Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da operasyon başlattı

Ermenistan: Azerbaycan kara operasyonuna başladı

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da operasyon başlattı


Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da operasyon başlattı

Fransa, Azerbaycan'ın başlattığı operasyon sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırırken, ABD Dışişleri Bakanı Blinken taraflarla telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da "terörle mücadele operasyonları" başlattığını duyurdu. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Karabağ'da anayasal yapının yeniden tesis edilmesi amacıyla terörle mücadele operasyonu başlatıldığı" belirtildi ve "Ermeni askeri hedeflerin yok edildiği" kaydedildi. 

Bakanlığın açıklamasında, Dağlık Karabağ'a atıfla "Terörle mücadele operasyonları başladı. Tedbirler kapsamında, Ermeni Silahlı Kuvvetleri'nin mevzileri cephe hattında ve derinlikte yüksek hassasiyetli silahlarla etkisiz hale getiriliyor." ifadelerine yer verildi. 

Fransa, operasyonun başlamasından sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Birleşmiş Milletler ve Rusya'ya harekete geçme çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı, Azerbaycan'ın Karabağ'daki operasyonunu "yasa dışı, haksız ve kabul edilemez" olarak niteledi.

Azerbaycan: 'Ermeni sabotajcılar 6 görevliyi mayınla öldürdü'

AP'nin haberine göre Azerbaycan, Dağlık Karabağ'da mayınlar nedeniyle hayatını kaybeden 6 kişinin ölümünden "Ermeni sabotajcıları" sorumlu tuttu. 

Azerbaycanlı yetkililer, gün içerisinde yaptıkları açıklamada, dört asker ve iki sivil yol işçisinin, "Ermeni sabotajcılarca gerçekleştirilen mayın patlamalarında yaşamını yitirdiğini" duyurdu. 

Patlamalar, etnik Ermeni güçlerinin kontrolü altında olan Dağlık Karabağ bölgesinde meydana geldi. 

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı, Devlet Güvenlik Servisi ve Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, şafak sökmeden önce otoyol dairesinin iki çalışanının araçlarının bir mayın tarafından havaya uçurulması sonucu öldüğü, olaya müdahale eden bir askeri kamyonun da başka bir mayına çarptığı ve bu olayın da dört askerin ölümüne neden olduğu bilgisi verildi. 

Ermeni ayrılıkçılar tarafından işgal edildikten sonra (Aralık 1991) kurulan ancak hiçbir ülke tarafından tanınmayan "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti"nin başkenti Stepanakert'te (Hankendi) patlamaların duyulduğu belirtiliyor. 

Söz konusu hareketlilik, Azerbaycan ile Ermenistan'ın altı hafta süren 2020'deki savaşının ardından patlak veren en yüksek gerilim olarak değerlendiriliyor. 

Ermeni Milletvekili Tigran Abrahamian, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, "Azerbaycan, Karabağ'daki çeşitli askeri mevzilere ateş açtı" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ise, Karabağ'daki operasyon hakkında Rusya ve Türkiye'yi bilgilendirdiğini duyurdu.

Ermenistan: Azerbaycan kara operasyonuna başladı

Öte yandan Ermenistan Başbakanı da salı günü yaptığı açıklamada Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde silahlı bir kara harekatı başlattığını söyledi.

Başbakan Nikol Paşinyan, Ermeni ordusunun çatışmalara dahil olmadığı konusunda güvence verdi.

Nikol Paşinyan, "Azerbaycan, Karabağ'daki Ermenileri etnik olarak temizlemeyi amaçlayan bir kara operasyonu başlattı" dedi.

EURO NEWS