Azerbaycan-Ermenistan çatışması sürüyor: Bir sivil öldü

76 YAŞINDAKİ BİR SİVİL ÖLDÜ

Azerbaycan-Ermenistan çatışması sürüyor: Bir sivil öldü


Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmalar üçüncü gününe girerken, yedi Azeri ve iki Ermeni askerin yanı sıra bir sivilin öldüğü açıklandı. İki ülke de birbirini sınırda sivillerin yaşadığı bölgeleri top ateşine tutarak ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

DUVAR – Azerbaycan-Ermenistan sınırında pazar günü patlak veren çatışmalar üç gündür devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugünkü çatışmalarda biri tümgeneral olmak üzere altı Azeri subay ile bir erin öldüğü belirtildi. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise biri binbaşı, biri yüzbaşı olmak üzere iki kayıp verdiklerini açıkladı.

76 YAŞINDAKİ BİR SİVİL ÖLDÜ

Sınır hattı Tavuş’taki Tovuz bölgesinde devam eden çatışmalarda ölen Azeri asker sayısı 11’e yükselirken, bir sivilin de hayatını kaybettiği açıklandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Agdam köyünde 76 yaşındaki bir sivilin Ermenistan’ın top ateşi sonucunda öldüğünü duyurdu. Ermenistan Savunma Bakanlığı’ysa Azeri güçlerinin sınır yakınındaki Berd kentini top ateşine tutmakla suçladı.

İKİ TARAF DA BİRBİRİNİ SUÇLADI

Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana Dağlık Karabağ konusundaki gerilimi çözemeyen iki ülke de, son çatışmalarda karşı tarafı ateşkesi ihlal etmekle ve diğer tarafa top atmakla suçluyor. Çatışmaların üç gündür sürmesi uluslararası toplumda istikrarsızlık endişesi yaratırken, Rusya ve Türkiye’den de açıklamalar gecikmedi.

RUSYA ARABULUCULUK ÖNERDİ

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirterek ateşkes çağrısında bulundu. Türkiye ise “Ermenistan’n saldırganlığını örtme çabasının uluslararası camia tarafından da hiçbir şekilde kabul görmemesini temenni ediyoruz. Türkiye, toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkanlarıyla Azerbaycan’ın yanında yer almaya devam edecektir” açıklaması yaptı. (DUVAR DIŞ HABERLER)