Azerbaycan ile Ermenistan ateşkes için anlaştı

ÖNCEKİ ATEŞKESE ERMENİNSTAN UYMAMIŞTI

Azerbaycan ile Ermenistan ateşkes için anlaştı
Azerbaycan ile Ermenistan ateşkes için anlaştı

Son dakika haberi... Azerbaycan ile Ermenistan bu gece yarısından itibaren 'geçici insani ateşkes' konusunda anlaştı.

Azerbaycan ve Ermenistan 18 Ekim'de yerel saatle 00.00'dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkeste anlaştı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada geçici ateşkes kararının, AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkelerinin devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirildi. 

ÖNCEKİ ATEŞKESE ERMENİNSTAN UYMAMIŞTI

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'dan itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

ONLARCA SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

15 Ekim'de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

Bugün Gence'ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

Erivan'ın geçici ateşkese 'evet' demesi, bugün Azerbaycan ordususunun Gence katliamına cevap olarak Ermenistan ordusuna ağır darbe indirmesine bağlanıyor. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında operasyonlarda Ermeni güçlerinin ağır kayıplar verdiğini anlatırken "Fuzuli operasyonu savaş kitaplarına geçecek" ifadelerini kullanmıştı. 

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da işgal etitği Ağdere, Hocavent ve Zengilanı boşaltarak masaya oturmak ve bölgenin kalbi sayılan Şuşa, Laçın, Hankenti ve Kelbeceri elinde tutma stratejisi güttüğü belirtiliyor. Rusya'nın bu kapsamda devrede olduğu belirtiliyor. 

GENCE'DE ÜST ÜSTE KATLİAM

Azerbaycan-Ermenistan çatışması, Erivan yönetiminin, 27 Eylül'de Ermenistan'ın sivilleri hedef alan saldırısıyla başladı. Azerbaycan saldırıya sert karşılık verdi ve işgal altındaki Karabağ'da çok sayıda şehir, kasaba ve köyü kurtardı. Ermenistan ise zor durumda kalınca Rusya'nın ateşkes çağrısına uydu.

TÜRKİYE MASADAN DIŞLANDI

Moskova'daki görüşmelerde Azerbaycan'ın "Türkiye'nin devrede olması şartı" gerçekleşmedi. Rusya Aliyev'in talebini geri çevirdi. 4 maddelik anlaşmada MİNSK Grubu'na inisiyatif verildi.  

Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları ve Rusya Dışışleri Bakanı Lavrov'un katıldığı görüşmelerde ateşkes kararı alındı. Ancak Erivan, sivilleri hedef alan kanlı saldırılarına devam etti. 

Ermenistan güçleri, 10 Ekim'de Azerbaycan'ın Gence kentini füzelerle vurdu. Saldırıda 10 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

Ermenistan ordusu 17 Ekim'de de yine Gence'yi hedef aldı. Saldırıda aralarında çocukların da olduğu 13 kişi hayatını kaybetti, 50'den fazla kişi de yaralandı. 40 evin harabeye döndüğü saldırının ardından Gence'deki şehit cenazelerinden gelen görüntüler yürekleri dağladı.

KARAR