Baltık'ta sıcak temas: İngiliz ve Alman uçakları iki Rus uçağını engelledi

RUS UÇAKLARI ESTONYA KIYILARINA YAKLAŞTI

Baltık'ta sıcak temas: İngiliz ve Alman uçakları iki Rus uçağını engelledi


Baltık'ta sıcak temas: İngiliz ve Alman uçakları iki Rus uçağını engelledi

Rus savaş uçaklarının dün gece ABD'ye ait İHA'yı düşürmesinin ardından bir sıcak temas da bugün yaşandı. Rus Savaş uçağı Estonya kıyılarına yaklaştı. NATO görevi kapsamında Estonya’da bulunan RAF ve Almanya’ya ait iki savaş uçağı, Estonya hava sahasına doğru ilerleyen Rus uçağını engelledi.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden (RAF) yapılan açıklamaya göre, Rus Ilyushin Il-78 Midas tipi havada yakıt ikmal uçağının, Rusya’ya ait Baltık Denizi kıyısındaki Kaliningrad’dan St. Petersburg’a giderken Estonya hava trafik kontrolüyle teması kesildi.

RUS UÇAKLARI ESTONYA KIYILARINA YAKLAŞTI

Rus Ilyushin Il-78 Midas tipi havada yakıt ikmal uçağına bağlantının kesilmesi üzerine bir Rus Savaş uçağı Estonya kıyılarına yaklaştı. NATO görevi kapsamında, Estonya hava sahasında devriye atan RAF ve Almanya’ya ait iki Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı, Estonya hava sahasına doğru ilerleyen Rus uçağını engelledi. Ardından RAF, Estonya hava sahası yakınlarında uçan yine Rusya’ya ait Antonov 148 tipi askeri nakliye uçağının engellendiğini de duyurdu.

ALMANYA VE İNGİLTERE'DEN İLK DEVRİYE

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden (RAF) yapılan açıklamada, Almanya'yla birlikte bölgedeki ilk devriyelerinin olduğunun da altını çizdi. İngiltere Silahlı Kuvvetlerden Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey de bu gelişme üzerine açıklamalarda bulundu.

Heappey, "NATO ortak güvenliğimizin temelini oluşturmaya devam ediyor. İngiltere ve Almanya’nın Baltık’ta ortak gerçekleştirdiği bu görev ortak gücümüzü gösterirken, NATO sınırlarına yönelik tehditlere karşı koyma noktasında ortak kararlılığımızı da açıkça gösteriyor" ifadesini paylaştı.

KARAR