Çavuşoğlu “Suriye’de askerÎ bir çözüm yok. Türkiye siyasÎ bir çözüm istiyor”

Soçi öncesi siyasi adım

Çavuşoğlu “Suriye’de askerÎ bir çözüm yok. Türkiye siyasÎ bir çözüm istiyor”


Bugünkü Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Çavuşoğlu “Suriye’de askerÎ bir çözüm yok. Türkiye siyasÎ bir çözüm istiyor” dedi.

Bir taraftan Barış Pınarı Harekâtı gündemdeki yerini korurken diğer taraftan bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in daveti üzerine Rusya’ya günübirlik ziyarette bulunacak. Soçi’de yapılacak görüşmede gündem Suriye olacak. Soçi zirvesi öncesi dün Çavuşoğlu’ndan önemli bir açıklama geldi. Çavuşoğlu, Suriye’de askerî bir çözümün olmadığını ve Türkiye’nin siyasî bir çözüm istediğini belirtti. Çavuşoğlu’nun bu açıklamaları Türkiye’nin izlediği Suriye politikasının kökten değişimi anlamına geliyor.

 

Suriye’deki çatışma sadece siyasÎ bir şekilde çözülür

Dün İstanbul’da düzenlenen bir programda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin bugüne kadar izlediği Suriye politikasından taban tabana zıt sözler sarf etti. Siyasi bir uzlaşmaya ulaşma çabalarının sonuçlar doğurmaya başladığını ifade eden Çavuşoğlu, “Barış Pınarı Operasyonu’ndan bahsetmeden önce biz ne istiyoruz?  Türkiye, Suriye’de ne istiyor? Buna değinmek isterim. Öncelikle Türkiye buradaki siyasi süreci çok güçlü bir şekilde destekliyor. Askeri bir çözüm yok. Suriye’deki çatışmanın, sadece ve sadece siyasi şekilde çözülebileceğine inanıyoruz. Astana garantörleri olarak bu çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen TRT Word Formu’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada “Yaşadığımız dünya ve içerisinde bulunduğumuz çağ çok fazla belirsizlik içeriyor. Çok hızlı değişen hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle bizim bölgemizde bizim toplumlarımız pek çok sorun ile karşı karşıya kaldı. Çağımızın en ciddi tehlikelerinden birisi terördür. Önemli sorun ise teröristler üçüncü taraflar ile mücadele etmek için vekiller olarak kullanılıyor. Mesela YPG, DAEŞ ile mücadele için ABD tarafından destekleniyor” dedi.

 

“ABD GÜVENLİK İDARESİ BAŞKANLARININ TALİMATLARINI YERİNE GETİRMEDİ”

Bakan Çavuşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “PYD/YPG gün ve gün güçlendi. Türkiye’ye karşı saldırılarını arttırdı. Özellikle de Suriye’nin kuzey doğu bölgesinde etkinliklerini gördük. Müttefiklerimiz ile tekrar tekrar konuşmamıza rağmen özellikle de ABD, silah vermeye devam ettiler. YPG/PYD bölgede ayrım gözetmeksizin çok kişiye baskı yaptı. Biz bu yüzden bir operasyona başladık. Bizzat Trup güvenli bölgenin oluşturulması için teklifte bulundu. ABD ile birlikte çalışmaya özen gösterdik. Ancak başarılı olamadık. ABD Güvenlik İdaresi başkanlarının talimatlarını yerine getirmedi. Ve YPG’nin geri çekilmediğini gördük. Silahlar toplanmadı. Silah verildi. Müttefiklerimizden de destek gelmeyince operasyonu tek başımıza yapmaya karar verdik. Operasyona başlar başlamaz herkese bilgi verdik.”

 

ŞEHİRLERİMİZE BİN 81 HAVAN TOPU ATILDI; SİVİL KAYIPLARIMIZ OLDU

Kimyasal silah iddialarına da cevap veren Çavuşoğlu, “Tarihimizde asla kimyasal silah kullanmadık. Envanterlerimizde kimyasal silah bulunmamaktadır. YPG/PYD operasyon başladığı andan beri bize saldırıyor. Şehirlerimize bin 81 havan topu atıldı. Sivilleri kaybettik. Bunlar içerisinde bebekler ve çocuklar da var. 200’e yakın vatandaşımız yaralandı. 4 şehit verdik. Biz bunların oyun planını bozduk. Bu yüzden operasyon çok yankı uyandırdı” açıklamalarında bulundu.

 

GERİ ÇEKİLMEZLERSE OPERASYON TEKRAR BAŞLAYACAK’

“120 saatlik bir süre verildi. Bu anlaşmaya göre 120 saat içerisinde oradaki bütün unsurların geri çekilmesi gerekiyor” diyen Çavuşoğlu, “Yaptırımlarla yaşayamayız. Bunu da ifade ettik müzakereler sırasında. Bunlar da ortadan kaldırılacak. Taciz ateşleri devam ediyor ve tabii ki biz bu taciz ateşlerine karşılık verdik. YPG/PYD unsurlarının şu anda kontrol ettiğimiz bölgeleri terk etmeye başladığını görüyoruz. 35 saatimiz kaldı, 35 saat içerisinde geri çekilmezlerse operasyon tekrar başlayacak” dedi.

 

“TARİHİMİZDE ASLA KİMYASAL SİLAH KULLANMADIK”

İstanbul’da düzenlenen TRT Word Forumu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili dış basında kimyasal silah kullanıldığı iddiaları ile ilgili olarak, “Tarihimizde asla kimyasal silah kullanmadık. Envanterlerimizde kimyasal silah bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

 

MİLLİ GAZETE