Avrupa’da Uygur protestoları yayılıyor

Bölgede sıkı doğum kontrol denetimleriyle nüfusları azaltılmaya çalışılıyor” dedi.

Avrupa’da Uygur protestoları yayılıyor


Doğu Türkistan’daki Pekin işkencesi bu kez Paris’teki kadınları sokağa döktü. STK temsilcileri ve aktivistler kadınların soykırıma uğradığını belirterek başkenti ‘Uygurlara özgürlük’ afişleriyle kapladı. Çin konsolosluğunun duvarlarına ‘Uygurların kanı elinizde’, ‘Soykırımı durdurun’ yazılı mesajlar yapıştırıldı. Protestocular “Özellikle kadınlar hedef alınıyor. Bölgede sıkı doğum kontrol denetimleriyle nüfusları azaltılmaya çalışılıyor” dedi.

Çin’in, Uygur Türklerine uyguladığı baskıya karşı Avrupa’da protestolar sürüyor. Geçen pazar Belçika’da düzenlenen protestolardan sonra dün de Fransa’nın başkenti Paris’te feminist aktivistler, şehrin sokaklarını “Uygurlara Özgürlük” afişleri ile kapladı. Çin Konsolosluğu’nun duvarları ve her iki girişine “Uygurların kanı elinizde”, “Uygur soykırımını durdurun” yazılı afişler yapıştırıldı.

Geçtiğimiz hafta Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Uygur Türkleri’nin Doğu Türkistan’daki durumunu incelemek için bağımsız bir heyet gönderilmesi çağrısında bulunmuştu.

KARAR