Cumhur'da sürprizler! İYİ Parti'de 'kırılma'... CHP'de endişe! Yargıda ne olacak?

Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun

Cumhur'da sürprizler! İYİ Parti'de 'kırılma'... CHP'de endişe! Yargıda ne olacak?

Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun

Cumhur'da sürprizler! İYİ Parti'de 'kırılma'... CHP'de endişe! Yargıda ne olacak? 14 yeni parti! En çok konuşulan! Ekmeğe vuruyoruz! 'Yeşillik' atışması! Gelecek kongresi... Hepsi Duvar Arkası'nda...

CUMHUR İTTİFAKI'NDA SEÇİM HAZIRLIĞI: SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde iş birliği yapan AK Parti ile MHP, yaklaşık 4.5 ay sonra gerçekleşecek seçimler için de ortak çalışmaya başladı. AK Parti ve MHP heyetleri son iki haftada bir dizi toplantı yaptı. MHP’li yetkililer, “Çok büyük bir uyum ve zarafet içinde” görüşmelerin sürdüğünü söylerken AK Partili yetkililer de “çok olumlu bir çalışma” içinde olduklarını ifade ediyor. Ancak 2019 seçimlerinde 30'u büyükşehir olmak üzere toplam 51 ilde iş birliğine giden iki partinin bu seçimde nasıl bir formülle yol alacağı bilinmiyor. Kulislerde iki partinin 2019 yerel seçimlerinde yapılan iş birliğini büyük ölçüde koruyacağı ifade edilirken bazı şehirlerde değişiklikler olabileceği konuşuluyor. MHP’de “Sürprizlere hazır olun” denilirken AK Parti’de de çalışmanın belediye başkan adaylarının YSK’ya bildirileceği güne kadar devam edeceği belirtilerek, “Şubat'ın ikinci hafta sonuna kadar her şey olabilir” deniliyor. İki parti heyetlerinin bu ay sonuna kadar hazırladıkları ön çalışmayı tamamlaması, daha sonra bunun liderlere sunulması bekleniyor. Liderlerin görüşmesinin ardından da heyetler çalışmaya devam edecek.

19
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 2

İYİ PARTİ’YE KARŞI 'İKİ KOLDAN KAMPANYA' İDDİASI

Seçim sonrası iki milletvekilinin istifası ve milletvekili sıralarının satılması, partinin kayıp parası gibi çeşitli iddialarla sarsılan İYİ Parti’de tartışmalar durulacak gibi görünmüyor. Para iddiaları için “ispatlarlarsa politikayı bırakırım” restini çeken Akşener, psikolojik bir harple karşı karşıya olduklarını söyledi. Akşener’e yakın isimlere göre de İYİ Parti’ye yönelik hem iktidar hem de muhalefet tarafından iki cephede 'algı kampanyası' yürütülüyor. 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından “Hür ve müstakil İYİ Parti” denilerek yapılan ittifaklar dışı üçüncü yol tarifinden sonra bu süreci yaşadıklarını söyleyen bazı partililer, “Tarihi kararlar sonrası kırılmalar olur. Biz müstakil yürüyeceğiz. Beklentisi, hedefleri olanların hesapları bozuldu. Kırılmalar olur, olacak. Ama bunu atlatacağız. Sadece İYİ Parti değil bundan Türkiye kazançlı çıkacak” diyor.

29
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 3

CHP’DE ENDİŞE: İKİ YOLDAN HANGİSİ TERCİH EDİLECEK?

CHP’nin genel başkan değişimi yaşanan “tarihi” kurultayının üzerinden 2 hafta geçti. Partinin 8. Genel Başkanı Özgür Özel birlikte yol alacağı “Gölge Kabine”li yeni MYK’sını açıklarken çok yoğun bir çalışma sürecine de başladı. Manisa, Hatay, Osmaniye ve KKTC’ye giden Özel, baroların ve DİSK’in yürüyüşlerine katıldı. Birçok ziyaret ve görüşme gerçekleştiren Özgür Özel’i parti içinde bir grup da yakın izlemeye aldı. CHP’nin önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu döneminde parti tabanını büyütmek için yapılan çeşitli açılımlara dikkat çeken bu partililer, “CHP açılımlarına, son yıllardaki kazanımlarına sahip çıkıp genişlemek, büyümek için mi çalışacak yoksa dar grupçu bir anlayışla mı yol alacak? “CHP, CHP’lilerindir”, “Partinin öz evlatları ile yol alacağız” şeklindeki söylemlerle parti büyümez” endişesini paylaşıyor.

39
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 4

YARGI KRİZİ: ANAYASAL DEĞİŞİKLİK Mİ, AYM BAŞKANININ DEĞİŞİMİ Mİ?

