Biden’dan Kongre’ye “Kürtaj Haklarını Koruyun” Çağrısı

Kongre’ye kürtaj haklarını koruma çağrısı yaptı.

Biden’dan Kongre’ye “Kürtaj Haklarını Koruyun” Çağrısı


Biden’dan Kongre’ye “Kürtaj Haklarını Koruyun” Çağrısı

Başkan Joe Biden Anayasa Mahkemesi’nin kürtaj haklarını koruma altına alan Roe v. Wade kararının 50. yılında Kongre’ye kürtaj haklarını koruma çağrısı yaptı.

Anayasa Mahkemesi geçen yıl karardan geri adım atmış, kürtajla ilgili kararı eyaletlere bırakmıştı.

Biden Kongre’ye kürtaj haklarını federal yasalarla koruma altına almaları çağrısında bulundu.

Başkan yazılı açıklamasında, “Bugün Anayasa Mahkemesi’nin Roe v. Wade kararının 50. yılını kutlayacağımıza, geçen yıl, Anayasa Mahkemesi’nin anayasal hakkı Amerika halkından aldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi kararından bu yana Demokratlar kürtaj haklarını federal yasayla garanti altına almak için çaba harcıyor. Ama Kongre’deki dağılım nedeniyle Demokratlar bunu başarabilmiş değil ve yakın gelecekte de başaracakmış gibi görünmüyor.

Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler’in kontrolü ele geçirmesi ve Senato’da Demokratlar’ın kontrolde olmasına rağmen yeterli çoğunluğa sahip olmamaları bu konuda Demokratlar’a gelecek için umut vermiyor.

Bununla birlikte Biden, başkanlık kararnameleriyle kürtaj hakları konusunda ilerleme kaydetmeye çalışıyor.

Bu çerçevede Biden’ın doktorların kürtaj ilaçları yazabilmesine olanak sağlayacak bir başkanlık kararnamesini imzalaması bekleniyor.

Biden yazılı mesajında Kongre’deki Cumhuriyetçiler’i de eleştirdi.

ABD Başkanı, Kongre’deki ve ülke genelindeki Cumhuriyetçiler’in kürtajı ulusal çapta yasaklamak için çabalamaya devam ettiğini, doktor, hemşireleri suçlamaya ve gebelik kontrolüne ulaşımı zorlaştırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Biden, “Bu tehlikeli, aşırı” ifadelerini kullandı.

VOA