Ayhan Sefer Üstün: Siyaset 2 kampa bölündü, Gelecek alternatif olacak!

7 İL, 131 İLÇE KONGRESİ TAMAMLANDI

Ayhan Sefer Üstün: Siyaset 2 kampa bölündü, Gelecek alternatif olacak!


Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Ayhan Sefer Üstün: Siyaset 2 kampa bölündü, Gelecek alternatif olacak!

Gelecek Partisi kuruluşunun üzerinden geçen 8 ayda 67 il, 333 ilçe başkanlığına atama yaptı. Partinin eylül ayı sonunda büyük kongresini yaparak seçime girmeye hak kazanması hedefleniyor. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, yeni sistemde iki kampa bölünen siyasetin karşısında alternatifin Gelecek Partisi olduğunu söylerken, yeni genel merkez binasını işaret etti, “Buradan iktidar çıkacak” dedi.

Nergis Demirkaya  ndemirkaya@gazeteduvar.com.tr

ANKARA- Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hakkında ihraç talebiyle disiplin soruşturması başlatılması üzerine AK Parti’den istifa etmesinin üzerinden 11 ay geçti. İstifasını açıkladıktan sonra, “Yeni bir siyasi hareketi inşa edeceğiz” diyerek yola çıkan Davutoğlu, 3 ay sonra Gelecek Partisi’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Davutoğlu, istifasının 1. yıldönümünde kurucu genel başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi’ni seçime girme yeterliliğine ulaştırmayı hedefliyor.

7 İL, 131 İLÇE KONGRESİ TAMAMLANDI

Davutoğlu ile birlikte AK Parti’den istifa eden, şimdi Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Ayhan Sefer Üstün’ün verdiği bilgiye göre, Aralık 2019 tarihinde kuruluşu gerçekleşen partinin teşkilat çalışmalarında büyük mesafe alındı. Şu ana kadar 67 il, 333 ilçe başkanı ataması yapıldı. Teşkilatların oluşturulması için kurucu il başkanları atanmaya devam ederken ataması yapılan illerde de kongreler yapılmaya başlandı. 7 il kongresi, 131 ilçe kongresi tamamlandı. Bugün Konya kongresi, pazar günü ise Türkiye’nin en büyük ili İstanbul İl Başkanlığının kongresi yapılacak. Önümüzdeki günlerde de kongreler artarak devam edecek.

EYLÜL AYI SONUNDA BÜYÜK KONGRE HEDEFİ

Kanuna göre bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için, “İllerin en az yarısında (41 il) seçim gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması” gerekiyor. Gelecek Partisi de örgütlenme şartını eylül ayı sonu itibariyle yerine getirmesi hedefliyor. İl ve ilçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından en geç eylül ayı sonunda büyük kongrenin yapılması hedefleniyor. Kongre için de CHP’nin seyircisiz olarak 37. Olağan Kongreyi yaptığı Bilkent Odeon Gösteri Merkezi düşünülüyor. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Üstün, parti kuruluşundan bu yana yapılan çalışmaların önlerine koydukları takvime uygun şekilde ilerlediğini belirterek, “İstifadan yaklaşık 1 yıl, parti kuruluşundan yaklaşık 9 ay sonra büyük kongre aşamasına geleceğiz. Büyük kongrenin yapılmasıyla birlikte Gelecek Partisi seçime girme yeterliliğini sağlamış olacak” dedi.

SİYASET İKİ KAMPA BÖLÜNDÜ, ALTERNATİF GELECEK OLACAK

Üstün’e göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi siyaseti Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın oluşturduğu iki kampa böldü. Seçime girme yeterliliğine sahip partiler açısından bakıldığında seçmenin karşısında 7 partiden oluşan bu iki ittifak ile bu ittifaklarda yer almayan HDP ve Vatan Partisi’nden oluşan 4 seçenek bulunuyor. Gelecek Partisi’nin bu tabloda alternatif, yeni bir seçenek olduğunu belirten Üstün, olası bir ittifak süreci içinse ittifak değil ama konu bazlı, süreç bazlı seçim işbirliği olabileceğini söyledi. Gelecek Partisi’nin yeni genel merkez binasını işaret eden Üstün, “Bu binadan iktidar çıkacak” dedi.

duvar