Büyükşehir Meclisi’nde gündem: Buca Cezaevi! ‘Samimiyet’ tartışması…

¨BORNOVA’DA 30-40 YILLIK AĞAÇLARI KESTİRDİNİZ¨

Büyükşehir Meclisi’nde gündem: Buca Cezaevi! ‘Samimiyet’ tartışması…


Büyükşehir Meclisi’nde gündem: Buca Cezaevi! ‘Samimiyet’ tartışması…

Bakanlığın Buca Cezaevi alanı ile ilgili rezerv alan ilan kararı ve imar plan yetkisinin mahkeme kararıyla iptal edilmesi sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen yeni imar planı önerisi yine tartışmaların odağına oturdu.

Yağmur Daştan / EGE TELGRAF- İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) kasım ayı olağan ikinci meclis birleşimine Buca Cezaevi tartışması damgasını vurdu. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yıkılan Buca Cezaevi alanı ile ilgili rezerv alan ilan kararı ve imar plan yetkisinin mahkeme kararıyla iptal edilmesi sonrası, İzBB yeni bir plan önerisini gündeme getirmişti. Bakanlığın söz konusu alana ilişkin daha önce yaptığı plana yeşil alanın yetersiz olduğu ve yapılaşmanın fazla olduğu gerekçesiyle itiraz eden İzBB, o süreçte de Buca Cezaevi ile ilgili imar plan önerisini kamuoyuna sunmuştu. Hukuki gelişmelerin ardından İzBB söz konusu alanla ilgili yeni imar planı önerisini meclis gündemine taşıdı. İzBB’nin yeni planda da alanın tamamının yeşil alan olarak ayrıldığı, ön tarafının ise otopark ve metro durağı olarak belirlendiği görüldü. Komisyonlardan oy çokluğu ile meclis gündemine gelen Buca Cezaevi alanı imar planı önerisi tartışmalara neden oldu.

Konuyla ilgili söz alan AK Partili meclis üyesi Hüsnü Boztepe, ¨Uzun bir süreden beri gündemimizde olan Buca Cezaevi ile ilgili madde imar komisyonuna geldi; biz de değerlendirdik. Bizim de Basmande Çukuru’nda da hissemiz var. Sanırım bu alanla ilgili bir hoca teklifte bulunmuş, oranın yeşil alan olarak Fuar’a katılması istenmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi belki bu teklifle birlikte o alanı alarak yeşil alan olarak Fuar’a kazandırır. Burada kamulaştırma yapmadan nasıl plan geçirebiliyorsunuz? Burası İller Bankası’nın İzBB’nin mülkü değil. Siz kendi yeriniz olmayan bir yeri bırakın, İzBB’nin yeri olan alanla uğraşın. Burası devlet kurumunun mülkü olmasına rağmen ne hakla plan yaptığınızı anlamış değilim. Bu yanlıştan dönülmesi lazım. Kalemle çizip bir yeri yeşil yapmakla yeşil alan olmuyor, ağaç dikerse olur. İzBB, beş yılda kaç ağaç dikti? Bu konuyu kent olarak tartışmalıyız, sadece belediye meclisinde değil¨ dedi.

‘KANUN MADDESİNİ UYGULAMIYORSUNUZ’

Önerge hakkında ¨Samimiyetten uzak bir plan zorlaması var¨ sözleriyle değerlendirmelerini paylaşan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız da ¨Siz eğer bir bölgede yeşil alan korumak istiyorsanız Atlı Spor Alanı olan yerde 2.5 emsal verip belediye hizmet alanı yaptınız? Buca Cezaevi’ne gelecek olursak burada bir plan var. Yoğun bir yapılaşma planı olan ve yine bu belediyenin meclisi tarafından onaylanmış daha sonra revize edilmiş bir plandan bahsediyoruz. Belediye meclisi oraya yoğun bir inşaat hakkı tanınmış. Sonra bu alan İller Bankası’na geçiyor; yani bütçemizin geldiği, belediyeleri finanse eden bir kamu kurumunun yeri. Yani biz, bize para veren ve sürekli iş birliği olan kurumun mülkiyeti ile ilgili inanılmaz bir kayıp olacak bir tasarruftan bahsediyoruz. Bir yerin planlanması için kurum görüşü alınması gerekir; siz İller Bankası’ndan kurum görüşü aldınız mI? Siz kanunun zorunlu tuttuğu maddeyi uygulamıyorsunuz ¨ ifadelerini kullandı.

