Bomba Kulis... İzmir Limanı'nın Araplara Devri Haziran'da mı?

Körfez Taranmadan Liman Büyümez

Bomba Kulis... İzmir Limanı'nın Araplara Devri Haziran'da mı?


Bomba Kulis... İzmir Limanı'nın Araplara Devri Haziran'da mı?

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Türkiye'nin devlet kontrolündeki son limanı olan TCDD İzmir Alsancak Limanı'nın, Körfez sermayesine devri konusunda önemli duyumlar artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bağlı Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki limanın, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) devlet kontrolündeki AD Ports Group'a devrinin son aşamaya geldiği ve Haziran ayında gerçekleştirileceği iddia ediliyor.

İzmir'de konuşulan bu önemli gelişmeyle ilgili yetkililer henüz resmi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Ancak, limandaki çalışanlar ve sektör temsilcileri arasında Haziran ayının devir tarihi olarak konuşulduğu belirtiliyor. Reuters haber ajansı, geçtiğimiz yıl sonunda yayınladığı bir haberde, AD Ports Group'un İzmir Limanı'nı işletmek için kurulacak bir şirkete 500 milyon dolara kadar yatırım yapabileceğini öne sürmüştü.

Liman Sahipsiz Kaldı

Alsancak Limanı'nın işletme hakkının özelleştirilmesi için 2007 yılında yapılan ihaleyi, Mehmet Kutman'a ait Global Yatırım Holding, Çinli liman firması Hutchison ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin kurduğu şirket, 1 milyar 275 milyon dolarlık teklifle kazanmıştı. Ancak özelleştirme iptali için açılan davalar ve 2008 küresel ekonomik krizi nedeniyle süreç yarıda kalmıştı. Uzun yıllar özelleştirme kapsamında kalan limana gerekli yatırımlar yapılamadı ve liman hızla kan kaybetti. 2008'de 891 bin TEU yük hareketine sahip olan liman, Aliağa ve Marmara limanlarının bölgenin yükünü çekmesi sonucu 300 bin TEU'nun altına düştü.

Körfez Taranmadan Liman Büyümez

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde büyük çaba gösterilen ve Ulaştırma Bakanlığı'ndan onay alan İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi, Tunç Soyer'in başkanlığı döneminde askıya alınmıştı. ÇED onayı alınan bu proje ile İzmir Körfezi'nin gemi yolu ve sirkülasyon kanalının taranması öngörülüyordu. Proje ile İzmir Körfezi'ndeki koku sorununun çözülmesi ve daha büyük gemilerin limana yanaşması hedefleniyordu.

Konuyla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın şu ana kadar hiçbir beyanatı olmadı. Yetkililer, İzmir'in limansız kalmaması için Körfez'in taranmasının şart olduğunu ve Körfez sermayesinin ilk işlerinden birinin bu projeyi canlandırmak olacağını vurguluyorlar. Ayrıca, Çandarlı'da kurulacak Kuzey Ege Limanı'nın da bu satış kapsamında BAE'li firmaya devredilip devredilmeyeceği merakla bekleniyor.

Gelişmeler oldukça kamuoyuna bilgi verilmeye devam edilecek.

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com