Depresyon çeşitleri nelerdir?

Depresyon Belirtileri Nelerdir? 

Depresyon çeşitleri nelerdir?


Depresyon, üzüntülü bir duygudurum içinde olunan ruhsal bir bozukluktur ve düşünce içeriği genelde kendine, dünyaya ve geleceğe karşı olumsuzdur. Depresyon Belirtileri Nelerdir? makalesi ile belirtiler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

. . .

Majör Depresyon

Depresyon hafif, orta ve şiddetli olarak derecelendirilebilir. Majör depresyon daha kısa ve şiddetli-yoğun olarak yaşanır. Kişinin tüm yaşam alanlarını olumsuz etkiler.

Kronik Depresyon

Distimi olarak adlandırılmaktadır. En az iki yıl süren, uzun süreli ve depresyonun kronikleşmiş hali olarak ifade edilebilir.

Atipik Depresyon

Aşırı yemek yeme, aşırı uyku ihtiyacı, belirtilerin daha çok geceleri ortaya çıktığı depresyon çeşidi. Kadınlarda görülme oranı daha fazladır. Klasik depresyondan ayrılan özelliği olumlu olay ve yaşantılara olumlu tepkiler verebilmesidir.

Melankoli Depresyon

Önceden zevk aldığını aktivitelerden zevk alamama ve aktivite yapma isteğinin olmaması, yaşanılan olaylara tepkisizlik belirgin özelliklerindendir. Daha çok sabahları ortaya çıkmaktadır.

Psikotik Özellikli Depresyon

Depresyon belirtilerine eşlik eden halüsinasyon (hayali şeyler görme, duyma), sanrı (olmayan şeylere inanma) gibi belirtilerin ortaya çıkmasıdır. İntihara meyilli olunabilir. İlaç ve hastane tedavisi gereklidir.

Mevsimsel Depresyon

Belirli mevsim geçişlerinde daha çok yaşanılan depresyon çeşitleri arasındadır. Özellikle güneş ışığının azaldığı kış aylarında ortaya çıkabilir. Dönemsel olarak üzgün, stresli, mutsuz, gergin, ilgisiz geçirilen dönemi gösterir. Diğer mevsim sürecinde bu belirtiler kaybolur.

Postpartum Depresyon

Hamilelik sürecinde ve hamilelik sonrasında hormonal değişimlerden ötürü anne de görülen depresyon çeşididir. Özellikle doğum sonrasında lohusa döneminde görülme ihtimali yüksektir. Anne ve bebek bağlanmasında ve bebek ile yeni yaşama adapte olma döneminde olumsuz etkileri göz önüne alındığında destek alınması önemlidir. 

 

KAYNAK: https://bienterapy.com/depresyon-cesitleri-nelerdir