Ali Babacan ile Abdullah Gül arasında kriz çıkıtı iddiası

GÜL İLE YOLLAR AYRILDI

Ali Babacan ile Abdullah Gül arasında kriz çıkıtı iddiası


Ali Babacan’ın çalışmalarında son aşamaya geldiği yeni partide kriz çıktığı öğrenildi. Tüzük çalışmaları için düzenlenen toplantıya 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakın isimlerin çağrılmadığı belirtiliyor.

Eski Bakan Ali Babacan’ın çalışmalarını sürdürdüğü ve Çarşamba günü ilan edilmesi beklenen yeni parti ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Babacan’ın, yeni parti çalışmalarının başından beri birlikte çalıştığı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile köprüleri attığı öğrenildi. Babacan’ın tüzük çalışmaları için düzenlenen toplantıya Abdullah Gül’e yakın isimlerin çağırılmadığı belirtildi.

Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre, aylardır kuruluşu ertelenen Ali Babacan'ın partisi hafta içinde resmiyete kavuşuyor. Yeni partinin kurucu listesi ve tüzükle ilgili 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Babacan ters düştü. Genç ve kadınlara ağırlık verilecek listede halen milletvekili olan Mustafa Yeneroğlu da yer alacak.

2 GÜN OTELE KAPANDILAR

Babacan, yeni partinin son şeklini oluşturmak için kurucu yapmayı düşündüğü isimlerle Ankara'da iki gün süren toplantı yaptı. Bir otelde düzenlenen toplantıda tüzük, program ve kurucu isimler masaya yatırıldı. Kurucu isimlerin evrakları yetiştirebilmesi halinde yarın İçişleri Bakanlığı'na kuruluş dilekçesi verilecek. Çarşamba günü ise tanıtım toplantısı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

GÜL İLE YOLLAR AYRILDI

Toplantıya Gül'e yakın isimler davet edilmedi. Gül dışında parti çalışmasında öne çıkan Haşim Kılıç, Beşir Atalay ve Candan Karlıtekin gibi isimlerin de dışlandığı öğrenildi. Hafta içinde Gül, Mustafa Baş'ı (Refah Partili eski vekil) Babacan'a göndererek tüzük çalışmasına son şeklini vermek istedi. Babacan tarafı olumsuz yanıtlar verdi ve önerileri dikkate almadılar.

Kaynak Yeniçağ: Ali Babacan ile Abdullah Gül arasında kriz çıkıtı iddiası