Alman hükümet yetkilisi deprem bölgesinde: Her şey hala eksik

ALMANYA EK YARDIM YAPACAK

Alman hükümet yetkilisi deprem bölgesinde: Her şey hala eksik

Alman hükümet yetkilisi deprem bölgesinde: Her şey hala eksik

Kahramanmaraş merkezli iki vurucu depremin vurduğu 11 ilde yıkımın yaraları sarılmaya çalışılırken, Alman hükümetinin Dışişleri Bakanlığı nezdinde İnsan Hakları ve İnsani Yardımdan sorumlu yetkilisi Luise Amtsberg deprem bölgesinde incelemelerde bulundu. "Her şey hala eksik" diyen Amtsberg, ek yardım sözü verdi aynı zamanda kalıcı yardım çağrısında bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerde incelemelerde bulunan Alman hükümetinin Dışişleri Bakanlığı nezdinde İnsan Hakları ve İnsani Yardımdan sorumlu yetkilisi Luise Amtsberg bölge için kalıcı yardım çağrısında bulundu.

"Somut olarak hayatta kalmak için gereken her şey hala eksik" diyen Luise Amtsberg, hayatta kalanlar ve yardım çalışanları için "suya erişim, sıhhi sistemler, çadır dışında barınma, eğitim, psikososyal ve travma desteği" gibi eksikliklerin bulunduğunu ifade etti.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; "Bölgedeki durum, acilen ihtiyaç duyulanların yanı sıra orta ve uzun vadeli yardımın da şimdiden düşünülmesi gerektiğini gösteriyor" diye konuşan Amtsberg, yardımların doğru bir şekilde dağıtılabilmesi için Alman hükümetinin tüm birimlerinin koordineli bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini söyledi.

ALMANYA EK YARDIM YAPACAK

Amtsberg Twitter'dan Almanya‘ın daha önceki yardımlarına ek olarak yapacağı destek hakkında bilgiler de paylaştı. Mesajda, "Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 780 bin euro daha ek yardımı Dünya Açlık Yardımı Kuruluşu (Welthungerhilfe) üzerinden Türkiye'deki deprem mağdurlarına yönlendirerek doğrudan nakdi yardım ile mobil tuvaletler, su tankları, hijyen kitleri, gıda ve hamile kadınlar için danışmanlık hizmeti sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Amtsberg, "Bölgede hayatta kalanları desteklemek koşu değil, bir maraton gerektiriyor" diye konuştu. Alman yetkili Antakya kentindeki evlerin yüzde 85'inin yıkılmış ya da oturulamaz durumda olduğuna da işaret etti.

SURİYE İÇİN DE YARDIM ÇAĞRISI

Alman hükümet yetkilisi Amtsberg, depremin Suriye'deki mağdurları için de çağrıda bulundu. Suriye'ye Türkiye'den ek sınır kapılarının açılmasının değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden yetkili sınırların sürekli açık kalmasını istedi. Amtsberg, "Zira kuzeybatı Suriye'deki durum depremden önce de insani açıdan felaket boyutundaydı" dedi.

 KARAR