'Devletin Mazlumla Zalimi Ayırmak Mesuliyeti Var'

İyi Parti'den Erdoğan'a KHK tepkisi

'Devletin Mazlumla Zalimi Ayırmak Mesuliyeti Var'


İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, partisinin Başkanlık Divanı Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklama yaptı. Ağıralioğlu, Arınç'ın KHK sözlerine destek verirken Erdoğan'ı ise eleştirdi.

 

İyi Parti Başkanlık Divanı toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'daki ABD ziyaretinin henüz kesinleşmediğini hatırlattı Ağıralioğlu, "ABD'ye gidilecekse şayet, Barış Pınarı Operasyonumuz ile alakalı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yazılan rezil mektubun iadesi mutlaka gündemde olmalıdır." ifadelerini kullandı.

'ŞÖHRETLİ OLDUĞU İÇİN KURTULANLARI ESEFLE KARŞILASIN ERDOĞAN'

Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç'ın "KHK faciadır" sözlerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği "Esefle kınıyorum" cevabını eleştirdi. KHK ile ilgili bütün süreçleri dikkatle izlediklerini belirten Ağıralioğlu, "Sayın Cumhurbaşkanının esefle karşılayacağı başka şeyler de var. KHK ile ilgili Türk mahkemelerinin vermiş olduğu beraat kararları yeterli sayılmıyor ve KHK ile atıldıktan sonra göreve dönememiş olanları da esefle karşıladım gibi ve şöhretli olduğu için kurtulanları esefle karşılasın Sayın Cumhurbaşkanı." diye konuştu.

 

'DEVLETİN MAZLUMLA ZALİMİ AYIRMAK MESULİYETİ VAR'

Teröre bulamış 15 Temmuz teşebbüsünün içinde bulunmuş hiç kimseye en ufak tolerans tanınmaması gerektiğinin altını çizen Ağıralioğlu, "Ama bu işleri yaparken devletin mazlumla zalimi ayırmak mesuliyetini hatırlatıyoruz. Binlerce adam Türk mahkemelerinin verdiği takipsizlik berat kararına rağmen görevlerine iade edilemiyorsa devlete olan saygı nasıl sağlanacaktır?" değerlendirmesinde bulundu.

Ağıralioğlu, bu meselelerle ilgili ortaya konulan hassasiyetlerle ilgili siyasi olarak polemik mevzusu çıkarılmasını da ahlaki bulmadıklarını vurgulayarak, "Hiçbir şekilde terör hamiliği yapmak hiçbir şekilde teröre bulaşanları korumak kollamak gibi bir suistimal alanına imkan verilmeden pekala bu işler rahatlıkla yapılabilir." dedi.

Ağıralioğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplandırdı.

TWİTLERLE HABERLEŞİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Gitmeden önce kendileriyle bir telefon görüşmesi yapacağız. O telefon görüşmesine göre nihai kararımı vereceğim" ve "Arkadaşlar, irtibat kurmaya çalışıyor" sözlerinin hatırlatılarak, iletişimsizliğin olup olmadığı yolundaki soruya Ağıralioğlu, "Twitlerle haberleşiliyor. Twit atsın." karşılığını verdi.

 

EKONOMİ YÖNETİMİMİZİN KALİTESİNİ GÖRDÜK

Erdoğan'ın eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'ya yönelik "Laf dinlemiyordu görevden aldık." değerlendirmesinin sorulması üzerine Yavuz Ağıralioğlu, şunları kaydetti:

"Bu demokrasimizin ve yönetim kalitemizin, aslında sicilini etkileyecek bir cümledir. Tabii ki yönetimi hükümet olarak kastediyorum, elinde bulunduran kuvvetin kendisiyle ahenkle çalışacak bürokrat seçme hakkı mahfuzdur. Ama bir de bu işleri konuşmak usul adabı vardır. Türkiye'de demokrasi ve yönetim kalitemizi belirleyen şey aslında bu tür işlerle alakalı kurduğumuz cümleler de yaptığımız işlerin kalitesine niteliğine alamettir. 'Laf dinlemiyorlardı aldık' cümlesi demokrasimizin ve ekonomi yönetimimizin kalitesini tespit teyit anlamında sicilimize hasar veren bir cümle gibi gördük onu."