CHP'den AKP-ABD anlaşmasıyla ilgili ilk yorum

Kılıçdaroğlu, “Ateşkes sağlanmış olması güzel bir şey tabii.”

CHP'den AKP-ABD anlaşmasıyla ilgili ilk yorum

AKP ile ABD arasında gerçekleşen anlaşmayla ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ateşkes sağlanmış olması güzel bir şey tabii” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TV5 televizyonunun canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Suriye’nin kuzeydoğusunda geçici ateşkes sağlandığı ve YPG’nin 5 gün içinde bölgeden çekileceği yönündeki açıklamalarıyla ilgili Kılıçdaroğlu, “Ateşkes sağlanmış olması güzel bir şey tabii.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bu kararın neyin karşılığında alındığını bilinmediğini belirterek, Trump’ın uygulaması öngörülen yaptırımlarına ilişkin şunları kaydetti:

“Zaten ne yaptırım uygulayacak ki? Ekonomide zaten büyük bir kırılganlık var. Onlar da biliyor ekonomide kırılganlığın olduğunu. Amerika’yla biz ilişkimizin bozulmasını istemeyiz, Rusya’yla, Avrupa Birliği’yle, Arap dünyasıyla ilişkilerimizin bozulmasını istemeyiz. Tam tersine her ülkeyle barış içinde, huzur içinde yaşamak isteriz. Barışı, huzuru her yerde savunmak bizim görevimizdir ama bizim halkımızı aşağılayan, küçük gören kibirli ifadelerle bize bir mektup yazılmışsa bunun da en azından diplomatik olarak bizim arşivimize girdiyse onların da arşivine bir şeylerin girmesi lazım.”

Kaynak Yeniçağ: CHP'den AKP-ABD anlaşmasıyla ilgili ilk yorum