Ankara Barosu genel kurulu yarın seçimle devam edecek

Kurul için gerekli imza sayısı 8,5 saat sonra toplandı.

Ankara Barosu genel kurulu yarın seçimle devam edecek


Ankara Barosu genel kurulu yarın seçimle devam edecek

Ankara Barosu Olağan Genel Kurulu başladı. Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın yeniden aday olduğu seçimlerde beş grup baro yönetimi için yarışıyor. Kurul için gerekli imza sayısı 8,5 saat sonra toplandı.


Müzeyyen Yüce

ANKARA - Korona virüsü (Covid-19) salgını gerekçe gösterilerek daha önce dört defa ertelenen Ankara Barosu 66. Olağan Genel Kurulu, bir yıl gecikmeli olarak Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nde başladı.

BEŞ GRUP YARIŞACAK

Mevcut Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın Demokratik Sol Avukatlar Grubu’ndan yeniden aday olduğu genel kurulda beş grup yarışıyor.

Avukat Hakları Grubu adına Nazlı Didem Moğulkoç, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adına İlke Işık, Mesleğe Vefa Grubu adına Sezgin Özkan ve Doğrudan Demokrasi Hareketi adına Nihad Karslı, Ankara Barosu’nun yeni yönetimi için 21 bin üyenin oylarına talip.

Öte yandan son güne kadar aday olduğunu açıklayan Bağımsız Avukatlar Grubu adayı Murat Akçasoy, bir diğer aday Sezgin Özkan’ın listesine girerek adaylıktan çekildi.

İLK GÜN ADAYLAR KONUŞACAK İKİNCİ GÜN SEÇİM YAPILACAK

Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nde iki gün sürecek olan genel kurulun ilk gününde Ankara Barosu Yönetim Kurulu’nun faaliyet, hesap ve denetim raporları ile bilanço uygulamaları görüşüldü. Baro yönetimine aday olan beş baro başkan adayının konuşmalarıyla devam edecek olan genel kurulda, ikinci günde ise Baro Başkanı ve yönetim kurulu üyeliği seçimleri yapılacak. 

ADAYLAR TANITIM YAPIYOR

Yarın (19 Eylül) yapılacak yeni baro yönetimi seçimleri öncesi adaylar, kendilerini ve yönetimlerini tanıtan stantlar kurdu, alana gelen avukatlara vaatlerinin yer aldığı broşürleri dağıttı. 

BARO SEÇİMLERİNDE İMZA SORUNU

Yaklaşık 21 bin üyesi bulunan Ankara Barosu seçimlerinde genel kurulun başlaması için gereken 2 bin 84 imza toplanamadı. Yeterli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle sabah 09.00’da başlaması gereken genel kurul, saatlerce başlamadı. Baro Başkan adayları, genel kurula katılım için sosyal medya üzerinden çağrı yaparken, bir yandan da avukatlara genel kurula ‘katılım’ mesajı yolladı.

ERİNÇ SAĞKAN: GENEL KURULUN TOPLANAMAMASI GİBİ BİR ENDİŞEM YOK

Ankara Barosu Başkanı ve adayı Erinç Sağkan, avukatları genel kurulun açılması için Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’ne davet ederken “İmza vermek için bir saat sınırlaması yok. Baro genel kurulları akşam çok geç saatlere kadar sürebilmektedir. Herkesi genel kurula davet ediyoruz” dedi.

Ankara Barosu Olağan Genel Kurulu’nun toplanamaması halinde, yeni bir genel kurul için duyuru yapmaları gerektiğini söyleyen Sağkan, “Ancak bu genel kurulların yapılması barolar için ciddi bir maddi külfet. Benim genel kurulun toplanamayacağı gibi bir endişem yok” ifadelerine yer verdi.

'DEMOKRATİK VE KATILIMCI OLMADIĞIMIZ İÇİN BU SORUNU YAŞIYORUZ'

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adayı İlke Işık ise sekiz saattir baro genel kurulunun toplanamamasına tepki gösterdi. Işık, meslektaşlarını genel kurulun açılması için imza vermeye davet ederken, “Bu saate kadar toplanamıyor olmamamızın baromuzu yıllardır yöneten mevcut anlayışla çok ilişkisi var. Gerçekten demokratik ve katılımcı olmadığımız için bugün bu sorunu yaşıyoruz. Baroyu gelin birlikte yönetelim” şeklinde konuştu.

İMZA TOPLANDI: ‘ERİNÇ BAŞKAN’ SLOGANLARI

Ankara Barosu’nun Olağan Genel Kurulu’nu yapmak için gereken çoğunluk sekiz buçuk saat sonra toplandı. Erinç Sağkan’ın aday olarak gösterildiği Demokratik Sol Avukatlar Grubu, imzanın toplanmasının ardından “Erinç Başkan” sloganları attı.

GENEL KURULA GEÇİLDİ

Ankara Barosu Olağan Genel Kurulu başladı. Açılış konuşmasını yapan mevcut Baro Başkanı ve Adayı Erinç Sağkan, ‘adalet’ mesajı verirken, üç yıllık görev sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı.

