Balgat zirvesinde ne tartışıldı?..

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a oy verme davranışınız nasıl olur?

Balgat zirvesinde ne tartışıldı?..DP’nin ev sahipliğinde geçtiğimiz Pazar günü yapılan toplantının ardından siyasetin gündemi sarsılıyor. Altılı masanın paydaşları CHP ve DEVA’dan gelen peş peşe gelen açıklamalar, Cumhur İttifakı’nı abandone etti. Siyasi kulislerin Millet İttifakı kanadı da çok hareketli…

Neler oluyor?..

Altılı masanın son toplantısının ardından yapılan kısa yazılı açıklamadan sonra herkes bu soruya cevap arıyordu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Salı günü partisinin Meclis grup toplantısında hiç alışık olmadığız bir şekilde asabiydi. Kılıçdaroğlu!nun, “Ya bana katılın ya da yolumdan çekilin” restini kimi çevreler CHP içine mesaj olarak algıladı. Kimileri de Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığının kesinleştiğine yordu. Aynı kanaatte değilim… Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğini ve Cumhurbaşkanlığı adaylığını şu anda CHP içinde kimse tartış(a)mıyor. Aksini içinden geçirenlerin var olduğu bilinse dahi o isimler yüksek sesle konuşmaya cesaret edemiyor. Haa!.. Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonrası için hesap yapanların ve bilek güreşine tutuşanların sayısı ise bir hayli fazla.

Yani o mesaj CHP içine değildi… Peki, kime veya kimlereydi?.. Üstüne kim alınması gerekiyorsa onlaraydı. Biraz daha açıklık getirmeye çalışalım:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘rest’inin ardından aklıma çok deli sorular gelmişti. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın önceki gün (Çarşamba) “İlan ediyorum. Duymayan kalmasın. Demokrasi ve Atılım Partisi, önümüzdeki seçimlere kendi adıyla, kendi şanıyla, kendi logosuyla girme kararını almıştır” açıklamasının ardından aklımdaki o sorular iyice delirdi!..

★★★

Deli soruları sizlerle paylaşayım:

-Geçtiğimiz Pazar günü yapılan yuvarlak masa toplantısında, Kemal  Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı, Meral Akşener’in de Başbakanlığının ilan edilmesi gündeme gelmiş olabilir mi?..

-Eğer gündeme gelmiş ise bunun yazılı ve altı Genel Başkan’ın imzalarıyla kamuoyuna deklarasyon şeklinde ilan edilmesi teklif edilmiş olabilir mi?.

– Bu teklif tartışıldıysa, SP, Deva ve Gelecek Partisinin Genel Başkanları, çeşitli gerekçelere buna itiraz etmiş olabilirler mi?.. Veya kimler destekledi, kimler muhalif tavır sergiledi?..

★★★

Millet İttifakı içerisinde parti olarak: 20,0

CHP listelerinden; 7,0

İYİ Parti listelerinden: 6,9

Saadet P. ve Gelecek P. İle tek liste halinde: 5,5

Tek başına girmelidir: 27,6

Fikrim yok: 33,0

★★★

‘Anket’ dedik… Doğal olarak oluşan beklentilerinize de cevap verelim. AREA Araştırma’nın Nisan ayı anketinde Millet İttifakı’nın oy oranı yine önde. Geçerli oylar üzerinden; Cumhur İttifakı (AKP+MHP+BBP): 38,5. Millet İttifakı (CHP+İYİ Parti+SP+DP): 44,1. (DEVA P.+Gelecek P.): 2,7. HDP: 10,5. Diğerleri; 4,2.

Adına ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi“ dedikleri ucube rejime verilen destek ise her geçen ay daha da eriyor. Bu ayki anket sonucunda,  geçerli oylar üzerinden karasızlar ve sandığa gitmem diyenler de dağıtıldığında, Türkiye’nin yönetim sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 62,7, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin oranı ise  yüzde 37,3. Çok can alıcı bir sorunun da yanıtına bakalım:

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a oy verme davranışınız nasıl olur?

Kesinlikle R. Tayyip Erdoğan’a oy veririm: 30,9

Adayın kim olduğu fark etmez, rakibine oy veririm: 28,9

Oy tercihim rakibine göre değişir: 32,4

Seçimde sandığa gitmeyi düşünmüyorum: 7,8

★★★

AREA Araştırma’nın Nisan ayı anket verilerine göre, gündemdeki diğer önemli konularda kamuoyunun nabzı şöyle:

Meral Akşener’in parti yönetiminde yaptığı değişiklikler “partiyi milliyetçi çizgiden merkez sağ çizgiye çekme gayretleri” olarak yorumlandı. Siz bu tespite katılıyor musunuz?

Evet: 33,7 Hayır: 39,2 Fikrim Yok: 27,1

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un ekonomi konusunda yaptığı eleştiriler sonrası partisi tarafından ihraç talebiyle disipline sevk edilmesini nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 21,1. Olumsuz: 48,4. Fikrim yok: 30,5.

★★★

Not; Yazının başlığı, DP Genel Merkezi, Ankara’nın Balgat semtinde olduğu için öyle atıldı. Lütfen yanlış anlaşılma olmasın…

AHMET TAKAN / KORKUSUZ