‘HÜLLE İLE ALINAN YERİ KUTSALLAŞTIRIYORSUNUZ’

AK Parti grubunun eleştirileri sonrası söz alan CHP Buca Meclis üyesi Fikret Aktaş, ¨Ben bu mahkeme kararlarından sonra AK Partili arkadaşlarımızın oradaki vatandaşların huzuru için söylemlerini değiştireceklerini düşünüyordum ama devam ediyorlar. İller Bankası’nın hülle ile aldığı yeri onun olunca da kutsallaşıyormuş gibi ve oraya taşınınca bize lütfediyormuş gibi gösteriyorlar. Bu alanın İller Bankası’na geçirilmesindeki amaç nedir? Buca, İzmir’in en yoğun nüfuslu ilçesi. Bir daha Buca’da öyle bir mekan yaratmanın imkanı yoktur. Buna Buca’da yaşayan insanlar üzerinden bakılsın. Lütfen bu ısrardan vazgeçin¨ dedi.

¨BORNOVA’DA 30-40 YILLIK AĞAÇLARI KESTİRDİNİZ¨

Buca Cezaevi ile ilgili bir söz de AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal aldı. ¨Samimiyet önemli, samimiyetsizlik kötü bir şey¨ vurgusuyla açıklamalarına başlayan Hızal, ¨Buca Cezaevi problemi vardı. Biz bu problemi tartıştık konuştuk ve o alan kaldırıldı. Bir irade konuldu ve İzmir için önemli bir adım atıldı. O çalışmalar yapılırken yeşil hassasiyetinden bahseden bahseden Tunç Soyer ‘Piyasada yoktu’ derler ya ortalıkta yoktu. İzBB meclis üyeleri ve Tunç Soyer bugün yeşil ve yeşil hassasiyetinden bahsediyor. Hepimiz yeşili seviyoruz ama ben samimiyetsizliklerini ve yaptıkları popülizmi eleştireceğim. Bu şehirde fiilen park olan alan satıldı. Üzerinde ağaçlar, çocuk oyun alanları olan park satıldı. Sizin döneminizde, Tunç Soyer döneminde satıldı. İmar durumunun ne olduğunun önemi yok. Bornova’da 30, 40 yıllık ağaçlar kesildi. Bu alan İZBETON’a satıldı, konut yapılıyor. İşte, ağaç ve yeşil hassasiyetiniz. Planı değiştirebilir, yeşil alanı çoğaltabilirsiniz ama samimi olacaksınız samimi. O alanın ortasına bir tane ağaç dikmekle olmuyor. 30 yıllık 40 yıllık ağaçları kestirdiniz, biriniz de itiraz etmediniz¨ eleştirisi yaptı.

¨YEŞİL HASSASİYETİNİZ POPÜLİZMİN DİK ALASI¨

¨Demek ki yeşil meselesindeki hassasiyetiniz samimi değil, popülizmin dik alasını yapıyorsunuz¨ diyerek devam eden Hızal, ¨Bunu da yapan Tunç Soyer. ‘Yalancı’ demek istemiyorum ama yalandan bir yeşil sevdası ile hareket ediyorlar. Buca Cezaevi’ne 800 metre mesafede olan Şirinyer Parkı var. Bir gidin Şirinyer Parkı’nın halini görün. İzBB bu alanın içindeki yapıların yıkımına ilişkin ne yapmış? Hiçbir şey. Tam dört yıldır bütün faaliyet raporlarına bakıyorum projesi hazırlanıyor, planları yapılıyor. Yapın oraya park, yok. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olunca böyle oluyor. O planlama yapılırken bir yol ve pazaryeri belirlendi. Bu, Buca Belediyesi’nin talebi ile oldu. Büyükşehir asli görevlerini yapmıyor, nasıl bir işe köstek olacağının hesabını yapıyor. Hizmet binamız yıkıldı, ne olacak orası? Yıllarca şantiye alanı olarak mı kalacak? Siz asli görevlerinizi yapın. Balçova Arsa Mağdurları ile ilgili hangi adım atıldı, hangi çözüm üretildi? Elbette ki bakanlığın, İller Bankası’nın yaptığı plan eleştirilir ama bu eleştiriyi yaparken de ‘Oraya ağaç dikeceğiz’ diye bu iş olmaz. Oraya bir metro durağı yapıldı, Buca Belediye Başkanı’nın o durağın buraya alındığıyla ilgili bilgisi var mı? Varsa da itirazı var mı? Hala 50 bin zeytin ağacı nerede bilginiz yok. ‘Mezarlıklarda’ dediniz. Ölülerin zeytin ağacına ihtiyacı yok, dirilerin zeytin ağacına ihtiyacı var. Bu zeytin ağaçlarını topladık, zeytinyağı yaptık diyemiyorsunuz. Çünkü o zeytin ağaçlarını da birilerine peşkeş çekiyorsunuz¨ diye konuştu.