'ÇOKLU BARO YASASINDA ANKARA BAROSU AVUKATLARI EN BÜYÜK CEVABI VERDİ'

Türkiye’de tarihi bir süreçten geçildiğini ifade eden Sağkan, “Adalet arayan çocukların, isimsiz bir savaşta daimi mahkum olan kadınların, kesilmiş ağaçların, yakılan ormanların, kurutulan göllerin, bacakları kesilen köpeklerin, iş kazası görünümü verilmeye çalışılan cinayetlerin, toplu mezara dönüşmüş maden ocaklarının olduğu her yerde ve adalet arayan kim varsa yanında olan meslektaşlarım, bu sefer de sesi kesilmeye çalışılan meslek örgütlerine ses teli” diye konuştu.

Genel kurulun açılış konuşmasını Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan yaptı.

Çoklu baro yasasına en güçlü tepkiyi Ankara Barosu avukatlarının verdiğini belirten Sağkan “Hangi ideolojiden, gruptan, fikirden olursa olsun Ankara Barosu avukatları dünyanın gözü önünde kıymeti bugün bilinen tarihe çoktan sahip olmuştur. Çoklu baro yasası ile baroları parçalayarak savunmaya en büyük zararı bizzat bizlerin ellerini kullanarak vermek isteyenlere en büyük cevabı yine Ankara Barosu avukatları vermiştir. Üzerlerindeki tüm baskıya rağmen bu cinayete ortak olmayan tüm meslektaşlarıma huzurlarınızda şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi.

'MUTLULUK BELLEKLERDE KALDI'

Erinç Sağkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mesleklerimizi icra etmeye çalıştığımız hukuk sistemi cezaevleri ağzına kadar gazetecilerle, akademisyenlerle, avukatlarla dolu, 15 yaşındaki çocukların cumhurbaşkanına hakaretten gözaltına alındığı, doğasını korumak isteyen köylülerin kamu görevlilerince yerlerde sürüklendiği, baro başkanımız Tahir Elçi’nin gözlerimiz önünde hurharca öldürüldüğü ve katillerinin bulunamadığı, meslektaşlarımızın haciz mahallerinde, adliye önlerinde, ofislerinde bıçaklandığı, katledildiği, müvekkilleriyle özdeşleştirildiği için tutuklandığı, avukatların ikinci bir baroya üye olmamaları durumunda tehdit edildiği, tren kazasında yakınları katledilmiş insanların açıklamalarının polis engeline takıldığı, korkunun ve gelecek kaygısının toplumun en kılcal damarlarına kadar sızdığı yani umutsuzluğu en üst, mutluluğun ise artık sadece belleklerde kaldığı hukuk sistemi haline gelmiştir.”

'HAYALİNİ KURDUĞUMUZ HUKUK DEVLETİ BİZİM CÜBBELERİMİZLE YÜKSELECEK'

“Yaşanan sorunların hiçbirinden avukatlar sorumlu değildir” diyen Sağkan, “Ancak tüm bu sorunların birincil mağduru savunma ve vatandaş sıfatlarıyla avukatlardır. Bizler her sabah uyanıp mesleğimizi icra etmeye, tüm bu tehditler altında ama inadına umutla ve cesaretle başlamak zorunda kalan bir mesleğin üyeleriyiz. Öldürülen avukatların ülkesinde bizi ayıran tüm farklılıklardan sıyırılarak, Türkiye Cumhuriyetimiz, insan hakları ve insan onuru için mücadele ediyoruz. Hayalini kurduğumuz hukuk devleti bizim cübbelerimizle yükselecek” şeklinde konuştu.

'EN ÖNEMLİ SORUNLARIMIZDAN BİRİ ADLİYE BİNASI'

Sağkan, yönetimleri döneminde yaptıkları faaliyetleri anlattı. Ankara’ya tek bir adliye binası yapılması için Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini ifade eden Sağkan, “En önemli sorunlarımızdan biri olan adliye binasının tamamlanması, fiziki şartların sağlanması elzemdir” dedi.

'BARONUN BÖYLE YÖNETİLMESİ DEVRİ BİTTİ'

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adayı İlke Işık, gerekli imzanın geç toplanmasını eleştirdi. Ankara Barosu’nun demokratik ve katılımcı anlayıştan uzak olduğuna dikkat çeken Işık, imza toplamak için geçen sekiz buçuk saatlik sürecin bu sava en büyük örnek olduğunu söyledi.

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adayı İlke Işık

Işık, “Meslektaşlarımız genel kurula neden gelmiyor?” sorusu sorarak şu cevabı verdi:

“Ankara Barosu 66. Olağan Genel Kurulu’nu anca açabildik. İlk kez böyle bir şey yaşıyoruz. Bir yıllık süreçte AK Parti, spor kulüpleri seçimlerini yaptı, bir tek baro genel kurulları yapılamadı. Meslektaşlarımız genel kurula neden gelmiyor? Baro yönetimi gerçekten demokratik, katılımcı baro olsaydı meslektaşlarımız genel kurula gelirdi. Sabahtan bu yana gördüğümüz tablo bize gösterdi ki, deniz bitti. Baronun artık böyle yönetilmesi devri bitmiştir. Gelin, baroyu bütün avukatların barosu haline getirelim.”

