Babadan şehit oğluna duygulandıran mektup

“Bugün 30 Temmuz… Türküde der ya ‘Ben bir selvi boylu yardan ayrıldım….’

Babadan şehit oğluna duygulandıran mektup
Babadan şehit oğluna duygulandıran mektup

Konya Şehit Aileleri Derneği Başkanı Recep Pekdemir, oğlu SAT Komandosu Mevlüt Pekdemir’in şehit olmasının 14. yılında oğluna yazdığı mektup duygulandırdı 

30 Temmuz 2019 Salı 14:22 Konya Şehit Aileleri Derneği Başkanı Recep Pekdemir SAT Komandosu Mevlüt Pekdemir, 30 Temmuz 2005 tarihinde İzmir Aksaz Deniz Üssü’nden havalanan Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait helikopterin Antalya'nın Kumluca ilçesi Adrasan beldesi yakınlarında denize düşmesi sonucu şehit olmasının 14. yılında oğluna yazdığı mektup duygulandırdı.

Mektubunda oğulsuz yaşanacağına ama vatansız yaşanacağına dikkat çeken Pekdemir  mektubunda oğluna duygularını aktardı. Konya Şehit Aileleri Derneği Başkanı Recep Pekdemir oğluna mektubunda şu cümlelere yer verdi, “Bugün 30 Temmuz… Türküde der ya ‘Ben bir selvi boylu yardan ayrıldım….’

30 Temmuz 2005 saat: 20.45 bir cumartesi gecesi. İçimde bir sıkıntı… Bana bazıları diyebilirler ki ‘Yav kaç sene olmuş’. Sensiz geçen tam 14 yıl...Şehadete erişinin, bize şehit annesi, babası, ailesi onurunu yaşatışının yıldönümü… Mevlana ; ‘Düğün Gecesi” anlamına gelen Şeb-i Arus’la ölüm gününü, “Hakk’a vuslat, yani yaradana kavuşma”, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der.

Oğlum, vatan aşkıyla, ömrünün baharında şehadet şerbetini içerek aramızdan ayrıldın. Sen Rabbim’in sevgili kuluymuşsun ki, şu kısacık ömründe seni, bizden erken ayırdı yanına aldı. Bu yara hiçbir zaman iyileşmeyecek, bu içimdeki yangın sönmeyecek.

Ta ki ebedi alemde seninle kavuşana kadar yiğidim. Bu imtihan dünyasında, kısa ömründe seninle çok kısa zamanda bir araya geldik, hasret gideremedik, doyamadım sana. Denizi çok seviyordun ve denizci oldun. 

Hani denizciler seyre gider ya… Seyirden döneceğin günü bekler gibi bekliyoruz. İnşallah ebedi alemde kavuşacağız. Senin ve tüm şehitlerimizin mekanları cennet, ruhları şad olsun, nur içinde yatın. Şehit olduğunun haberini ilk aldığımızda ve şehitlik mertebesine yükseldiğinde ‘vatan sağolsun’ dedik. İnşallah Allah nefes verdiği sürece de ‘vatan sağolsun’ diyeceğiz.”

Şehit ailelerimizin söylediği söz var, “Oğulsuz yaşanır ancak vatansız asla ”Ey güzel Allah’ım; bizi kıyamete kadar ezansız, vatansız bırakmasın, bayrağımızı indirtmesin. İnşallah, sana layık bir ebeveyn olabiliriz.

Hakkını helal et bize… Seni düşünmeden bir günümüz, bir anımız geçmedi. Hatıralarımızdasın, gönlümüzdesin, dünyamızdasın, dualarımızdasın. Seni çok özledik. Baban” ifadelerini kullandı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA