Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürü hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Erdoğan, Charlie Hebdo'nun kapağında yer verdiği karikatürüne bakmadığını söyledi.

Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürü hakkında suç duyurusunda bulunuldu
Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürü hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Charlie Hebdo'nun kapağında yer verdiği karikatürüne bakmadığını söyledi.

"Bu tür ahlaksız yayınlara ne yaptığını görmek amacıyla da olsa itibar etmeyi dahi zül kabul ettiğim için karikatüre bakmadım" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Ben neyim ki, benim sevgili Peygamberime, Sevgililer Sevgilisine bu denli hakaret eden bu namussuzlarla ilgili benim herhangi bir şey söylememe de gerek yok zaten."

Erdoğan, savundukları değerlere saldıranların Türkiye'de ve TBMM'de de uzantıları olduğunu söyledi ve "Avrupa'nın yeniden barbarlık dönemine geri gidişini durdurmak için sağduyulu Avrupalılara çağrıda bulunduğunu" söyledi.

Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunda, derginin yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni ve karikatürist hakkında "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma yapılarak şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını talep etti.

Yapılan suç duyurusu dilekçesinde, karikatürün basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi ve basın kuruluşlarının basın etik kurallarına uymasının, bireylerin hak ve özgürlüklerini ihlal edecek tutum ve davranışlardan kaçınmasının gerekliliği ifade edildi.

'İğrenç yayıncılık'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan karikatürüne sert tepki gösterdi. Kalın, "Sağduyu sahibi herkes bu iğrenç yayıncılığı kınamalı ve reddetmelidir" dedi.

Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saldırıldığını, Erdoğan'ın küresel vicdanın sesi olmaya devam edeceğini söyledi.

Twitter paylaşımını geçin, 1

Twitter paylaşımının sonu, 1

İbrahim Kalın da, Charlie Hebdo'nun hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmadığını belirterek, Fransız dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili yayınını kınadıklarını söyledi.

İbrahim Kalın'ın tweetleri

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül "Avrupa'nın insanlık değerlerinden nasipsiz faşistleri, ifade özgürlüğü nedir bilmiyorsunuz" derken, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ise karikatüre Twitter hesabından Fransızca küfür ederek tepki gösterdi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Charlie Hebdo için "Fransız dergisi nefret üretim merkezi haline gelmiştir. Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınlarını şiddetle kınıyoruz. Bu yayın anlayışı fikir özgürlüğü değil inanç düşmanlığıdır. Bu zihniyet tiksinti verici bir noktaya ulaşmıştır" dedi.

Tepki çeken karikatür

Charlie Hebdo, yeni sayısının tanıtımını Salı günü Twitter hesabından yaptı.

Dergi kapağını, Erdoğan'ı hedef alan karikatüre ayırdı.

Erdoğan ve şarap servisi yapan tesettürlü bir kadın, karikatürde yarı çıplak bir şekilde tasvir ediliyorlar.

Karikatürün başlığında ise "Erdoğan aslında özel hayatında komik bir kişi" ifadesi yer alıyor.

Fransa'da 16 Ekim'de, Muhammed Peygamber'in karikatürlerini derste öğrencilerine gösteren Samuel Paty adlı bir öğretmen başı kesilerek öldürüldü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cinayet sonrası yaptığı bazı açıklamalar ve karikatürlerin ülkede binaların duvarlarına yansıtılması, İslam dünyasında tepki çekti.

Lübnan'da Fransız ürünlerinin boykot edildiği bir dükkan

Katar, Kuveyt, Cezayir, Sudan, Ürdün, Fas ve Lübnan dahil birçok ülkede Fransız ürünleri boykot edilmeye başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Pazartesi günü "Sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları sakın almayın" diyerek boykot çağrısında bulundu.

Söz konusu karikatürler ise ilk kez 2015'te Charlie Hebdo tarafından yayımlanmıştı.

Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezine aynı yıl düzenlenen saldırıda 12 kişi ölmüştü.

VOA