'ANKARA BAROSU GİZLİ İŞSİZ MEZARLIĞINA DÖNMÜŞTÜR'

Doğrudan Demokrasi Hareketi adayı Nihad Karslı ise mevcut baro yönetimini eleştirdi.

Karslı, “Öncelikle adalete inanan Selçuk Kozağaçlı ve Ebru Timtik hapse atıldı, onlara buradan selam yolluyorum. En büyük adalet insanın kendi vicdanıdır. Ankara Barosu, gizli işsiz mezarlığına dönmüştür. Amacımız avukatların sorunlarını çözmektir” dedi.

MESLEĞE VEFA GRUBU: MESLEKTAŞLARIMIZ BARO YÖNETİMİNDEN UMUDU KESTİ

Mesleğe Vefa Grubu adayı Sezgin Özkan, alkışlar eşliğinde konuşmasına başladı. İşçi ve genç avukatların sorunlarına değinen ve çözüm ürettiklerini belirten Özkan, işçi avukatlar ile ilgili sunulan tüm önergeleri kabul edeceklerini kaydetti.

Ankara Barosu mevcut yönetimini eleştiren Özkan, “Mali bütçe burada okundu sayılarak okunmadı. Baro sitesinde mali bütçe var ama açıklayıcı değil. Salgın döneminde adliye kapatılınca en büyük sıkıntıyı avukatlar yaşadı ve çoğu genç avukat ofislerini kapattı. Bu süreçte Ankara Barosu’na ait olan Necatibey’deki taşınmazın genç avukatlara tahsis edilmesini önerdim ama kabul edilmedi. Bugün imza için buraya meslektaşlarımız gelmedi. Çünkü meslektaşlarımız bu yönetimden umudu kesti” değerlendirmesinde bulundu.

'MEVCUT YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK GÖRDÜNÜZ MÜ?'

Avukat Hakları Grubu adayı Nazlı Didem Moğulkoç da konuşmasında şu konulara dikkat çekti:

"Ülkemizde uzun zamandır otoriter bir iklim hüküm sürüyor. Yargının siyasi iktidarın organı haline geldiği, raftan indirilmiş projelerle baroların teslim alınmak istendiği bir süreçten geçiyoruz. Baromuz mevcut yönetiminin avukatların sorunlarını ve hukuksuzluk karşısındaki eksikliklerini söylemek bizim görevimiz. Mevcut baroyu, bölünmüş adliyeler konusunda eksik görüyoruz. Ankara Barosu’nun 2018 seçimlerinde en büyük vaadi şeffaflıktı. Siz şeffaf bir yönetim gördünüz mü?"

'MESLEK BÜYÜKLERİMİZDEN OLUŞAN DANIŞMA KURULU KURACAĞIZ'

"Her avukatın fikir ve önerilerinin yer aldığı baro iletişim merkezi kurulacak" diyen Moğulkoç, "Avukat Hakları Merkezi yeniden yapılandırılacak, meslektaşlarımızın sorunlarına anında müdahale edilecek. Baro siyaset üstü bir kurum olarak yoluna devam edecektir. Biz genç bir ekibiz; meslek büyüklerimizi baromuzun üst aklı olarak baromuzun içinde bulunduracağız ve bir danışma kurulu oluşturacağız. Genç, ‘işsiz avukatlar’ için çalışmaya devam edeceğiz. Kadın erkek eşitliğini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

SAĞKAN ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ: İKİ MAKAM ARACIM YOK

Baro başkan adaylarının eleştirilerine cevap veren Erinç Sağkan, “Baronun katılımcı olmadığı eleştirileri yapıldı. Biz katılımcı bir baroyu hayata geçirdiğimizi düşünüyoruz. İki tane makam aracım olduğu eleştirisi oldu ama benim bir tane makam aracım var” dedi.

'MAL VARLIĞIMIZI AÇIKLAYALIM'

 Baro başkan adaylarından Nihad Karslı’nın “Baro başkanları zenginleşiyor” eleştirilerine cevap veren Sağkan, şöyle konuştu:

“Baro başkanları zenginleşiyor eleştirileri yapıldı. Başkan adaylarımıza bir çağrım var: Tüm başkan adayları olarak eşlerimiz ile birlikte mal varlıklarımızı açıklayalım. Bakalım kim zenginleşmiş.”

Erinç Sağkan’a bu sözleri üzerine salonda bulunan avukatlar tarafından alkışlarla destek verildi.

GENEL KURUL BARO SEÇİMLERİYLE YARIN DEVAM EDECEK

Gerekli çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle sekiz buçuk saat sonra toplanan Ankara Barosu 66. Olağan Genel Kurulu’nun ilk gününde faaliyet raporu okundu ve baro başkan adayları vaatlerini açıkladı. Genel kurulun ikinci gününde ise Baro Başkanı ve yönetim kurulu üyeliği seçimleri yapılacak. (DUVAR)