CHP’li Özel: Cumhurbaşkanı'nı eleştiriyorum Anadolu Ajansı haberi geçiyor

Fahrettin Altun’u eleştiriyorum geçmiyor

CHP’li Özel: Cumhurbaşkanı'nı eleştiriyorum Anadolu Ajansı haberi geçiyor


CHP’li Özel: Cumhurbaşkanı'nı eleştiriyorum Anadolu Ajansı haberi geçiyor, Fahrettin Altun’u eleştiriyorum geçmiyor

Özel, Altun’a “sorumlu olduğu kuruma kendi lehine sansür yaptırıyor” ifadesiyle yüklendi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de yer aldığı isimleri eleştirdiğinde Anadolu Ajansı’nın (AA) bu haberleri abonelerine servis ettiğini ancak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’u eleştirdiğinde ajansın bu haberleri geçmediğini savundu.

 “Cumhurbaşkanı’nı eleştiriyorum, Anadolu Ajansı belli sınırlar içinde haberi geçiyor” diyen Özel Kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Özel, “Ama Fahrettin Altun'u eleştirince AA o haberi geçemiyor. Sorumlu olduğu kuruma kendi lehine sansür yaptırıyor” ifadesini kullandı.

Sansür iddiası için Altun’a "Altunmakas’  Cumhurbaşkanı için bile yaptırmadığı işi kendine yaptırıyor” diyen Altun paylaşımına bir de video ekledi.

Sosyal medya teklifini eleştirdi

Özel, TBMM'ye sunulan sosyal medyaya yönelik teklifin "dört başı mamur bir sansür yasası" olduğunu öne sürdü.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Meclisin kendi gündemine hakim olmadığını, Meclisin ne zaman kapanacağının bir kişinin neye ikna olacağına bağlı olduğunu savundu.

"Sarayın ve MHP'nin üzerinde ortaklaştığı, sosyal medyayı karartmaya, susturmaya yönelik bir talep olduğunu" ifade eden Özel, "Bu talebin yerine getirilmeye çalışıldığı süreçte düne kadar üzerinde uzlaşabileceğimiz, 'sizin de evet diyeceğiniz bir öneri getireceğiz' diyorlardı. Sizin yapacağınız düzenleme muhalefeti bastırma ve gençlerin iletişim hakkını engelleme. Verdikleri teklifle yaptıkları açıklama arasında dağlar kadar fark var" dedi.

"Bize iletilmiş olan bu teklife bırakın katkı sunmayı, son derece tehlikeli olarak buluyoruz." diyen Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sosyal medya düzenlemesi teklifi dört başı mamur bir sansür yasası. Cumhur İttifakı, erime sebeplerini çözme, demokrasiye sarılma, özgürlüklere sarılma yerine, maalesef Türkiye açısından da son derece sıkıntılı bir süreci sürdürüyorlar. Kendilerine bir örnek bulmuşlar, o örnek Almanya. Keşke Almanya'da olan her şey Türkiye'de de olsa da sadece bu düzenleme kalsa da bunu da Almanya'dan alsanız. Almanya sosyal medya kanununu iki yıl tartıştı, siz iki gün bile tartışmadan geçirelim diyorsunuz. Almanya'nın Neonazilere karşı oluşturduğu mutabakatı Türkiye'de tüm muhalefete karşı araçsallaştırmaya çalışan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Almanya'da tüm yetki bağımsız mahkemelerdedir. Türkiye'de erişimi engelleme yetkisi sadece yargı organına verilmemiş, BTK, Sağlık Bakanlığı, SPK, Milli Piyango, RTÜK, Jokey kulübüne, Spor Toto ve Diyanete de verilmiştir. Kimse bu kandırmacayı, aldatmacayı gerçek gibi görmesin.

Özel, internette unutulma hakkının siyasiler açısından kullanılmasının milletin aklıyla alay etmek olduğunu dile getirdi. Özel, "Siyasilerin toplum vicdanında açamadıkları beyaz sayfayı internet, arama motoru üzerinden açmaya çalışmanız tamamen kurnazlıktır. Vatandaş bunu görür. Vatandaşa verilen hakkı siyasilerin kendisi için tarif etmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Geçmişteki oylamalar, yolsuzluklar, geçmişte alınmamış tavırlar, takınılmış farklı tutumların unutulma hakkı çerçevesinde Meclise apar topar dayatılmasını asla kabul etmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Independent Türkçe