Hızal’a yanıt veren Başkan Vekili Özuslu da ¨ Öyle yerlerde ki bu zeytin ağaçları toplanması, işletmesi mümkün olmayan alanlarda var. Bunları tek tek anlatmıştım. Önümüzdeki mecliste tekrar bilgilendirme yapalım. Sayıştay’ın raporuna istinaden bizim yaptığımız tespit çalışmasında da bir beis yok¨ dedi.

¨100’ÜNCÜ YILIMIZI KUTLARKEN BABANIZIN MALINI MI SATTINIZ!¨

Eleştirilere yanıt vermek için söz alan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “İzBB bu yerle ilgili plan hazırlığına girdiği zaman bir anda önümüze 2 yıl önce verilmiş rezerv alan kararı çıkarıldı. Bu rezerv alan kararının ilgili yönetmeliğine aykırı olduğunu, plan yetkisini almak için kanuna karşı hile yoluyla oluşturulmuş bir işlem olduğunu daha önce söylemiştim” diyerek Bakanlığın rezerv alan ilanı kararının iptalini içeren mahkeme kararını okudu. CHP’li Aydın, şunları söyledi: “Mahkeme bu işlemin 6306 sayılı kanunun ilgili hükmüne aykırı olduğunu söylüyor. Arkadaşlar ise, ‘Burası başkasının mülkü’ diyor, burası bu halkın mülkü! Babanızın malını mı satıyorsunuz, İller Bankası’na 2022’de babanızın malını mı sattınız! Burası İzmir’in mülkü, hepimizin mülkü. ‘Size para veren kurum’ ne demek! İller Bankası bize para veriyormuş. Lütfediyorlarmış, bizim vergimizi veriyor, biz en yüksek vergiyi veren şehirlerden biriyiz¨ diye konuştu.

AK Partili meclis üyelerinin açıklamalarını ‘yalan’ olarak nitelendiren CHP’li Aydın, şunları aktardı: “Yalancı demeyeyim ama yalan söylüyorlar, ‘Bakanlık buradaki inşaat alanını azalttı’ diyorlar, Bakanlık planı ortada… İnşaat alanı 38 bin metrekare iken 69 bin metrekareye çıkarmış, ‘yeşili artırdı’ dediler, o da doğru değil. 20 bin 417 metrekare olan yeşil alan 11 bin 880 metrekareye düşürülmüş. Belediyelerin asli görevi yeşil alanları, kamusal alanları belirlemek değil mi? Biz de bunu yapıyoruz. Siz ancak laf atarsınız. ‘Kent halkına sorun’ diyorlar, kulaklarınız sağır mı? Üç yıldır insanlar ‘yeşil alan’ diye haykırıyor. Biz zaten halkın sesine kulak veriyoruz. Bizim derdimiz İzmir halkının malı olan bir yerin İzmir halkının kullanımına açılmasıdır.¨

MHP’DEN ‘BERGAMA’ ÖRNEĞİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkan Vekili Cüneyt Umutlu, ¨İlke kararından bahsediyoruz; Buca Atlıspor Tesisi’nde mevcut yapılaşma artırıldı. Bergama’da o kadar çifte standart uygulandı ki Millet Bahçesi planlarına İzBB dava açtı. Samimiyet başka bir şey. Durup dururken orada plana dava açıp iptal ettirdiniz. Bu çifte standardı gözümüzün içine bakarak ifade etmeniz sizin samimiyetsizliğinizin de göstergesi¨ açıklamasında bulundu.