Yargıtay’ın TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ile ilgili AYM kararını tanımaması ve kararı veren üyeler hakkında yaptığı suç duyurusu ile başlayan “yargı krizi” tartışmasında yol alınamadı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sorunun yeni anayasa ya da kısmi bir anayasa değişikliği ile çözülmesi gerektiğini söylerken Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş yerel seçim öncesi bir anayasa değişikliği çalışmasının mümkün olmadığını anlattı. Çalışma yapılsa bile mevcut Meclis aritmetiğinde anayasa değişikliğinin de zor olduğu biliniyor. Bu süreçte bireysel başvuru ile ilgili yasal düzenleme yapılacağı iddiaları da gündeme geldi. Ancak AK Parti’de bu yönde bir çalışma olmadığı görüldü. Peki bu kriz nasıl çözülecek? Meclis kulislerinde, “Bu konuda bir adım beklemeyin, amaç hasıl oldu” diyen siyasetçiler
var. Bu görüşü dile getirenler, “Birincisi Can Atalay tahliye edilmiyor, milletvekilliği de düşürülebilir. İkincisi Yargıtay’ın bu kararı, AYM’nin alacağı yeni kararlar açısından bir gözdağı verme işlevi görecek. Bundan sonra alınacak kararlar yaşanan bu durumdan etkilenecek. Üçüncüsü, gelecek nisan ayında AYM Başkanının görev süresi doluyor. Yani, yasal ya da anayasal değişiklik yerine gelecek nisan ayında AYM Başkanının değişmesi ile kendi açılarından bir avantaj elde etmiş, hatta sorunu çözmüş olacaklar” diyor.

49
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 5

SEÇİMLERDEN SONRA 14 SİYASİ PARTİ KURULDU

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından kurulan siyasi parti sayısında rekora koşuluyor. 2020 yılında 21, 2021 yılında 18 siyasi parti kuruldu. 2022 yılında bu sayı 3’e düşerken 2023 yılında yeniden 20’ye yükseldi. 14 Mayıs seçimlerine kadar 6 yeni siyasi parti kurulurken, muhalefetin yenilgiye uğradığı seçimlerin ardından 14 siyasi parti daha kurulması dikkat çekti. Son 6 ayda kurulan 14 siyasi parti şunlar oldu: Büyük İktidar Partisi (Bİ Parti), Ocak Partisi (Ocak), Adalet ve Hürriyet Partisi (AHP), Ata Parti, Halkın Umudu Partisi (Umud Par), Yerli ve Milli Parti (YMP), Türkiye Sosyalist Partisi (TSP), Adil Türkiye Partisi (ATP), Umuda Yürüyüş Partisi (UYP), Halkın Sesi Partisi, Türkiye Uyanış Partisi (TUP), Anadolu Medeniyet Partisi, (ANA Parti), Genç Türkiye Partisi (GTP) ve Türkiye Güven Partisi (TGP).

59
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 6

EN ÇOK KONUŞMA EĞİTİM VE TARIM İÇİN YAPILDI

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2024 yılı bütçe görüşmeleri devam ediyor. Yaklaşık 1 ay süren görüşmelerde şu ana kadar 13 bakanlık bütçesi ele alındı. Komisyon kayıtlarına göre en çok konuşma yapılan bütçe Milli Eğitim Bakanlığı'nınki oldu. Eğitim bütçesinde milletvekilleri toplamda 88 kez söz aldı. En çok konuşmanın yapıldığı bir diğer bütçe ise Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesiydi. Bu bütçede de 71 konuşma yapıldı.

69
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 7

'SAYENİZDE EKMEĞE VURUYORUZ'

Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde ekonomik zorluklar nedeniyle öğrencilerin yetersiz beslenmesi tartışma konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin sunumunda okullarda sağlıklı beslenme kültürünün geliştirilmesi, obezite ile mücadele kapsamında fiziksel aktivitenin teşviki amacıyla çalışmalar yapıldığını anlattı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, “Hiç uğraşmayın, beslenen yok ki” diye yanıt verdi. Bu sırada AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Gürer’in kilosunu işaret ederek, “Sayın Gürer’in kendisi çok fazla beslendiği için…” diye araya girdi. CHP’li Gürer ise bu söze “Sayenizde ekmeğe vuruyoruz” yanıtı verdi.

79
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 8

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE TABELAYLA 'ADALET' VE 'YEŞİLLİK' ATIŞMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçe görüşmesinde “çevrecilerin samimiyeti” sorgulanınca AK Parti ile HEDEP milletvekilleri arasında gerilim yaşandı. AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin konuşmasında, “Çevreci refleksler eğer samimiyse önemli ve bunları önemsiyoruz” dedi. HEDEP Muş Milletvekili Sezai Temelli, “Hepsi samimi” derken AK Partili Yegin buna, “Samimi olan var, samimi olmayan var, siyasi olan var” sözleriyle yanıt verdi. HEDEP’li Temelli, “Belki de dünyada ekolojik samimiyeti sorgulanacak partimizdir çünkü kuruluş paradigması ekolojiye dayalıdır” derken AK Partili Yegin, Yeşil ve Sol Parti’nin isminin değişmesine gönderme yaparak, “İsminizden yeşili niye çıkardınız?” diye sordu. Temelli’nin bu göndermeye yanıtı, “Bu iş tabela işi değil, öyle olsa tabelanızda 'adalet' yazıyor, bu ülkede adalet olurdu. Bu iş mücadele işi, öyle tabelalara takılma!” oldu. AK Partili Yegin ise bu sözler üzerine, “Tabelayla yeşillik olmuyor işte, bak!” dedi.

89
Duvar Arkası... Cumhur İttifakı’nda 'değişiklik' havası: Sürprizlere hazır olun - Sayfa 9

GELECEK PARTİSİ OCAK AYINDA KONGREYE HAZIRLANIYOR

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi olağan kongreye hazırlanıyor. Aralık'ta 3 yaşını geride bırakacak olan Gelecek Partisi ocak ayının ikinci haftasında olağan kongresini yapacak. Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nun yeniden genel başkan adayı olacağı kongrede parti kurullarının yenilenmesi bekleniyor.

DUVAR