Defne yaprağı neye iyi geliyor? Defne yaprağı faydaları nelerdir?

Defne çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Defne yaprağı ne zaman içilmeli?

Defne yaprağı neye iyi geliyor? Defne yaprağı faydaları nelerdir?


Defne yaprağı neye iyi geliyor? Defne yaprağı faydaları nelerdir?

Defne yaprağı, yemek pişirmede yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Yaprakları ve yağı ilaç yapımında kullanılan defne yapraklarının, vücudu detoksifiye etme ve bakteriyel enfeksiyonlardan koruma, yaşlanma sürecini yavaşlatma, yara iyileşmesini hızlandırma gibi sağlık açısından pek çok yararı bulunmaktadır. Şimdi, defne yaprağının faydaları nelerdir? Defne yaprağı neye iyi geliyor? Gelin daha yakından bir göz atalım.

Defne Akdeniz bölgesine özgü küçük bir ağaçtır. Bilimsel olarak Laurus nobilis olarak bilinen defne yaprağı; Roma dönemine dayanan binlerce yıllık mutfak ve tıp dünyasının bir parçası olmuştur. Vitamin, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez açısından zengin bir kaynak ve aynı zamanda çok güçlü bir antienflamatuar etkiye sahip olan defne yaprağının faydaları nelerdir? Defne yaprağı neye iyi geliyor? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

DEFNE YAPRAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Defne yaprağının insan sağlığı açısından faydalarından bazıları şunlardır:

– Soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyon belirtileri ile savaşmada etkilidir.
– Balgam söktürücü etkisi ile boğazları temizler.
– Sindirim sistemini geliştirir.
– Mide rahatsızlıklarını giderir.
– Çölyak hastalığı semptomlarını azaltmak için çok etkilidir.
– İrritabl bağırsak sendromunu (IBS) yatıştırmada yardımcıdır.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Adet sorunlarını tedavi etmede yardımcıdır.
– Kaliteli uyku uyumanızı sağlar.
– Vücuttaki iltihabı azaltır.
– Kötü kolesterolü (LDL) düşürür.
– Böbrek enfeksiyonları ve böbrek taşı tedavisinde yardımcı olabilir.
– Kan şekeri seviyelerini düzenler.
– Sakinleşmeye ve rahatlamaya yardımcı olur.
– Saç köklerini güçlendirir.
– Saç kepeğini ortadan kaldırır.
– Saç bitlerine karşı oldukça etkilidir.

Defne çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Defne yaprağı ne zaman içilmeli?

Defne içeriği zengin bitki türleri arasında yerini almaktadır. Defne bitkisinin yaprağı kullanılmaktadır. Bu yapraktan çay yapılarak tüketilmektedir. Aynı zamanda defneyaprağı çeşitli yemeklerde de tat vermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu yemeklerin arasında özellikle defneyaprağının kırmızı ete yakıştığı bilinmektedir. Defne bitkisinin üç türü bulunmaktadır ve yeşil yapraklıdır.

Laurus cinsini meydana getiren herdem yeşil ağaç veya ağaççık görüntüsünde olan bitki türlerinin genel ismine defne denmektedir. 

Akdeniz defnesi, Laurus azorica ve Laurus novocan defne türleri arasında yerini almaktadır. Elbette ki ülkemizde en çok Akdeniz defnesi kullanılmaktadır. 

Defne çayı bu özel bitkinin yaprağıyla demleme tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Özellikle bu çay vücuttan fazla suyun atılması özelliğiyle bilinmektedir. Bunun gibi defne çayının daha pek çok faydası vardır.

Defne çayı hazırlarken ilk yapılması gereken bir su bardağı suyu kaynatmak olacaktır. Bu ısınmış olan bir su bardağı suya ise defne bitkisinin yaprağını eklemeniz gerekecektir. Bu yaprak 2 ya da 3 adet defneyaprağı olabilmektedir. Defneyaprağını kaynayan suya ekledikten sonra on dakika kadar demlenmeye ve ılımaya bırakmalısınız. Bu arada çay hem demlenecek hem de içilmesi gereken kıvama gelecektir. Demlenen çayı yapraklardan arındırmak için süzgeç kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan defne çayını afiyetle içebilirsiniz. 

Defne çayının faydaları şöyle sıralanmaktadır:

Vücutta olan yoğun terlemeyi azaltmaktadır.
Vücuttaki fazla suyu atmaktadır.
Göz sağlığını korumaktadır.
Göz şişkinliklerini azaltmaktadır.
Yüksek oranda antioksidan içermektedir.
Cilde iyi gelmektedir.
Uykuyu düzenini sağlamaktadır.
İştah açmaktadır.
İçinde vitamin ve mineral bulunmaktadır.
Vücuttaki zararlı maddeleri ve mikropları azaltmaktadır.
Böylece ciltteki sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir.
Ciltteki iz ve lekelere de bu çay iyi gelmektedir.

Aynı zamanda da zararlı maddelerin birikmesine engel olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı defneyaprağı çayının sabahları uyandıktan sonra aç karnına içilmesi önerilmektedir. Böylece kişi kendisine yoğun geçen gün temposuna hazırlayacaktır. Vücut kendini gün boyu dinç ve enerjik hissedecektir. 

Defne bitkisinin içinde çeşitli vitamin ve mineraller yer almaktadır. Bu zengin içerik bu bitkinin çayının içilmesini sağlamaktadır. Defneyaprağı doğal bir bitkidir. Defneyaprağı mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. 

Defne çayı rutin kalpteki ve uzuvlardaki kapiler duvarları güçlendirmektedir. Aynı zamanda bu çay kafeik asit kötü kolesterolün dolaşım sisteminden atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de defneyaprağı çayı vücuttaki hastalıklardan kaynaklı ağrıları hafifletmektedir. 

Defne çayının bireyi rahatlatma ve sakinleştirme etkisi de vardır. Bu yüzden psikolojik hastalıklara da iyi gelmektedir. Örneğin birçok birey uykusuzluk problemi yaşayabilmektedir. Gece içilen bir bardak defneyaprağı çayı sizin rahat, huzurlu ve kesintisiz bir uyku yaşamanızı sağlayacaktır. Bu sayede sabah uykunuzu almış ve enerjik olarak uyanabilirsiniz. 

Aynı zamanda defneyaprağı çayı migren gibi şiddetli baş ağrılarını da gidermektedir. Bu yüzden kişinin ağrılarını gidererek yaşam kalitesini yükseltmektedir. Böylece beden, zihin ve ruh rahatlamaktadır. Bu rahatlama kişinin daha sakin bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. 

SÖZCÜ / CNN