Cumhuriyet Kadınları Derneği Karabağ sevincini paylaştı.

“Azerbaycan’ın zaferi hepimizin zaferidir!”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Karabağ sevincini paylaştı.
Cumhuriyet Kadınları Derneği Karabağ sevincini paylaştı. “Azerbaycan’ın zaferi hepimizin zaferidir!”

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Merkezi’nden, Ermenistan’ın Karabağ’da teslim olmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün bu müstesna 10 Kasım günü gelen bu zafer

haberi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık ve özgürlük ruhunun, milletinin ‘özünde’ hala bütün kuvvetiyle yaşadığının en büyük kanıtı olmuştur. ‘İki devlet’teki tek vücut Türk milletine bu zafer, Azerbaycan devletinin en büyük armağanı olmuştur denildi.

CKD Genel Merkezi’nden bugün 10 Kasım 2020’de yapılan açıklamada, Azerbaycan halkının kadını-erkeği, askeri-sivili ile bir bütün millet olarak verdiği bu haklı savaşının, işgalci Ermenistan’a günlerle ifade edilecek kısa zamanda tam bir teslimiyet yaşattığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da yaklaşık 30 yıldır Hocalı Katliamı başta olmak üzere Ermenistan eliyle yaşadığı büyük acı ve zulümlerin gerçek müsebbibi, emperyalizmdir. Emperyalizmin maşası olmuş Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki teslimiyeti, iki devletimiz de bilmektedir ki emperyalizmin teslimiyetidir. Bugün 10 Kasım 2020 günü, tarihin müstesna günlerinden birini daha yaşadık. Tekmili-milletçe tarihin emperyalizme karşı savaşta en büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün varlığını bütün kuvvetiyle duyumsayarak uyandığımız bugün, O’nu kardeş Azerbaycan Halkının zaferinde yeniden görmenin sevinci içindeyiz.”

Bugün Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz”

Atatürk’ün bizzat söylediği gibi “Azerbaycan’ın kederinin, bizim kederimiz” olduğu

günlerin bugünden itibaren geride kaldığı belirtilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

İşte bugün, Atatürk’ün o sözlerindeki Azerbaycan’ın sevinci, bizim sevincimizdir’ günlerinin başladığı gündür. Bu sevinç, yalnız Türk milletinin değil, tüm dünya mazlum milletlerinin de sevincidir. Tıpkı O’nun zamanının ötesindeki ufku gören o sözlerindeki gibi: ‘Şimdi günün ağardığını nasıl görüyorsam; uzaktan, bütün doğu milletlerinin uyanışlarını

öyle görüyorum. Bu milletler bütün güçlüklere ve bütün engellere rağmen muzaffer olacaklar ve kendilerini bekleyen geleceğe ulaşacaklardır. Sömürgecilik ve emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve yerine milletler arasında hiçbir renk, din ve ırk farkı gözetmeyen, yeni bir uyum ve işbirliği çağı hâkim olacaktır…’

Bizler, Cumhuriyet Kadınları olarak, bugün Atatürk’ün aziz hatırası önünde eğilirken; ne mutlu bize ki Azerbaycan halkına, kahraman askerlerine ve yürekli liderleri Devlet Başkanı İlham Aliyev’e de selam duruyoruz.

Unutmasınlar ki Atatürk’ün ebedi eseri Türkiye Cumhuriyeti, dün olduğu gibi bugün de yalnız kendi vatandaşlarının değil; sınırlarımız dışındaki soydaşlarımızın da en büyük teminatıdır. Çünkü; Ne mutlu Türküm diyene…!”