Çar yenildi

HERSON’DA UKRAYNA ASKERİ KUTLAMALARLA KARŞILANDI

Çar yenildi


Çar yenildi

Ukrayna’yı işgal girişimi ağır bir hezimete dönüşen Putin’e iktidar çevresinden de eleştiriler gelmeye başladı. Rus liderin akıl hocası olarak bilinen Dugin, “Çar halkını ve ülkesini koruyamadı, kendi felaketini hazırlıyor” dedi.

ZELENSKİY: KIRIM’IN KURTULUŞ ZAMANI YAKLAŞTI

Rusya, işgal girişiminin 262’nci gününde tam bir çıkmazın içerisinde... Art arda yaşanan stratejik yenilgilerin sonuncusu, silah gölgesindeki referandumla ilhak edilen Herson’dan geri çekilmek oldu. 30 binden fazla Rus askeri ile 5 binden fazla araç Dnipro nehrinin sol yakasına çekildi. Uydu görüntüleri Rus askerlerin şehre çekilmeden önce büyük zarar verdiği gösterdi. Zelenskiy “Bugün tarihi bir gün, Herson’a geri dönüyoruz. Kırım’ımızın kurtuluş zamanına yaklaştığına inanıyorum” dedi.

BAŞARISIZ İŞGAL UZADI, HOMURDANMALAR ARTTI

Peş peşe yaşanan hezimetler rejimin kendi içerisinde dahi eleştirilere neden oldu. İşgalin kalkışmasının uzamasının getirdiği maliyet Kremlin’e yakın isimleri de rahatsız etti. Çeçen lider Kadirov ve Wagner’in kurucusu Prigozhin’in ardından akıl hocası da Putin’i eleştirdi. Kızını bombalı saldırıda kaybeden Aleksandr Dugin, Putin’in sorumluluğuna işaret etti: Rus yönetimi neredeyse tam bir krallık gibi otokrat olmasına rağmen Çar halkını ve ülkesini koruyamamıştır. Çar kendi felaketini hazırlıyor.

1311krt01a-tum.jpg

ŞEFİ’NDEN SONRA AKIL HOCASI’NDAN DA PUTİN'E AĞIR ELEŞTİRİ: ÇAR FELAKETİNİ HAZIRLIYOR

Ukrayna’da batan ve ilhak ettiği Herson’dan bile çekilmek zorunda kalan Putin’e içeriden muhalefet yükseliyor. Daha önce sadık müttefiki Kadirov ve ‘şefi’ olarak bilinen Wagner’in kurucusu Prigozhin tarafından eleştirilen Putin’e bu kez darbe akıl hocasından geldi. Rus imparatorluğunu yeniden kurmak isteyen Aleksandr Dugin hezimet için “Putin sorumludur. Çar halkını ve ülkesini koruyamadı. Çar kendi felaketini hazırlamakta” dedi.

Ukrayna’da batan ve ilhak ettiği Herson’dan bile çekilmek zorunda kalan Rusya lideri Vladimir Putin’e yakınındakilerden bile tepki geliyor. Putin daha önce sadık müttefiki Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov ve ‘Putin’n şefi’ olarak bilinen Rus paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Rus oligark Yevgeniy Prigozhin tarafından eleştirilmişti. Ukrayna’da görevlendirdiği generaller hedef alınmıştı. Bu iki isimden sonra kızı Darya Dugina’yı bombalı suikastta öldürülen akıl hocası Aleksandr Dugin Putin’i eleştirdi. Herson mağlubiyeti, Rus imparatorluğunu yeniden kurmak isteyen muhterisleri bile derinden sarstı. Onlardan biri olan Aleksandr Dugin’in “Putin sorumludur.. Rus yönetimi neredeyse tam bir krallık gibi otokrak olmasına rağmen, Çar halkını ve ülkesini koruyamamıştır. Çar kendi felaketini hazırlamakta” dediği belirtildi.

PUTİN’İN GENERALİNİ HEDEF ALMIŞTI

Daha öncede Rusya lideri Vladimir Putin’i sadık müttefiki, Çeçen lider Ramazan Kadirov ile medya baronu ve özel paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigozhin ordudaki atamalar üzerinden eleştirmişti. Bu iki kişi resmi olarak hiçbir Rus askeri ve güvenlik kurumunun başında olmamasına rağmen yine de ordu komutanlarını eleştirmişti. Kadirov ve Prigozhin, Rusya’nın Ukrayna’daki güçlerinin başına geçirilen General Sergey Surovikin’i hedef almış ve ardından Surovikin görevden alınmıştı. Hatta Yevgeni Prigozhin de eleştirisinde Volodimir Zelenskiy’yi ‘sağlam, güvenli, pragmatik ve sevilesi’ sözleriyle övmek kadar ileri de gitmişti.

RUSYA HERSONDAN YIKA YIKA KAÇMIŞ

Rusya’nın Ukrayna’nın güneyindeki Herson’dan çekilmesinin ardından, ABD’li bir uydu şirketi bölgedeki hasarı görüntüledi. On binlerce kişiye su sağlayan bir barajın ve çeşitli köprülerin ağır hasar aldığı ortaya konulurken, Rusya’nın bu zararı Herson’dan çekilmeden önce kasıtlı olarak verdiği öne sürüldü. ABD’li teknoloji şirketi Maxar, barajın kuzey kısmının ve savak kapılarının bazı bölümlerinin ‘kasten yok edildiğini’ açıkladı. Bu haftanın başlarında ise Rusya, Ukrayna’yı barajı bombalamakla suçlamıştı.

HERSON’DA UKRAYNA ASKERİ KUTLAMALARLA KARŞILANDI

Rusya askerlerinin cuma günü tamamen çekildiği Ukrayna’nın Herson bölgesinde Ukrayna askerleri coşkuyla karşılandı. Sosyal medyada paylaşılan videolarda Herson sakinlerinin sokaklara inerek Ukrayna bayrakları salladığı ve Ukrayna askerlerine tezahürat yaptığı görüldü. BBC, Herson şehrinde kurulan büyük kamp ateşinin etrafında insanların toplanıp, sabah saatlerine kadar şarkı söyleyerek kutlama yaptığını aktardı. Svoboda (Özgürlük) Meydanı’nda Ukraynalıların şehre gelen askerlere sarıldığı görüldü. Paylaşılan bir başka videoda “Çok yaşa Ukrayna Silahlı Kuvvetleri” sloganları atılırken iki vatandaşın bir askeri omuzlarına alıp havaya attığı görülüyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerşçenko yaptığı Twitter paylaşımında “Askerlerimiz çok öpüldükleri ve kendilerine çok fazla kişi sarıldığı için ilerlemelerini durdurmak zorunda kaldıklarını bildiriyor” yazdı. Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus güçlerinin çekildiği Herson kentine Ukrayna askerlerinin girmesine ilişkin “Bugün tarihi bir gün, Herson’a geri dönüyoruz.” ifadesini kullandı. Zelenskiy, ülkesinde faaliyet gösteren United24 adlı bağış toplama platformunun, Ukrayna’da insansız deniz aracı filosu kurulması için kampanya başlattığını, yaklaşık bir saat içinde ilk araç için yeterli paranın toplandığını ifade ederek şöyle devam etti: “Alınan ilk insansız deniz aracına Herson adı verildi. Oldukça mantıklı. İkinci deniz aracına Sivastopol adını vereceğiz. Bütün bunlarla Kırım’ımızın kurtuluş zamanına yaklaştığına inanıyorum.”

KARAR