CHP, Tank Palet Fabrikası'nın Türkiye Gündemi'nde tartışmaya açıyor

CHP’li Özel’den Bakan Akar’a Tank Palet Fabrikası yanıtı: Uçağın rüşveti

CHP, Tank Palet  Fabrikası'nın Türkiye Gündemi'nde tartışmaya açıyor


CHP’li Özel’den Bakan Akar’a Tank Palet Fabrikası yanıtı: Uçağın rüşveti

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Tank Palet Fabrikası’yla ilgili açıklamalarını “Dünyanın en pahalı 7 uçağından birini bilabedel verdiler. Arkasından bu fabrika çıktığına göre siyaset tarihinin en büyük rüşvetidir” diye değerlendirdi.

CHP’li Özel, Bakan Akar’ın Tank Palet Fabrikası’yla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Özel, Akar’ın “Biz tankımızı yapmaya çalışıyoruz. Biz şimdi armudun sapı, üzümün çöpü diye bunları da bir şekilde tehir edersek yine onlarca yıl kaybedebiliriz” ifadelerine tepki gösterdi. Özel, şunları dile getirdi:

“Partili genelkurmay başkanıydı, şimdi de üniformasız genelkurmay başkanı olarak konuşuyor. Söylediği hiçbir sözün iler tutar tarafı yok. Ne demek armudun sapı, üzümün çöpü? Yani ‘Çabucak yapalım, orasına burasına bakmayalım’ diyor. Ne özelleştiriyorsun? Süt fabrikası mı özelleştiriyorsun? Bu kadar stratejik önemde bir fabrikanın özelleştirilmesi başlı başına bir sorundur. Bu özelleştirmenin bir yabancı ülkeyle birlikte yapılması apayrı bir sorundur. Hulusi Akar dışında başka bir savunma bakanına, genelkurmay başkanına bunu yaptırmaya çalışsanız, kendisini o fabrikanın önünde yakması lazım. Akar, nasıl bir genelkurmay başkanıysa öyle savunma bakanlığı yapıyor. Bu süreci normalleştiriyor.” 

50 milyon dolarlık yatırım bulunamadığı gerekçesiyle fabrikanın Katarlılara peşkeş çekildiğini ifade eden Özel, “Katar ile ilişki uçan saraydan geliyor. Dünyanın en pahalı 7 uçağından birini bilabedel verdiler. Katar Emiri’nin Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı jest, tarihin en büyük siyasi jestidir. Arkasından bu fabrika çıktığına göre siyaset tarihinin en büyük rüşvetidir” değerlendirmesinde bulundu. 

 

CUMHURİYET