Barış Manço'dan sonraki en büyük sevgi seli. Büyük önder Atatürk'e selam söyle. İşte halkın reytingi

AKILLARA BARIŞ MANÇO’NUN CENAZE TÖRENİ GELDİ

Barış Manço'dan sonraki en büyük sevgi seli. Büyük önder Atatürk'e selam söyle. İşte halkın reytingi


Barış Manço'dan sonraki en büyük sevgi seli. Büyük önder Atatürk'e selam söyle. İşte halkın reytingi

Halkın kahramanı Cüneyt Arkın'ı binlerce kişi uğurladı. Halkın reytingi (derecelendirmesi) tıpkı son yolculuğuna uğurlanan Barış Manço gibi oldu.

İşte halkın reytingi. Cüneyt Arkın'ın cenazesinde Barış Manço'dan sonraki en büyük sevgi seli
85 yaşında hayata gözlerini yuman usta oyuncu Cüneyt Arkın'ın cenazesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenin ardından son yolcuğuna uğurlanmak üzere Teşvikiye Camii'ne getirildi.

Buradaki törene ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya , Arkın'ın hayat arkadaşı Betül Cüreklibatır, oğulları Murat Arkın, Kaan Cüreklibatır, sanatçılar Türkan Şoray, Mahmut Cevher, Nuri Alço, Burak Özçivit, Kerem Alışık, Tamer Yiğit, Serdar Gökhan ve usta oyuncunun binlerce hayranı katıldı.

Hayranları caminin dışına kadar taştı. Gözyaşlarını tutamayan eşi Betül Cüreklibatır'ını ise yakınları teselli etti.

Cenaze namazının kılınmasının ardından Arkın'ın tabutu kalabalık tarafından omuzlanarak araca taşındı. Binlerce kişi alkışlar ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde usta oyuncuyu son yolculuğuna uğurladı.

Arkın cenazesi defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'nda götürüldü.

AKILLARA BARIŞ MANÇO’NUN CENAZE TÖRENİ GELDİ

Cüneyt Arkın’ın cenazesindeki sevgi seli akıllara Barış Manço’nun cenazesini getirdi.

Türkiye’nin yetiştirdiği önemli sanatçılardan biri Mehmet Barış Manço’nun cenaze törenini, TRT, KANAL D, KANAL 6 canlı olarak kesintisiz yayınladı. STAR televizyonları Manço Köşk'ten sevenlerinin düşüncelerini gün boyunca aralıksız paylaştı. Ayrıca STAR TV vefatın hemen öncesinde çekilen bir röportaj yayınladı. 3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı naaşı Atatürk Kültür Merkezi'ne getirilerek tören düzenlendi, akabinde Levent Camisi'nde cenaze namazı kılındı ve Kanlıca'daki Mihrimah Sultan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

7’DEN 77’YE ON BİNLERCE KİŞİ KATILMIŞTI

Barış Manço’nun 22 yıl önceki cenaze törenine, Sağcısı solcusu, Küpelisi küpesizi, Türbanlısı türbansızı, 7’den 77’ye on binlerce kişi katılmıştı. Hürriyet Gazetesi ertesi gün cenaze haberini ‘İşte halk reytingi’ başlığını atmıştı.

USTA GAZETECİNİN KALEMİNDEN KANAL 6’DA ÖZÜR METNİ

Öte yandan Serdar Cebe’nin sunduğu haber bülteninde dönemin haber müdürü usta gazeteci Orhan Can imzalı haber analizinde Barış Manço için özür metni yayımlandı.

Metinde şu ifadelere yer verilmişti:

“Barış Manço her biri birbirinden güzel 200 eser bıraktı. Çocuklarımız için örnek gösterilecek programlar yaptı. Türkiye’nin gönüllü kültür elçisi olarak dünyayı dolaştı. Belçika’da şövalyelik ünvanı aldığı sırada programı reytingi yüksek değil diye yayından kaldırıldı. Peki Barış gibi gerçek bir sanatçı bir kenara atılırken biz yani medya ne yaptık? Turnikeli, çarkıfelekli, Banu Alkanlı demokrasinin içinde reyting yaptık tırnak içinde yıldızlar yarattık. Ve Barış Manço öldü. Onu kaybettik. Gazeteler en güzel başlıkları onun için attı. Televizyonların en güzel ve en geniş haberleri hep Barış Manço’ya aitti. Sağlığında neden Barış Manço gibi gerçek bir sanatçıya bu değeri veremedik. Yıldızlar ve Barış gibi gerçek bir sanatçıyı unutup öldükten sonra hatırladığımız için biz medya olarak öz eleştiri yapıyoruz şimdi bir kez daha açıkça ve açıkça Barış Manço’dan özür diliyoruz.”

Haber sunumu sırasında alt yazılarda “Kusura bakma Barış. Kusura bakma Barış... Reytiglere fena kapıldık” yazıldı.

*

*

YENİ ÇAĞ