Belediye mikseri ile Millet İttifakı’nı çökertme operasyonu!..

Sadece CHP’de mi kriz yarattı?..

Belediye mikseri ile Millet İttifakı’nı çökertme operasyonu!..


Belediye mikseri ile Millet İttifakı’nı çökertme operasyonu!..


İçişleri Bakanlığı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başlattığı “teftiş”…

Sadece CHP’de mi kriz yarattı?..

Hayır!.. AKP içindeki klikler kapışmasını  bir kez daha hortlattı.. Bakın açıklamalara:

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Belediye kadrolarında terör örgütleri ile bağlantılı birtakım isimler olabilir. Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir terör örgütü ile ilişkili binlerce insan bulunduğu için Genelkurmay Başkanı’nı mı suçladık ki, belediye çalışanları arasında terörist bulunursa belediye başkanını suçlayalım? Böyle yaparsak kendimizi inkâr etmiş oluruz “diyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkanı ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun sözleri:

“Fiilen x, y, z deme şansına sahip değilim ama koridorlarda çok dillendiriliyordu. Bakanımız dillendirilen şeyi isimlendirdi. Bir insanı net tespit olmadıkça bir konuyla ilgili isimlendirmek hakkaniyet ve hukuk adına doğru olmaz. Elbette bilgimiz var. Bakanımızın elinde datalar var. Benim elimde öyle bir data yok. Kalkıp da zanla öyle bir ifadeyi kullanmak vicdanen doğru olmaz.”

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında ağır eleştirilerinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun durumdan vazife çıkartarak gönderdiği teftişin iktidar içindeki şifrelerini çözmeye çalışalım önce…

Süleyman Soylu, Tayyip Erdoğan’a “Bak senin damadın İstanbul’u alamadı. Ben alır sana hediye ederim” mesajı mı veriyor?..

Olabilir!..

★★★

İBB “teftiş”i, saray iktidarı içinde erken seçim bekleyenlerin sayısını da arttırdı. AKP’de sadece İstanbul için değil, İzmir ve Çankaya belediyeleri için de uzun süredir özel hazırlıkların yapıldığını biliyorum. İBB’nin ardından İzmir ve Çankaya belediyelerine yönelik iddialar ve “teftiş”ler gelirse kimse şaşırmasın!.. Saray, herhalde alacağı bir baskın veya erken seçim kararında HDP’yi turnusol kağıdı olarak kullanmayı planlıyor; “Bakın gördünüz mü biz size dememiş miydik, belediye kadrolarını terör örgütü üyeleriyle doldurdular. Bunlara devlet teslim edilemez” diyecekler.

Madalyonun diğer yüzü…

Saray, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı olarak karşılarına çıkarmayacağına iyice kanaat getirdi. Bu, bir nevi, CHP’nin içini karıştırma operasyonu…  Millet İttifakı’nın en güçlü kalesi İstanbul’u yarıştan düşürme operasyonu… Ekrem İmamoğlu’nu küstürmeyi hedefliyorlar… Hesap şu:

Evdeki hesap çarşıya uyar mı?.. İzleyip göreceğiz… Ancak AKP kulislerinde dolaşan bir iddiaya da yeri gelmişken değinelim. Konuşulan o ki; CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarının Antalya’daki toplantısında, Ekrem İmamoğlu bazı başkanların kulağına bakanlık sözü fısıldamış. İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı olması halinde bakanlık vaat ettiği isimlerin arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yokmuş. Mansur Yavaş, Antalya’da Ekrem İmamoğlu’nun yürüttüğü lobi faaliyetlerine çok bozulmuş. Nedeni ise şuymuş; Mansur Yavaş, kendisine rağmen, kendisini hiçe sayarak Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığına yüklenmesine fena halde içerliyormuş…

Gelin, buyurun bir de buradan yakın!..

Sarayın tüm derdi gayreti, Millet İttifakı’nın güçlü belediyelerini düşürerek, seçimde hesapladıkları avantajları yakalamak. Yoksa, tüm ülke geçmiş “çözüm süreci”  ve FETÖ tecrübesinden çok iyi biliyor ki; AKP işine geldiği sürece “terör iltisaklıları” ile problemi olmaz!..

★★★

Kimlerin, ne ucuz ne basit hesaplarla nelerin peşinde olduğu o kadar açık ki!..

Satırları kaleme alırken aklıma “Ergenekon” davaları süreci geldi. Gizli tanıklar, sahte belgeler, uydurma, kopyala/yapıştır iddialar… Akıl alacak gibi değil!. Hâlâ mı ders alınmadı?..

Ha!.. Birde…

AKP içindeki güvenlikçi kanadın mensupları, bir zamanlar YAŞ kararları ile TSK’dan ihraç edilenlerin milli görüş belediyelerinde nasıl kadrolaştırıldıklarını herhalde hatırlayacaktır…

Sap ile samanı birbirine karıştırmanın bedellerini bu ülke çok ağır ödedi. Siyasi rant için şeytanlaştırma projelerinden ne zaman vazgeçilebilecek acaba?..

https://www.korkusuz.com.tr/belediye-mikseri-ile-millet-ittifakini-cokertme-operasyonu.html

AHMET TAKAN / KORKUSUZ