Brezilya lideri Lula, genelkurmay başkanını görevden aldı

Genelkurmay Başkanı Julio Cesar de Arruda'ya, 'etkili önlemler' almadığı suçlaması yöneltildi.

Brezilya lideri Lula, genelkurmay başkanını görevden aldı


Brezilya lideri Lula, genelkurmay başkanını görevden aldı

Kongre baskınında ihmali olduğu gerekçesiyle görevden alınan Genelkurmay Başkanı Julio Cesar de Arruda'ya, 'etkili önlemler' almadığı suçlaması yöneltildi.

DUVAR - Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Jair Bolsonaro destekçilerinin düzenlediği Ulusal Kongre baskınında ihmali olduğu gerekçesiyle Genelkurmay Başkanı Julio Cesar de Arruda'yı görevden aldı. General Arruda'ya, Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Federal Yüksek Mahkeme baskını sırasında 'acil' ve 'etkili önlemler' almadığı suçlaması yapıldı.

AA'nın aktardığına göre, Arruda'nın görevden alınma kararının Devlet Başkanı Lula tarafından verildiği bildirildi. Arruda, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun kararıyla 30 Aralık 2022'de Genelkurmay Başkanı olarak atanmıştı. Lula, 13 Ocak'taki açıklamasında, polis ve ordudan bazı kişilerin, Ulusal Kongre'yi basan eski Devlet Başkanı Bolsonaro destekçileriyle işbirliği yaptığını söylemişti.

Ne olmuştu?

Brezilya'da 30 Ekim 2022'de düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva yüzde 50,9, Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçileri önce ülkede günlerce süren otoyol kapatma eylemleri yapmış, ardından da ordu karargahları önünde düzenledikleri gösterilerde 'darbe' çağrısı yapmıştı. Bolsonaro destekçileri, 8 Ocak'ta da 'darbe' talebiyle slogan atarak polis bariyerini aşıp Ulusal Kongre binasına girmişti.

Kongre ve diğer devlet binalarına yapılan baskına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan kişilerin sayısının 1800'e ulaştığı bildirilmişti. Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan eski Devlet Başkanı Lula, 1 Ocak 2023'te parlamentoda yemin etmişti. (DIŞ HABERLER)