AYM'den "ifade özgürlüğü" kararı

Bir devlet memurunun sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşım nedeniyle disiplin cezasına çarptırılması

AYM'den "ifade özgürlüğü" kararı


AYM'den "ifade özgürlüğü" kararı

Anayasa Mahkemesi, bir devlet memurunun sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşım nedeniyle disiplin cezasına çarptırılmasını ifade özgürlüğünün ihlali saydı.

Anayasa Mahkemesi, devlet memurlarının sosyal medya kullanımlarında özgürlük sınırlarını belirleyen bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, bir devlet memurunun amirine yönelik eleştiri içeren paylaşımı nedeniyle kınama cezasına çarptırılmasını ifade özgürlüğünün ihlali saydı.

Bir lisede beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan başvurucu, aynı zamanda bir sendikanın yönetim kurulu üyesi ve şube sekreteri olarak görev yapmaktaydı. Sendika temsilcisi olarak katıldığı bir toplantı sonrasında, il milli eğitim müdürünün toplantıdaki tavrına yönelik eleştirel bir paylaşım yaptı. Bu nedenle aldığı disiplin cezasını yargıya taşıyan başvurucu sonuç alamayınca dava Anayasa Mahkemesi'ne taşındı.

Kararda devlet memurlarının ifade özgürlüğünün sınırlarını da çizen yüksek mahkeme, devlet memurlarının "gizli kalması gereken bilgileri açıklamama, siyaseten yansız olma, dengeli olma ve görevini aksatma" kaydıyla ifade özgürlüklerini kullanarak eleştiride bulunabileceklerine hükmetti. Kararda son olarak, "Kamu görevlilerinin sahip oldukları statüden kaynaklanan bazı sınırlamalara tabi olmaları ifade özgürlüğü gibi temel bir özgürlüğü peşinen feda etmeleri gerektiği anlamına gelmemelidir" denildi.

CNN