Av. Erhan Dursun, Şehit babasının neler yaşadığını anlattı: Mahkeme koridorlarında çok yalnız kaldı

Mahkeme koridorlarında çok yalnız kaldık

Av. Erhan Dursun, Şehit babasının neler yaşadığını anlattı: Mahkeme koridorlarında çok yalnız kaldı


Av. Erhan Dursun, Şehit babasının neler yaşadığını anlattı: Mahkeme koridorlarında çok yalnız kaldı

Şehit kaymakam Safitürk’ün dün hayatını kaybeden babası Asım Safitürk’ün ölümüyle sarsıldığını belirten Av. Erhan Dursun, “Mahkeme koridorlarında çok yalnız kaldık. Bu durum Asım hocaya çok dokundu.  Acımız çok büyük” dedi. 

Halk54 Haber Merkezi

Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün babasına 2019 Salı günü İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tarafından sosyal medyada yapılan paylaşıma bütün herkes tepki gösterdi. Elbette olması gereken buydu ama laf söyletmedikleri Asım hoca mahkeme kapılarında beklerken yanında kimler vardı! Şehit babası Asım Safitürk’ün avukatı Erhan Dursun müvekkilinin hayatını kaybetmesinin ardından Halk54’e konuştu.

Şehit Kaymakam dosyası için Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi önünde baba Asım Safitürk’ün kendisine, “Şehidin kanı yerde kaldı. Böyle Şehit soruşturması mı olur! Neredeyse içeride tutuklu kalmadı. O özel kalem müdürü içeriden çıktı. Şehidin mezarına bile geldi. Birilerini oğlumun adaletini ararken, feryadına destek verirken görmek isteriz. Bu güne kadar Varolsunlar ama tek bir vekilimizi göremedik” dediğini belirten Av. Erhan Dursun, “ Baba Safitürk bu nedenle çok ama çok üzgündü” dedi.

Duruşmalara kimsenin gelmediğine dikkat çeken Av. Dursun, “Neredeyse 30 duruşmaya gittik. Ama deliller toplanmayınca Asım hocanın boynu büküldü. Asım hoca hep ‘Mardin Çadırkent dosyasını araştırın’ dedi. Yine baba Safitürk, “Duruşmada ucu birilerine dokunduğu için mi ortada kaldı’ diye hep sordu. Asım Safitürk nerede uyurdu biliyor musunuz! Bana ‘bir yerde uyuyamıyorum. Tek rahat ettiğim yer sabah namazı sonrasında gittiğim Şehidimin mezar başıdır. Erhan bey bir tek orada huzurlu uyuyorum’ diyordu. Asım hocanın üzüntüsü hiç dinmedi” diye konuştu.

Av. Dursun, “3 yıl önce idi. Asım amca bana ‘adalet tecelli etmedi. Şehit benim çocuğum olsa da görevi başında Şehit düşen  ve devleti temsil devletin kaymakamıdır’ dedi. Şehit babasının sürekli dosyasını anlatmaya çalıştı. Dosyada 10’den  fazla beraat kararı gördü. Sürekli ‘bu suçu bir kişi nasıl işler’ diye sordu. Özel kalem müdürü de cezaevinden çıktı. Asım amcanın yanına gelme cüretini gösterdi. Onu görünce ‘adalet tecelli etmedi’ dedi. Asım amca, ‘Olay yeri incelemesi gelmeden kaymakamın makam odasındaki eşyalar nasıl kaldırılmış’ diye soruyordu. Bu sorulara cevap arıyordu” diye konuştu.

Olay yerinin yıkanmasına, dosyada 4 ayrı olay yeri tutanağının olduğuna, oğlunun tehdit edilmesine, tedbir alınmamasına, iddiaların yeterince araştırılmasına, oğlunun 2 hastane gezdirip, Kızıltepe 4 saat bilinci açık halden sözde helikopter bekleme bahanesi bekletilmesine, 348 km öteye Gaziantep’e  sevk etmek için sedyede tam 4 saat boşu boşuna bekletilmesine Asım Safitürk7ün hiç anlam veremediğini belirten Avukat Dursun, “Asım amca bu sorulara hep cevap aradı” diye konuştu.

Asım hocanın kendisine, “Güney doğuda birini başına bir şey geldiğinde hemen naklettikleri tam teşekküllü Diyarbakır Askeri Hastanesi olay yerine 98 kilometre idi. Karayoluyla 2 hastane gezdirene kadar, önce Derik Hastanesi sonra Kızıltepehastanesi’ne götürüceklerine kadar, 348 kilometre helikopterle götüreceklerine kadar neden tam teşekküllü Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne götürmediler” diye sorduğunu belirten Av. Dursun, “Bunlar hep soru işareti olduğunu söylerdi” dedi.

Av. Erhan Dursun, “ Baba Asım Safitürk bana ‘Gaziantep valisi ve Kilis valisi hariç bu olayı takip eden olmadı. Allah bu iki validen razı olsun. Hiç kimse gelmedi. Özellikle mahkemelere kimse gelmedi. Mahkemelerde yalnız kaldı. Adalet tecilli etmedi. Şehit bizim şehidimiz olduğu kadar devletin Şehididir. Devletin kaymakamını şehit edenler cezalarını çekmediği sürece adalet tecelli etmez’ diye konuştu. Hayatı mücadeleyle geçen bir Şehit babasını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Mekanı cennet olsun. Acımız çok büyük” dedi.

Av. Erhan Dursun, Şehit babasının neler yaşadığını anlattı: Mahkeme koridorlarında çok yalnız kaldı - Sakarya'nın Haber Kaynağı (halk54.com)