Almanya Başbakanı: Tanklarımız Rusya’ya girmeyecek

‘AVRUPA BARIŞI İÇİN…’

Almanya Başbakanı: Tanklarımız Rusya’ya girmeyecek


Almanya Başbakanı: Tanklarımız Rusya’ya girmeyecek

Rusya’nın işgalinde Ukrayna’ya yardımda bulunan önemli ülkelerden Almanya’nın Başbakanı Olaf Scholz, son olarak baskılara dayanamayıp yüksek teknolojili Leopard 2 tanklarının gönderilmesini onaylamıştı. Alman basınına konuşan başbakan, Zelenskiy’nin Batı silahlarını Rus topraklarına saldırı düzenlemek için kullanmayacağı konusunda uzlaşıya varıldığını belirtti.

Bild am Sonntag gazetesine verdiği bir röportajda Şansölye Scholz’a, Ukrayna lideri Zelenskiy ile Batı silahlarının yalnızca Ukrayna topraklarında kullanılacağı konusunda herhangi bir anlaşma olup olmadığı sorulduğunda, bir ‘uzlaşma’ olduğunu söyledi.

‘AVRUPA BARIŞI İÇİN…’

Scholz ayrıca, Rusya'nın ‘sebepsiz saldırganlığının’ kolektif Batı'nın ‘Avrupa barışını’ korumak için askeri yardımla müdahalesini haklı çıkardığını ileri sürerek "Müttefiklerimizle birlikte, kendilerini savunabilmeleri için Ukrayna'ya muharebe tankları veriyoruz" dedi.

Alman lider, ABD'nin bu yılın sonlarında Abrams tanklarından bazılarını gönderme sözü vermesinin ardından, geçen ay kendi stoklarından Ukrayna'ya 14 tane Leopard 2 tankı taahhüt etti.

KARAR