Bulgaristan Başbakanı Ukrayna'ya silah alınması için maaşını bağışladı

KULEBA TEŞEKKÜR ETTİ

Bulgaristan Başbakanı Ukrayna'ya silah alınması için maaşını bağışladı


Bulgaristan Başbakanı Ukrayna'ya silah alınması için maaşını bağışladı

Bulgaristan koalisyon hükümetinde Ukrayna'ya silah gönderilmesiyle ilgili görüş ayrılıkları sürerken Başbakan Kiril Petkov, Kiev'e silah alınması için bir aylık maaşını bağışladığını duyurdu.

DUVAR - Bulgaristan'ın Ukrayna'ya silah desteği sağlaması gündeme gelirken Başbakan Kiril Petkov'un bir aylık maaşını Kiev'e silah alınması için bağışladığı duyuruldu. Yaptığı "bağış"ın banka dekontunu sosyal medya hesabından paylaşan Petkov, "Ukrayna’ya silah yardımı yapılması siyasi ve toplumsal bir karar birliğine bağlıdır. Toplumda bu konuda uç görüşler paylaşılıyor. Artık bu enerjiyi reel faaliyetlere dönüştürmek lazım" dedi.

Bulgaristan vatandaşlarını da Ukrayna'ya mali desteğe çağıran Petkov, "Ukrayna’ya gerçekten yardım etmek isteyen her bir Bulgaristan vatandaşını benim gibi bir maaşını bağışlamaya çağırıyorum. Söz söylemek kolay, iş yapmak zordur. Sosyal medyadaki cesur paylaşımlar artık Ukrayna’ya gerçek desteğe dönüşmeli" ifadelerini kullandı. 

KULEBA TEŞEKKÜR ETTİ

HÜKÜMETTE SİLAH ANLAŞMAZLIĞI

Bulgaristan'ın koalisyon hükümetinde ise Ukrayna'ya silah desteğiyle ilgili görüş ayrılığı mevcut. Hükümeti oluşturan dört siyasi parti arasında Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Ukrayna'ya silah gönderilmesine ve Rusya'ya yaptırımların desteklenmesine karşı çıkıyor.

BSP lideri Korneliya Ninova, "Ukrayna’ya tek bir Bulgar mermisinin yollanması durumunda biz koalisyondan ayrılacağız" demişti. Petkov ise konuyu görüşmek için yarın koalisyon hükümeti temsilcileriyle bir araya gelecek. (DUVAR DIŞ HABERLER)