Bahçeli'den Şimşek'in 'yerel' ifadesine tepki

Şimşek'in sözleri nasıl yorumlandı?

Bahçeli'den Şimşek'in 'yerel' ifadesine tepki

Bahçeli'den Şimşek'in 'yerel' ifadesine tepki

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Washington’da düzenlenen bir etkinlikte Türkiye ekonomisine ilişkin yaptığı değerlendirmede kullandığı "locals" ifadesine tepki gösterdi.

"Yerel halk" anlamına gelen "locals" ifadesi için Bahçeli, "Türk milletini 'yerel halk' ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyet, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusudur" eleştirisini yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şimşek'in Washington’da Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu'nda kullandığı "locals" ifadesiyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Şimşek'in konuşmasında "locals" teriminin "yerel yatırımcılar" anlamında kullanıldığını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, bunun "ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş" bir ifade olduğunu vurguladı.

Bakanlık açıklamasında, "Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez" denildi.

Şimşek forumda İngilizce olarak "Yerel (halkı ya da yatırımcıları) enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor" ("We just have to convince locals that inflation is going to fall") ifadelerini kullandı.

Şimşek'in sözleri nasıl yorumlandı?

Şimşek geçen hafta düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadele adımlarından bahsetmiş, bu kapsamda Türk varlıklarına güçlü bir ilgi olduğunu söylemiş ve "sadece yerleşikleri (locals) enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor" diye eklemişti.

Bu açıklamanın ardından Hazine ve Maliye Bakanı'nın ifadesini "yerel halk" olarak yorumlayanlar sosyal medyadan buna tepki gösterdi.

Twitter paylaşımını geçin
Uyarı: BBC üçüncü taraf sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.

Twitter paylaşımının sonu

Diğer yandan bazı ekonomist ve hukuçular Şimşek'in yatırımcılar için bu ifadeyi kullandığını savundu.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses sosyal medya platformu X hesabından, "Şimşek'in 'locals' sözüne takılmamak gerekiyor; mesleki bir jargona ait bir söz. Uluslararası yatırım analistlerinin yine uluslararası yatırımcılara yazdıkları raporlarda yerleşik ve yerleşik olmayan mali yatırımcıları tanımlamakta sıkça kullandıkları bir söz" yorumunda bulundu.

Hukukçu Gönenç Gürkaynak ise X hesabından yaptığı yorumda, "Mehmet Şimşek'in 'locals (yerel insanlar)' tabiri, 'bir politikadan etkilenenler' anlamında ve ülke gözetmeksizin sıklıkla kullanılır.

"O da o anda Türkiye dışında. Objektif değerlendirme iletiyor. O yüzden, 'benim memleketlim' demeyivermiş. Buna gelene kadar ne sorunlarımız var" dedi.

DEVA Partisi İstanbul teşkilatından Serdar Turgut Avcıl ise, Mehmet Şimşek'in açıkça 'yerleşikler' dediğini savunarak muhalefeti eleştirdi:

"Muhalefet niye böyle? Çünkü Mehmet Şimşek'in politikalarını ve yaklaşımını destekliyorlar. Kendileri de iktidara gelse aynısını yapacaklar. Onun yerine saçma sapan yerlerden saldırmaya çalışıyorlar. Adam 'yerleşikler' demek istemiş ki herkes böyle kullanıyor".

Hazine ve Maliye Bakanlığı ne dedi?

Terimin Türkiye'de tartışma yaratmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı Pazartesi sabahı X hesabından bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Ekonomi ve finans çevrelerince sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Şimşek'e atfedilen akıl dışı söylemler kabul edilemez. Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, Şimşek'in konuşmasında "locals" ifadesinin "yerel yatırımcılar" anlamında kullanıldığını açıkladı:

"Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir."

Bahçeli: Türk milletini 'yerel halk' ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyet

Şimşek'in açıklamasına en sert tepki gösteren isimlerden biri de Bahçeli oldu.

Pazartesi günü MHP'nin X hesabından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yayımlanan mesajda, Bahçeli, "Türk milletini 'yerel halk' ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir" ifadelerini kullandı.

Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ne göre "müfsit", arabozan anlamına geliyor.

BBC TÜRKÇE