Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Azerbaycan'da Türk ordusunun küçük modelini oluşturacağız

İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELERDE AKILLI KÖYLER KURULACAK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Azerbaycan'da Türk ordusunun küçük modelini oluşturacağız


Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Azerbaycan'da Türk ordusunun küçük modelini oluşturacağız

Ayyıldız Huri Kaptan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ile ilişkilerin ve bölgesel konuların ele alındığı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Savaş döneminde tüm dünyanın Türk savunma sanayisinin kalitesini gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’da Türk ordusunun küçük bir modelini oluşturacaklarını belirterek, “Türk ordusu modeli bizim için en makbul modeldir” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, dün katıldığı video konferansta yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aliyev, dört saatten uzun süren toplantıda 35 gazetecinin 50’den fazla sorusuna yanıt vererek, Hocalı Katliamı, Dağlık Karabağ savaşı, Ermenistan’daki durum, Azerbaycan-Türkiye ilişkileri gibi konularda açıklamalarda bulundu.

İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELERDE AKILLI KÖYLER KURULACAK

Aliyev, Ermenistan güçlerinin masum Azerbaycanlı sivilleri Hocalı’da katlederek savaş suçu işlediğini vurgulayarak Hocalı kurbanlarının intikamının Azerbaycan ordusu tarafından savaş meydanında alındığını ifade etti. İşgalden kurtardıkları bölgelerde kapsamlı imar çalışmaları başlatacaklarını bildiren Aliyev, “Şimdi mayın temizliği yapılıyor. Eş zamanlı olarak hasar tespiti gerçekleştiriyoruz ve yerleşim birimlerinin planlarını hazırlıyoruz. İşgalden kurtarılan bölgelerde akıllı köyler kuracağız” dedi.

“ERMENİSTAN’IN EN UFAK İNTİKAM ADIMI, AĞIR KARŞILIK BULACAK”

Aliyev, artık savaşın bittiğine işaret ederek, “Sürdürülebilir barış istiyoruz. Düşmanlık sayfasını kapatmak için bu tek yoldur. Barış herkese, Ermenistan’a da fayda sağlayacaktır. Ermenistan bunu anlamalı. Ermenistan’dan gelecek en ufak bir intikam adımı Azerbaycan tarafından ağır karşılık bulacaktır” ifadelerini kullandı.

ALİYEV: TÜRKİYE TÜM BÖLGELERDE ÇOK OLUMLU

Aliyev, Türkiye ile ilişkilerine ve savaş döneminde Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği desteğin altını çizerek, “Bize verilen siyasi ve manevi destek hem bize güç sağladı hem de bazıları için güçlü mesaj oldu. Türkiye bugün dünya çapındaki güç merkezi gibi tüm bölgelerde çok olumlu rol oynuyor” dedi.

“SAVAŞTA TÜM DÜNYA TÜRK SAVUNMASININ KALİTESİNİ GÖRDÜ”

Aliyev, Türk savunma sanayisi ürünleriyle ilgili “Savaş döneminde tüm dünya Türk savunma sanayisinin kalitesini gördü. Türk savunma sistemlerini savaşta başarıyla kullandık. Şimdi yeni anlaşmalar imzalandı. Türkiye’de üretilen en modern silahların Azerbaycan’a getirilmesi için mutabakat sağlandı. Bu, bizim askeri gücümüzü büyük ölçüde pekiştirecek” diye konuştu.

“AZERBAYCAN’DA TÜRK ORDUSUNUN MODELİNİ OLUŞTURACAĞIZ”

Aliyev, iki ülkenin askeri iş birliğine ve Türk ordusunun yeteneğini konusunda geniş övgülere yer vererek, “Azerbaycan’da Türk ordusunun küçük modelini oluşturacağız. Türk ordusu modeli bizim için en makbul modeldir” dedi.

“RUS UNSURLARIN CİDDİ ADIM ATMAMASINDAN RAHATSIZIZ”

Aliyev, savaş döneminde Ermenistan’ın İskender füzelerini kullanıp kullanmadığı sorusuna, “İskender füzeleri Ermenistan’a verildiğinde Rus yönetimine bunun doğru olmadığını söylemiştim. Savaş döneminde de Rusya’ya İskenderleri geri almalarını önerdim. Hala da böyle düşünüyorum ve onlara bir daha ücretsiz silah vermemelerini söyledim ve hep söylüyorum. Savaşta ise İskender kullanımına ait bir bilgi tespit etmedik.” dedi. Aliyev, “Rus unsurlar, bizim topraklarımıza yabancı vatandaşların girmesinin önlenmesine o kadar da ciddi adım atmıyorlar ve biz bundan rahatsızız. Bu durumu Rus yetkililere de ilettik” diye ekledi.

“TÜRKİYE’DEN TOPRAK İDDİASINDA BULUNMAK APTALLIK VE İNTİHAR”

Aliyev, Türkiye’nin Ermenistan ile olan sınırlarını 1993’te Kelbecer işgal edildiğinde Azerbaycan’la dayanışma göstererek kapattığına değindi ve şu ifadeleri kaydetti:

“Şimdi Azerbaycan toprak bütünlüğünü temin etti. Ermenistan’ın Türkiye’ye karşı toprak iddiaları hala sürüyor. Türkiye aleyhinde tüm dünyada propaganda yürütüyorlar. Bu düşmanlık nereye kadar gidecek. Onlar akıllarını başlarına almalılar. Türkiye gibi bir ülkeye karşı toprak iddiasında bulunmak intihar ve aptallıktır. Biz yeni durumu göz önünde bulundurarak Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine olumlu bakıyoruz. Türkiye sınırların ne zaman açılacağını, ilişkilerin ne zaman normalleşeceğini kendisi belirleyecektir. Azerbaycan tarafından buna herhangi olumsuz tavır sergilenmeyecektir.”

qha.com.tr