¨EVİN CAMSA KOMŞUNA LAF ATMA¨

¨Umutlu’nun bahsettiği Bergama’daki Çamlı Park’ın olduğu yerde yapılması planlanan Millet Bahçesi yapılması değil¨ mesajı veren Mustafa Özuslu, ¨Hadi gidelim Bergama’ya. İki şeyi birbirine karıştırmamak lazım. Evin camdansa komşuna laf atma. Bergama’yı bu kardeşlerimiz hangi arsaların nasıl satıldığını, kanun değişikliği ile bir gece köylerin mahalle yapılarak köylülerin arsalarının nasıl satıldığını anlatacağız. Şimdi Buca meselesi konuşulduğunda Umutlu’nun bu eleştirisi denk düşmüyor. Biz Millet Bahçesi’ne değil, esnafın oradan çıkarılması ve yeni açılan ticaret alanı planlarına itiraz ediyoruz. Buca ile Bergama’nın alakası yok¨ dedi.

¨İZMİRLİ’NİN MALINI ASIL SİZ SATTINIZ¨

CHP’li Aydın’ın ¨Babanızın malını mı sattınız¨ çıkışına yanıt veren AK Partili Hızal ise ¨Kimsenin malını kimse satmıyor, İzmirliler’in malı bir yere gitmiyor. Orada bir takas söz konusu. Murat Bey yıllarca yargıçlık yaptı ve Adalet Bakanlığı’ndaki lojmanlarda ikamet etti. Bu takas yapılırken bunun bir kısmı da lojmanlarla alakalıydı. Buna çıkıp ¨İzmirli’nin malını sattırmayız¨ demenin anlamı yok. Asıl İzmirli’nin malını siz sattınız. Bornova’da gidip o ağaçları kestirdiniz. Hepiniz suçlusunuz. Kimse çıkıp bana ‘Yeşili çok seviyorum’ demeyin bir anlamı yok¨ diye konuştu.

İŞLETME TARTIŞMASINDA ‘AYRIMCILIK’ ÇIKIŞI

İzmir Fuar Kültürpark 9 Eylül Kapısı (Basmane Meydanı) üstünde bulunan sosyal tesisin işletme hakkının yıllık 360 bin lira artı KDV bedel ile İZTARIM A.Ş.’ye devredilmesine yönelik önerge de meclis birleşiminde gerginlik yarattı. Plan ve Bütçe- Şirketler Komisyonu’ndan oy çokluğu ile gelen önerge hakkında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Hızal, Büyükşehir’in şirketler arasında ayrımcılık yapıldığı iddiasını ortaya attı.  Hızal, ¨İZDOĞA öz, İZTARIM’ın başındaki kişi Tunç Soyer’in yakın bir danışmanı; Neptün Soyer ile yakın ilişkisi var. Siz Grand Plaza’yı elinizin tersi ile itiyorsunuz ve onun yapması gereken işi İZTARIM’a veriyorsunuz. Çekim alanı yapacağız yeri ilk Grand Plaza’ya verip daha sonra özel bir firmaya kiraya veriyorsunuz. Levent Marina’daki yerimizden bahsediyorum. O amaçla mı aldınız, o amaçla mı kiraladınız. Kendi şirketlerini ayrıma tutmuş. İzBB’de bir yönetim zafiyeti var. Birilerini hoşnut etmek için bu tarz tahsisler yapılması iyi değil. Elbette ki İzBB kendi şirketleriyle ilgili karar verecektir ama doğru kararlar verelim¨ dedi.

Hızal’ın Levent Marina’daki restoranın özel bir firmaya verilmesine ilişkin Hızal’ın eleştirilerine yanıt veren Özuslu da ¨Şu anda 89 tekne var, 185 tekne sırada. Bizim işlettiğimiz Marina’da yer almak için sıraya giriyorlar. Orası kar eden bir yerimiz. Oranın karşılığını hem teknelerden hem de kiracılarımızdan alıyoruz. Orada bir kamu zararı yok¨ diye konuştu.

Kaynak: EGE TELGRAF