CHP'de İstanbul, Ankara ve İzmir'de kulislerde kimlerin isimleri geçiyor?

chp kurultay chp kongre

CHP'de İstanbul, Ankara ve İzmir'de kulislerde kimlerin isimleri geçiyor?

CHP'de çok adaylı kongreler bekleniyor: İstanbul, Ankara ve İzmir'de kulislerde kimlerin isimleri geçiyor?

TBMM ve cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından kurultay kararı alan CHP’de çok adaylı geçmesine kesin gözüyle bakılan 38. Olağan Kurultayı öncesinde, il kongrelerinin de büyük oranda yarışa sahne olması bekleniyor. Gelecek hafta başlayacak ve 16 Ekim’de son bulacak il kongrelerinde hem kurultay delegeleri hem de yeni il yönetimleri belirlenecek. Kurultay’a 196 delege gönderecek İstanbul, 72 delege gönderecek Ankara ve 56 delege gönderecek İzmir’de il başkanlığı için çok sayıda isim konuşuluyor. Değişim isteyen kesimlerin özellikle İstanbul için iddialı oldukları kaydediliyor.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, siyasi yasak da içeren yargı kararı nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanlığı’nı gayrı resmi olarak sürdürmek zorunda kalan Canan Kaftancıoğlu’ndan boşalan koltuk için değişim isteyen gruplar iddialı konuşuyor. İlçe kongrelerinde oluşan delege yapısının büyük ölçüde değişimden yana olduğunu savunan değişimciler il başkanlığını ve kurultay delegelerinin çoğunu kazanacağını savunuyor. Genel merkez yönetiminin de İstanbul için güçlü bir aday düşündüğü öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, eski Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Onursal Adıgüzel, eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Selçuk Sarıyar, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanlarından Mehmet Ali Yüksel’in isimleri adaylık için kulislerde konuşuluyor. Ankara’da ise mevcut İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı’nın aday olmama kararı aldığı ifade ediliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sercan Çığgın, İl Başkanı adaylığı için görevinden istifa etti. Çığgın’ın istifa etmeden önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştüğü, Yavaş’ın adaylık konusunda yorum yapmadığı bildirildi. Eski il yöneticilerinden Ümit Erol da konuşulan bir diğer isim. Milletvekili adaylığı için istifa eden Deniz Yücel’in yerine CHP İzmir İl Başkanlığı’na seçilen Şenol Aslanoğlu, yeniden aday olacak. Geçen hafta genel merkezde Kılıçdaroğlu ile görüşen Aslanoğlu’nun göreve devam etme yönündeki düşüncesini aktardığı bildiriliyor. Ancak bazı İzmir milletvekillerinin Aslanoğlu’na karşı mesafeli oldukları ve bunu da genel merkez yönetimine ilettikleri bildirildi.

Önce tutum belgesi sonra adaylık 

Kılıçdaroğlu’nun karşısına genel başkan adayı olarak çıkması beklenen CHP Grup Başkanı Özgür Özel, adaylık hazırlıklarını sürdürüyor. Özel’in adaylığına ilişkin güçlü bir mesaj da vereceği Tutum Belgesi açıklamasını 9 Eylül’den sonra yapması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, belgenin açıklanma tarihi olarak önce 7 Eylül belirlendi. Ancak CHP’nin 9 Eylül’deki 100. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına "gölge düşürmemek" için bu tarih ertelendi. Özel’in, kutlamaların tamamlanmasından sonra yapacağı bildirilen açıklamanın, ilçe kongrelerinin biteceği 12 Eylül'den sonraya kalabileceği bildirildi.

Özgür Özel, adaylığa ilişkin net mesaj verecek 

Daha önce Tutum Belgesi açıklaması sırasında adaylığını açıklamayacağı ifade edilen Özel’in, bu basın toplantısında resmen adaylık açıklaması yapmamakla birlikte CHP Genel Başkanlığı’na adaylığına ilişkin güçlü bir mesaj vermesi bekleniyor. Özel, genel başkanlığa adaylık açıklamasını, CHP PM'nin Büyük Kurultay tarihini kesinleştirmesinden sonra yapacak. CHP Grup Başkanlığı’ndan istifa etmeyeceği de öğrenilen Özel’in, resmi adaylık açıklamasını yaptıktan sonra il kongrelerine katılacağı bildirildi. Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı'nı sürdürmesini isteyen bazı CHP kurmayları ise, "O makamı ve kendisini temsil yetkisini Kılıçdaroğlu, Özgür Özel’e verdi. Şimdi onun karşısına bu unvanı, bu makamı kullanarak çıkması etik değil. O nedenle istifa etmesi gerekiyor" görüşünü dillendiriyor.