Diyarbakır'da yol kenarına döşenen patlayıcı infilak etti: 7 kişi hayatını kaybetti

Soylu, patlamada yedi kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Diyarbakır'da yol kenarına döşenen patlayıcı infilak etti: 7 kişi hayatını kaybetti

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde yol kenarına döşenen bir patlayıcının infilak etmesi sonucu, odun taşıyan köylülerin bulunduğu bir araç kontrolden çıkarak şarampole yuvarlandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamada yedi kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Soylu, saldırının PKK tarafından yapıldığını söyledi.

@suleymansoylu tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin

Süleyman Soylu@suleymansoylu

AK Parti Teşkilat Başkanımız @erkankandemir ile birlikte Diyarbakır Kulp'tayız...
PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu yaralanan vatandaşlarımıza Rabbim acil şifalar nasip eylesin. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz, başımız sağ olsun

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

5.479

 · Kulp, Diyarbakır

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

1.112 kişi bunun hakkında konuşuyor

@suleymansoylu tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımının sonu

Yaralanan 10 kişinin tedavisi ise hastanede sürüyor.

Patlamayla ilgili olarak HDP İlçe Başkanı A.K. ile HDP'li Kulp Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ş.A. bugün gözaltına alındı.

Diyarbakır Valiliği patlamayı, "İlimiz Kulp İlçesi kırsalında saat 18.00 dolaylarında, odun toplamaya giden köylü vatandaşlarımızın bulunduğu aracın geçişi esnasında bölücü terör örgütü üyelerince el yapımı patlayıcıyla yapılan saldırı" ifadesiyle tanımladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Eli kanlı terör örgütü PKK, alçak yüzünü bir kez daha gösterdi… Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, masum vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen alçakça saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

@kilicdarogluk tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin

Kemal Kılıçdaroğlu@kilicdarogluk

Eli kanlı terör örgütü PKK, alçak yüzünü bir kez daha gösterdi… Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, masum vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen alçakça saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

14,8 B

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

3.329 kişi bunun hakkında konuşuyor

@kilicdarogluk tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımının sonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek saldırıyla ilgili bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Masum sivilleri hedef alan gözü dönmüş terör örgütü ve destekçileriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir." ifadesini kullandı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Diyarbakır Kulp ilçesinde bitmeyen çatışmanın kurbanları yine siviller. Allah rahmet eylesin hepsine, yaralılara acil şifa dilerim. Huzurun, barışın yolunu bulmalıyız, akan kan hepimizin. Hayatını kaybeden bir müddet sonra unutuluyor, unutulmaması gereken barışın yolunu açabilmek" dedi.

ABD Büyükelçiliği de Twitter hesabından saldırıyı kınadı.

@USEmbassyTurkey tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin

US Embassy Turkey@USEmbassyTurkey

Diyarbakır’daki terör saldırısını kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırıların sona ermesi çağrısında bulunuyoruz.

84

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

92 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

BBC TÜRKÇE