Ali Babacan, masayı terk mi ediyor?..

Ali Babacan, yola koydu gidiyor galiba!..

Ali Babacan, masayı terk mi ediyor?..


Ali Babacan, masayı terk mi ediyor?..


Hafta sonuna geldik… Gündemin ana başlıklarından şöyle bir toparlama yapalım… En sıcağından başlayalım;

Altılı masaya şahsi siyasi ikbali için şartlar dayatan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,  partisinin kendi ismi ve listeleri ile seçime gireceğini açıkladıktan sonra kapı arkalarında gizli kalan niyetlerini iyiden iyiye açık etmeye başladı. Habertürk’te altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ile ilgili gelen sorulara cevap veren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Ortak aday olmadığı anda DEVA Partisi’nin adayı Ali Babacan’dır. En son toplantımızda ortak adayın niteliklerini sıraladık. Henüz altılı masada telaffuz edilen tek bir isim yok. Altılı masada isim bazında görüşme yapılmadı, sadece nitelikler sayıldı” dedi.

Hemen araya gireyim;  “Henüz altılı masada telaffuz edilen tek bir isim yok” derken Ali Babacan doğruyu söylemiyor. Gerçeği, azz sonra ortaya koyacağım!.. Devam edelim Babacan’ın sözlerine;

“Teoride ortak aday 6 kişiden birisi olabilir. Dışarıdan birisi de olabilir. Öncelikle kucaklayıcı oluşu, kutuplaştırıcı olmaması. 6 genel başkandan birisi olabilir, dediğim gibi dışarıdan da olabilir. 6’lı masada hiçbir zaman bir isim gündeme gelmedi. Bu masada tam tersine isim konuşmayalım, seçim yaklaşınca isimleri değerlendirelim diye öneri vardı. Partimizin içerisinde dahi somut isim bazında bir değerlendirme yapmadık. Bir anlaşma olmazsa partinin genel başkanı tabii ki cumhurbaşkanı adayıdır. İkili görüşmelerde bazen isimler gündeme geliyor. Diğer genel başkanların söylediği benim ifade etmem yanlış olur. Ama her gündeme geldiğinde daha çok erken, günü gelince bunları konuşuruz diyorum. Benim zikrettiğim herhangi bir isim yok. Bırakın 6’lı masayı, ikili görüşmelerde ve hatta partimizde bile isim zikretmedim. Günü gelince bunların hepsi konuşulur. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıklamaları oldu. ‘6’lı mutabakat olursa aday olurum’ dedi. Sayın Akşener ‘ben aday değilim’ dedi. Onun dışında konuşmamız yanlış olur.”

Millet İttifakı kaynaklarından  aldığım ama bugüne kadar yazmak için zamanını beklediğim elimde sağlam bir bilgi var. Şöyle;

“Bu konuda mütevazı olmayacağım: Şu andaki krizi bizden başka çözecek kimse yok. Kriz çözme tecrübesi ayrı bir şey. İki tane krizi çözmüş başka bir ekip varsa bulalım, gelsinler, çözsünler.”

Vay… Vay… Vay!..

Ali Babacan, yola koydu gidiyor galiba!..

★★★

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT’a yaptığı baskından sonra AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “Uzaktan yakından alakam yok “dedi. Hem de SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi  bir zamanlar- uzun süre- başdanışmanlığını yapmış olmasına rağmen… Hem de ortalıkta  birbirleri ile yan yana çekilmiş onlarca fotoğraf varken… Hem de  Adnan Tanrıverdi’nin “TSK’da yapılmasını istediğimiz her şey yapıldı”, “Jandarma, İçişlerine bağlansın dedik oldu”, “Genelkurmay Savunma Bakanlığı’na bağlansın dedik oldu” , “Başkanlık sistemi gelsin dedik oldu”  lafları  arşivlerde kabak gibi dururken…

SADAT, Müslüman Kardeşler örgütünün Türkiye’deki aparatlarından birisi. ABD ve İsrail’in de Tayyip Erdoğan’a “Müslüman Kardeşler’den vazgeç” baskısı yaptığı dünyanın malumu… Acaba, Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a yaptığı son seyahatlerde, kendisine, “Hamas’ı desteklemekten vazgeç. Artık Müslüman Kardeşler’den kesin olarak vazgeç” uyarısı yapılmış olabilir mi?.. Erdoğan’da bu yüzden “uzaktan yakından alakam yok” demiş olabilir mi?.. Bu sorulara dudak bükenler, Mavi Marmara olayındaki gidiş gelişleri hatırlasın!.. Erdoğan, yıllar sonra o acılı insanlara “giderken bana mı sordunuz” dememiş miydi?.

★★★

“Bu fotoğraf da neyin nesi?”, “Karedeki adamlar kim mi?” dediniz…

Hemen izah edeyim efendim;

Dış basında yakaladım haberi ve fotoğrafı. Hem de 19 Mayıs 2022 tarihli…

Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine PKK/YPG terör örgütlerine destekleri nedeniyle bloke ve de posta koyarken NATO üyesi Danimarka heyeti, Suriye kuzeyinde terör örgütü PYD/YPG kontrolündeki sözde özerk yönetimle görüştü. ‘Ben bu habere, açık kaynaklardan bu kadar rahat ulaşabiliyorsam, herhalde daha fazla bilgi ve belge Dışişleri Bakanlığı ve bağlı olduğu sarayda da vardır’ diye düşünüyorum.  NATO ülkesi Danimarka’ya neden posta konulamıyor acaba?..

https://www.korkusuz.com.tr/ali-babacan-masayi-terk-mi-ediyor.html

AHMET TAKAN / KORKUSUZ