Aylar süren müzakereler sonuç verdi: ABD internet NATO’su kuruyor

Dijital Demokratik Birlik adı altında bir inisiyatif bugün hayata geçiyor.

Aylar süren müzakereler sonuç verdi: ABD internet NATO’su kuruyor


Aylar süren müzakereler sonuç verdi: ABD internet NATO’su kuruyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın öncülüğünde içinde ABD, AB, Kanada, Güney Kore, Japonya ve Avustralya’nın bulunduğu Dijital Demokratik Birlik adı altında bir inisiyatif bugün hayata geçiyor.

KARAR HABER MERKEZİ

ABD Başkanı Joe Biden’ın girişimleri ile oluşturulan ve İnternet NATO’su olarak adlandırılan İnternet Birliği ABD Ulusal Güvenli Konseyi tarafından bugün açıklanacak. Birlik kavramının yapacağı negatif cağrışımlardan sakınmak için girişim “İnternet İnisiyatifi“ olarak isimlendiriliyor.

ABD, AB, Kanada, Kore, Japonya ve Avustralya arasında aylar süren müzakereler sonrasında ortaya çıkan inisiyatif “İnternetin Geleceği Deklerasyonu“ ismiyle bugün açıklanacak. Uzun süreli müzakerelerle oluşan bu deklarasyonun hedefi Çin ve Rusya’ya karşı bir tür Demokratik İnternet Birliği oluşturmak.

AB’in ABD’li teknoloji şirketlerinin dünyadaki hakimiyeti nedeniyle bu inisiyatife katılmada önceleri çekimser davrandığı ancak daha sonra girişime iştirak ettiği bildiriliyor. Deklarasyon AB ülkeleri için bağlayıcı olmayacak ancak ABD ile ekonomik işbirliğinde belirleyici olacak.

KARAR