Davutoğlu’ndan 15 Temmuz’un kilit ismi, darbeci general Mehmet Dişli ile ilgili gündem değiştirecek iddia

‘DİŞLİ İÇİN ÇOK ISRARCI OLDUM AMA…’

Davutoğlu’ndan 15 Temmuz’un kilit ismi, darbeci general Mehmet Dişli ile ilgili gündem değiştirecek iddia


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden, eski Tümgeneral Mehmet Dişli hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Akit TV'de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Başbakanlığı sürecinde başkanlığını yaptığı 2015 Yüksek Askeri Şûrası'nda, 15 Temmuz  darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olan ve tutuklanarak ağırlaştırılmış müebbet hapis ceza verilen eski Tümgeneral Mehmet Dişli hakkında gündem yaratacak iddialarda bulundu.

Dişli’nin emekliye sevk edilmesi konusunda kendisinin ısrarcı olduğu belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

‘DİŞLİ İÇİN ÇOK ISRARCI OLDUM AMA…’

- 2015 Yüksek Askeri Şura (YAŞ)'ına giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik.

- O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık.

- Mesela Mehmet Dişli'nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT'ten gelen bir rapor üzerine söyledim.

- Ve son geceye kadar da Dişli'nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Ama şu bilinsin ki ben FETÖ'ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim.

“KİMSE BENİ DARBECİLERLE YAN YANA ANAMAZ”

Parti içinde kendisine darbe yapılmasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında durduğunu belirten Davutoğlu, “17-25 Aralık'ta da, 15 Temmuz'da da sayın Cumhurbaşkanımızın yanında durdum. Bana karşı parti içi darbe yapılmış olmasına rağmen yanında durdum. Hiç tereddüt etmem yarın da yanında dururum. Kimse beni darbecilerle yan yana anamaz. FETÖ'ye ne kadar karşıysam 28 Şubat zihniyetine de aynı derecede karşıyım” şeklinde konuştu.

Kaynak Yeniçağ: Davutoğlu’ndan 15 Temmuz’un kilit ismi, darbeci general Mehmet Dişli ile ilgili gündem değiştirecek iddia