Bereket Sigorta’nın, Ümraniyespor’a sponsor olmasını meclis gündemine taşıdı.

Bereket Sigorta, en pahalı sponsorluklardan olan isim hakkı sponsoru oldu!

Bereket Sigorta’nın, Ümraniyespor’a sponsor olmasını meclis gündemine taşıdı.
BASIN AÇIKLAMASI

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki Bereket Sigorta’nın, Ümraniyespor’a sponsor olmasını meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİnin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Bereket Sigorta, en pahalı sponsorluklardan olan isim hakkı sponsoru oldu!

Döviz kurlarının yükselmesine paralel olarak girdi maliyetlerinin artması ve pandemiyle birlikte çiftçilerin üretim koşulları giderek zorlaşmaktadır. Çiftçilerin büyük bir kesimi üretimi ancak bankalara veya tarım kredi kooperatiflerine borçlanarak sürdürebilmektedir. Çiftçilerimiz ağır bir borç sarmalına mahkûm edilmişlerdir. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere birçok özel bankaya borcu bulunan çiftçiler, kredi borçlarını ödeyemedikleri için tarlalarına, traktörlerine, otomobillerine icra yoluyla el konulmaktadır.

Küçük ve orta ölçekli çiftçilerin borçlarının kamu borcu olarak kaydedilmemesi ya da genel manada tüm çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılmaması sebebiyle büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır.

Tam böyle bir dönemde yukardaki sorunların birinci dereceden muhattabı olması gereken çiftçi kuruluşu Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki Bereket Sigorta’nın, TFF 1. Lig Takımlarından Ümraniyespor’a en pahalı sponsorluklardan olan isim hakkı sponsoru olması kamuoyunda tartışma yaratmış bir konudur.” denilen önergede şu sorular soruldu:

  1. Borçları sebebiyle üretim araçlarına el konulan çiftçilerin derdine derman olması gereken Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir futbol takımına sponsor olmasının nedeni nedir ve sponsorluğun ne tür bir önceliği vardır?

  2. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Bereket Sigorta, söz konusu isim sponsorluğuyla ilgili olarak kamuoyuna neden herhangi bir açıklama yapmamıştır?

  3. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Bereket Sigorta, Ümraniyespor ile yapılan isim sponsorluk anlaşmasının koşulları nelerdir ve klübe anlaşma karşılığında ne kadar mali kaynak aktarılmıştır?

  4. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Bereket Sigorta’nın çiftçi hedef kitlesi ile hiçbir alakası olmayan bir futbol takımına isim hakkı sponsoru olmasında ne türden bir kamu yararı gözetilmektedir?

  5. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Bereket Sigorta bu sponsorluktan nasıl bir hedef kitleyi hedeflemektedir?