Demokratlar Trump için azil süreci başlattı

Trump kendisine karşı "Cadı Avı" başlatıldığını söyledi.

Demokratlar Trump için azil süreci başlattı


ABD'de Demokratlar Başkan Trump'ın ABD başkanlığından azli için yasal süreç başlattı. Trump kendisine karşı "Cadı Avı" başlatıldığını söyledi.

    

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, Donald Trump’ın ABD başkanlığından azledilmesi  süreci için resmi soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Azil süreci ile ilgili soruşturma, Trump'ın başkanlık gücünü kullanarak Demokrat Parti'nin 2020 için en güçlü başkan aday adayı Joe Biden’ı alt etmek ve tekrar seçilmek için yabancı bir devletten yardım aldığı iddialarına odaklanıyor.

Pelosi azil sürecini başlattıklarını duyurduğu, televizyonlarda yayınlanan açıklamasında, "Başkan hesap vermeli, kimse hukukun üstünde değil" ifadelerini kullandı.

Başkan Donald Trump ise Demokratların başlattığı azil süreci soruşturmasına Twitter üzerinden yanıt verdi. Trump paylaştığı mesajlarda, "Birleşmiş Milletler'de bu kadar önemli bir günde, bu kadar iş yapılan ve başarının olduğu bir günde, Demokratlar bunu bilerek mahvetmek ve Cadı Avı haberleri çöplüğüyle küçük düşürmek zorundaydılar" dedi.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

Such an important day at the United Nations, so much work and so much success, and the Democrats purposely had to ruin and demean it with more breaking news Witch Hunt garbage. So bad for our Country!

92.9K

Twitter Ads info and privacy

50.2K people are talking about this

Trump diğer paylaşımlarında "Başkanlık tacizi" ve "Tamamen bir Cadı Avı" ifadelerini kullandı.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

PRESIDENTIAL HARASSMENT!

191K

Twitter Ads info and privacy

124K people are talking about this

 

Donald J. Trump@realDonaldTrump

They never even saw the transcript of the call. A total Witch Hunt!

97.1K

Twitter Ads info and privacy

55.7K people are talking about this

Geçtiğimiz günlerde gazetelerde Başkan Trump’ın, Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki işleri hakkında yolsuzluk soruşturması açmaları yönünde Ukrayna Devlet Başkanı'nı zorlamak için bu ülkeye ABD yardımını askıya almakla tehdit ettiği yönünde haberler yayımlanmıştı.

Rusya soruşturmasının etkisi 

Trump'ın üzerindeki azil süreci baskısı Başkan Trump'ın Rusya ile bağını araştıran raporun  yayınlanmasından bu yana devam ediyor. Amerikalı Özel Yetkili Savcı Robert Mueller tarafından iki yıl süren soruşturma sonucu yayınlanan ve Başkan Trump'ın Rusya ile bağlarını araştıran rapor, Trump'ın ekibindeki bazı isimlerin Rus hükümeti ile bağının tespit edildiğini ifade etmiş, ancak yasal suçlama yöneltecek kadar yeterli delile ulaşılmadığı vurgulanmıştı.

ABD Anayasası Kongre'ye, başkanın ihanet, rüşvet veya ağır bir suç işlemesine kanaat getirilmesi halinde görevden alma yetkisi veriyor. Bugüne kadar üç başkan hakkında Kongre'de görevden azil süreci başlatıldı ancak süreç sonunda Kongre tarafından azledilen ve görevden alınan bir başkan olmadı.

 

 Deutsche Welle Türkçe