CHP yönetimi sessizliğini bozdu: Kılıçdaroğlu'na yakın isimden Muharrem İnce'ye olay sözler!

Muharrem İnce ile ilgili parti yönetimi sessizliğini bozdu.

CHP yönetimi sessizliğini bozdu: Kılıçdaroğlu'na yakın isimden Muharrem İnce'ye olay sözler!
Yeni parti kuracağı iddiaları ile gündemde olan Muharrem İnce ile ilgili CHP yönetimi ilk kez ses yükseltti. CHP'nin 37. Olağan Kurultay'ının ardından şekillenecek yeni MYK'da genel başkan yardımcılığı görevine devam etmesi beklenen isimlerinden biri olan Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Muharrem İnce'nin "Yeni sistem dolayısıyla yeni parti kurmak bölünme değildir" sözüne tepki gösterdi.

CHP'den ayrılarak yeni parti kuracağı iddiaları gündemde olan Muharrem İnce ile ilgili parti yönetimi sessizliğini bozdu.

CHP'nin 37. Olağan Kurultay'ın ardından Kemal Kılıçdaroğlu'nun belirleyeceği yeni MYK'da Genel Başkan Yardımcılığı görevine devam etmesi beklenen isimlerden olan Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu İnce'ye tepki gösterdi.

ODA Tv'den Nurzen Amuran'a verdiği röportajda, Muharrem İnce ile ilgili soruları da yanıtlayan Kuşoğlu, bu dönemde yeni siyasi partilerin kurulmasının çok anlamlı olmadığını belirtti.

Kuşoğlu, Muharrem İnce'nin, yeni sistem dolayısıyla yeni parti kurmanın bölünme olmadığına yönelik açıklamasını eleştirerek, bölünme görüntüleri nedeniyle zihninde alternatif oluşmayacağı kanaati oluşturulan seçmenin, istemese de mecburen iktidara oy verme durumunda kalabileceğini ifade etti.

Kuşoğlu, "Muhalefetin bölünmesi özellikle muhalefetteki en güçlü partinin bölünmesi muhalefeti ve muhalefet cumhurbaşkanı adaylarını güçsüzleştirir, iktidarı alternatifsiz gösterir. Yani sistem nedeniyle CHP’den kopuş CHP’ye zarar vermez söylemi doğru değildir kanaatindeyim.

Bölünme görüntüleri nedeniyle zihninde alternatif oluşmayacağı kanaati oluşturulan seçmen, istemese de mecburen iktidara oy verme durumunda kalmamalıdır." şeklinde konuştu.

Kuşoğlu'nun Amuran'a yaptığı açıklamaların ilgili bölümü şu şekilde;

Amuran: Değerli gazeteci arkadaşımız Saygı Öztürk'un haberi siyaset gündeminde yerini aldı ve Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılacağı ve yeni bir parti kuracağı söylentisi yayıldı. Sayın İnce böyle bir karar verirse Türkiye'nin sol da bu süreçte yeni bir partiye ihtiyacı var mı?

Kuşoğlu: Herkesin parti kurma hakkı vardır ama ayrılmasına üzülürüm. Bu dönem özellikle yeni siyasi partilerin kurulması çok anlamlı değildir çünkü ülke ve demokrasi tehlikededir. Dolayısıyla muhalefet hareketinin birlik ve beraberlik içerisinde olması gerekir kanaatindeyim.

Amuran: Ülkenin yeni bir partiye ihtiyacı var mı derken şunu kastetmiştim: Muharrem İnce, yeni sistem dolayısıyla yeni parti kurmak bölünme değildir, Cumhurbaşkanlığı için yüzde 51 oy gerekli, parti seçimi farklı diyor. Siz ne dersiniz?

Kuşoğlu: İzin verirseniz şu soruyu sormak isterim… CHP’nin bölünmesi kimin işine yarar? Türkiye’nin bu kadar sorunu varken ve bu sorunu yaratan iktidar ortadayken, hem sorunlar hem de çözümler açık net ortaya konmuşken ayrışma neden?

CHP’nin sorunlara yönelik çözümleri yetersizse bunu söylersiniz. Eksiğimiz varsa tamamlarız. Bu konuda bir ön yargımız yok. Ama başka gerekçelerle ayrışırsanız haklılığınızı yitirirsiniz…

AKP ve Erdoğan’ın son bir yıldır yapılan kamuoyu yoklamalarına göre seçim yapılsa gerekli oyu alamayacakları anlaşılmıştır. Sorun artık bir alternatifin oluşmasındadır. Türkiye tam da alternatif oluşması safhasındadır.

Başka bir partinin veya adayın, yani CHP’nin ve adayının bu düşüş karşısında etkili olabilmesi için AKP ve adayının 1’inci parti ve en çok oy alabilecek aday konumundan çıkmaları, son psikolojik üstünlüğü de yitirmeleri gerekir.

Bunun için CHP’nin bütünlüğünü koruması şarttır. Muhalefetin bölünmesi özellikle muhalefetteki en güçlü partinin bölünmesi muhalefeti ve muhalefet cumhurbaşkanı adaylarını güçsüzleştirir, iktidarı alternatifsiz gösterir.

Yani sistem nedeniyle CHP’den kopuş CHP’ye zarar vermez söylemi doğru değildir kanaatindeyim. Bölünme görüntüleri nedeniyle zihninde alternatif oluşmayacağı kanaati oluşturulan seçmen, istemese de mecburen iktidara oy verme durumunda kalmamalıdır."

Kaynak Yeniçağ: CHP yönetimi sessizliğini bozdu: Kılıçdaroğlu'na yakın isimden Muharrem İnce'ye olay sözler!