Astrofizikçi Kırım Güzeli Daria Keskin Ankara’da pastane işletiyor

MASTERCHEF YARIŞMACISI KIRIM GÜZELİ DARİA KESKİN, QHA'YA KONUŞTU

Astrofizikçi  Kırım Güzeli  Daria Keskin  Ankara’da pastane işletiyor
Türk televizyon ekranlarının fenomen yemek yarışması MasterChef Türkiye’nin yarışmacısı eski Kırım Güzeli Daria Keskin Kırım Haber Ajansı (QHA) ile konuştu. Kırımlı yarışmacı Daria Keskin, hakkında merak edilenleri QHA’ya anlattı.

Güzel yarışmacı QHA’ya verdiği röportajda yarışmaya katılma amacını, yarışmadan bir şeyler öğrenmek ve kendisini geliştirmenin yanı sıra “Kırım’ı ve Kırım mutfağını dünyaya tanıtmak” olarak tanımladı.

QHA: Aslen nerelisiniz, Kırımlı mısınız? Kırım’da mı doğdunuz? Kendinizden bahseder misiniz?

Daria Keskin: Kırım Tatarı değilim ama Kırım’da doğdum. Rusum. Kırım Tatarlarıyla büyüdüm, kültürlerini çok iyi biliyorum, Kırım Tatar kültürü bambaşka. Kırım Tatar kültürünü de milletini de çok seviyorum. En yakın arkadaşım Kırım Tatarı. Kırım’ı ayrı Türkiye’yi ayrı seviyorum. 3,5 senedir de Türkiye’de yaşıyorum.

QHA: Kaç yaşındasınız? Eğitim durumunuz ve asıl mesleğiniz nedir?

Daria Keskin: Ben 25 yaşındayım. Kırım Vernadsky Üniversitesi Astrofizik mezunuyum. (Ama maalesef üniversitenin adı daha sonra değiştirildi.) Aslında astrofizikçiyim ama Ankara’da pastanem var, pastane işletiyorum.

QHA: Türkiye’ye ne zaman geldiniz? Kaç yıldır Türkiye’de yaşıyorsunuz?

Daria Keskin: 3,5 sene önce eşimle evlendikten sonra Türkiye’ye yerleştim. Eşim madencilik mezunu. Madencilere danışmanlık yapıyor.

QHA: 2015 Kırım güzeli seçildiniz? O güzellik yarışmasından bahseder misiniz?

Daria Keskin: 2015 Kırım Güzellik Yarışmasında (Miss Earth Crimea 2015) Kırım Güzellik Kraliçesi seçildim. Minsk Crimea 2015’te birinci oldum. Buradan aldığım birincilik ile dünya güzellik yarışmasına “Miss Earth 2015″e gittim. Orada da dünyadaki en iyi ilk 20 güzel arasına girdim. Bunu iş olarak yapmaya başladım, bir süre modellik, mankenlik yaptım.


Daria (Zeleneva) KESKİN, Miss Earth Crimea 2015 Birincisi.

QHA: MasterChef yarışmasına katılmaya nasıl karar verdiniz?

Daria Keskin: Ben zaten MasterChef’in ciddi bir takipçisiydim. Hem Türkiye’de hem Ukrayna’da hem Amerika’da ve dünyadaki tüm yarışmalarını takip ediyordum. Bu konuda hayli ilgiliyim ve bilgi sahibiyim. Pastanem var ama sadece pastane işlettiğim için değil; bu işi gerçekten çok sevdiğim için mutlulukla yapıyorum. Sadece pasta değil aynı zamanda yemek yapmayı da çok seviyorum. Yaptığım yemeklerle insanları mutlu etmekten mutluluk duyuyorum. En büyük tutkum sürekli araştırmak, öğrenmek ve MasterChef’e de bu tutku ile katıldım.

Türkiye’deki en büyük şeflerden (Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna) 3 evet aldım. Bu nedenle de gerçekten çok mutluyum. Şu an devam ediyoruz, neler olacağı konusunda ben de son derece heyecanlıyım.

QHA: Yarışmaya dair neler söylemek istersiniz?

Daria Keskin: Yarışmaya çok profesyonel şefler katılıyor. Bu çok heyecan verici. Önemli rakiplerimiz bulunmakta. Biz normalde ev yemekleri yapmaya alışkınız, orası profesyonellerin yarıştığı bir yarışma o nedenle çok önemli ve zorlukları var. Zor ama elimden geldiği kadar bu işte kendimi göstereceğim.

QHA: Yarışmada sizi en zorlayan şey ne oldu?

Daria Keskin: Zamanlama… Çok kısa sürede zamanla yarışmak kesinlikle çok zor. Kısa sürede çok iyi yemekler çıkarmak gerekiyor. Başlangıçta çok heyecanlı ve stresli oluyor ama o kısa zamanda istenileni ortaya koyunca çok mutluluk verici oluyor.

QHA: Bu yarışma sizin için ne demek? Sizin için nasıl bir yarışma?

Daria Keskin: Teknik ve hız. Benim için bu yarışmanın zorluğu, enerji ve zamanlama ile teknik olarak performansını ortaya koymak demek.

Zorluğu da sadece diğer rakipler profesyonel oldukları için onlarla yarışmak değil; bir şeyi kısa sürede ortaya koyarak kendini ispat etmek olduğu için zor. Yurt dışındaki yarışmalarda daha çok kendinizi geliştirerek hep yepyeni bir şey ortaya koymanız gerekiyor. Buradaki asıl şey ise hızlı ve teknik iş çıkarmak. Profesyonel insanlar bile bu zaman ile olan yarışın getirdiği heyecandan zaman zaman hata yapabiliyor.

QHA: Bu yarışma ile hedefiniz nedir?

Daria Keskin: Ben bu yarışmadan bir şeyler öğrenmek istiyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum. Çünkü daha önce böyle bir şey yapmadığım için kendimi test etmek istiyorum. Tecrübe edip görmek istiyorum. Dünya mutfağına dair bilgim var onları uygulamak istiyorum. Kendime inanıyorum ve güveniyorum. Başarabileceğimi de düşünüyorum. Şansımı denemek, görmek istiyorum.

QHA: Kırım’a dair dünyaya göstermek, tanıtmak istediğiniz özel bir şey var mı?

Daria Keskin: Kesinlikle var. Amacım özellikle Kırım Tatar mutfağını tanıtmak. Ukrain ve Rus mutfağında pek fark yok ama Kırım Tatarlarının mutfağı gerçekten çok zengin ve bambaşka.

Kırım; zaten bu anlamda Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Karadeniz’in merkezi. Kırım’da çok sayıda milletin kültürü var ve bu anlamda dünyada Kırım’daki gibi zengin bir mutfak yok. Ben dünyanın bir çok yerinden insanlarla konuştuğum zaman Kırımlı olduğumu söylediğimde Kırım’ın nerede olduğunu soranlar oldu. Kırım’ın nerede olduğunu bilmeyen insanların olduğunu gördüm.

İşte ben de Kırım yarımadasının insanlarını, kültürünü, güzelliğini dünyaya göstermek, tanıtmak istedim.

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

QHA.COM.TR