Bloomberg: Erdoğan, Taliban üzerinde nüfuz kazanmanın yollarını arıyor

Türkiye'nin Taliban liderliğindeki Afganistan'da yer edinebilmesi için önem arz ediyor" denildi.

Bloomberg: Erdoğan, Taliban üzerinde nüfuz kazanmanın yollarını arıyor
Bloomberg: Erdoğan, Taliban üzerinde nüfuz kazanmanın yollarını arıyor

Ankara'nın Kabil Havalimanı politikasına yer veren Bloomberg'de, "Erdoğan için havalimanının kontrolü, Türkiye'nin Taliban liderliğindeki Afganistan'da yer edinebilmesi için önem arz ediyor" denildi.

DUVAR - Bloomberg, ABD'nin Afganistan'daki askerlerini çekmesiyle gözlerin çevrildiği Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havalimanı'nda Türkiye'nin olası rolünü yazdı. "Türkiye, Afganistan'ın dünyaya açılan kapısını neden korumak istiyor" başlıklı haberde, Taliban'dan gelen Ankara-Doha iş birliği açıklamasına yer verildi ve "Erdoğan, sığınmacı akınını azaltmak için Taliban üzerinde nüfuz kazanmanın yollarını arıyor" denildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kabil Havalimanı'nın işletilmesinde Türkiye'nin 'başrol oynaması' konusunda istekli olduğunu yazan Bloomberg'de, "Erdoğan hükümeti için havalimanının kontrolü, Türkiye'nin Taliban liderliğindeki Afganistan'da yer edinebilmesi için önem arz ediyor" ifadeleri kullanıldı. 

Afganistan'daki mevcut durumun, Erdoğan'ın Türkiye'nin 'etki alanını genişletme' ve 'Müslüman dünyasının lideri olma' isteklerini gerçekleştirmek için bir fırsat sunduğu savunuldu. Ankara'nın Kabil Havalimanı'nda 'başrol oynamasının', Afganistan'da kurulacak yeni Taliban hükümetine 'söz geçirebilmek adına en sağlam yol olduğu' ileri sürüldü.

'GÖÇ DALGASININ MALİYETİ DAHA BÜYÜK OLABİLİR'

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'dan olası bir göç dalgasının, Ankara için 'en önemli endişe kaynağı' olduğu belirtilirken, Bloomberg'de şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye, sığınmacıları barındırmak için Avrupa'dan milyarlarca dolar yardım alsa da, sığınmacıların varlığı Cumhurbaşkanı için siyası bir sorumluluk olduğunu kanıtlıyor. Türkler arasında yabancılara karşı kızgınlık artıyor. Bu durumdan en kötü etkilenenler Suriyeliler olsa da, Türkiye'ye ulaşan Afganları da düşmanca bir karşılama bekleyebilir. Kamuoyu desteği, ekonomik kaygılarla beraber gerileyen Erdoğan için yeni bir Afgan sığınmacı dalgasının siyasi maliyeti, Avrupa Birliği'nden gelen paradan daha ağır basabilir."

'DOHA, KABİL'DE KAPILAR AÇABİLİR'

"Türkiye ve Erdoğan, Afganistan'da bu emelleri gerçekleştirebilecek mi" diye sorulan haberde, bu durumunda 'Taliban'la iyi ilişkiler geliştiren Katar'a bağlı olduğu' belirtildi ve şöyle denildi: "Doha kesinlikle Kabil'de kapılar açabilir, bu yüzden havalimanının ortak yönetimi -eğer ima edilen buysa- o kadar da kötü bir şey olmayabilir."

TALİBAN: TÜRKİYE, DOST VE KARDEŞ BİR ÜLKEDİR

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve Katar'ın da Kabil Havalimanı’nın yeniden işler hale getirilmesi için çalıştığını duyuran Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, İhlas Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada "Türkiye dost ve kardeş bir ülkedir, çok derin ilişki ve bağımlılık içerisindeyiz. İlişkilerimizi Türkiye ile en iyi şekilde korumak için uğraşıyoruz, aramızdaki güven tam olmalı" ifadelerini kullandı. Mücahid, "Dostlarımız olan Türkiye ve Katar'ın teknik ekibinin havaalanındaki çalışmaları devam ediyor. Çok ilerlemiş durumdalar" dedi. (DUVAR DIŞ HABERLER)