Doğu Perinçek: CHP, ABD’nin aleti olarak Kuzey Irak’a gitti

“BİZİM SİYASETİMİZ HAYATA GEÇİYOR”

Doğu Perinçek: CHP, ABD’nin aleti olarak Kuzey Irak’a gitti
Doğu Perinçek: CHP, ABD’nin aleti olarak Kuzey Irak’a gitti

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gündemdeki konulara ilişkin Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.
Perinçek, CHP heyetinin Barzani’ye yaptığı ziyaret ile ilgili, “Cumhuriyet Halk Partisi Amerika’nın bir nevi aleti olarak böyle bir ziyarette bulunuyor. Yani Barzani önderliğindeki Kürdistan yönetimini bölge ülkelerinden ve halklarından koparıp tekrar Amerika’ya, İsrail’e yapıştırmaya yönelik bir çaba içerisinde oldukları gözüküyor.” dedi.

 MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük arasında Irak'ın başkenti Bağdat’ta gerçekleşeceği söylenen görüşmeye ilişkin konuşan Perinçek, “Sanıyorum PKK’nın işini bitirecek bir süreç Suriye’de başlamak üzere. Bizim siyasetimiz hayata geçiyor” dedi.

Perinçek, “MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük ile Irak'ın başkenti Bağdat’ta görüşeceği söyleniyor. Buradan Türkiye’nin Suriye politikasının değişmeye başladığını ve yeniden rejime dönük bir adımın gelebileceğini okuyabilir miyiz?” sorusuna, “Öyle gözüküyor. Çünkü Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu da Suriye ile görüş birliğinde olduklarını, PKK’ya karşı mücadelede de anlaştıklarını ifade etti. Dolayısıyla Hakan Fidan ile Suriye istihbaratının başındaki zat arasındaki görüşmeler bunun bir parçası. Sanıyorum PKK’nın işini bitirecek bir süreç Suriye’de başlamak üzere ve bu bütün bölge ülkelerinin, bölge halklarının yani Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Farsların yararına olacak bir gelişme.” cevabını verdi.

“BİZİM SİYASETİMİZ HAYATA GEÇİYOR”

MİT Başkanı Hakan Fidan ile Suriyeli mevkidaşı Ali Memlük görüşmesinde Vatan Partisi’nin etkilerinin sorulmasına üzerine Perinçek, “Tabi en sonunda bizim siyasetimiz hayata geçiyor. Ne kadar etkili olduğumuz buradan anlaşılıyor. Çünkü biz başından beri Suriye ile Türkiye’nin işbirliğinden yanayız. Türkiye ile Irak’ın işbirliğinden yanayız. Türkiye ile Barzani yönetimindeki Kürdistan arasında da bölge ülkelerinin menfaati temelinde ve yabancıların müdahalesi dışında işbirliğinden yanayız. Bu bakımdan; sonuç itibariyle bizim savunduğumuz siyasetler bütün bölge halklarının taleplerine uygun olduğu için hayata geçiyor.” dedi.

“TÜRKİYE İLE SURİYE HER ALANDA İŞBİRLİĞİ YAPSIN”

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı tutumu ile ilgili konuşan Perinçek, “Bu duruş değişmek zorunda. Yani bu Erdoğan’ın kişiliğine bağlı bir olay değil. Türkiye’nin Suriye ile, Irak ile, İran ile, Barzani yönetimi ile iyi ilişkiler geliştirmesi lazım. Bölgede bütün bu devletler, kurum ve kuruluşların işbirliği halinde olması lazım. Batı Asya’nın ülkeleri ve halkları bunlar. Onun için Sayın Beşar Esad ile Sayın Erdoğan arasında bazı gerginlikler olması bu tarihi sürecin önünde engel oluşturmayacaktır. Zaten biz de Vatan Partisi olarak hiç böyle bir talepte bulunmuyoruz; ille Beşar Esad ile Tayyip Erdoğan görüşsün demiyoruz. Türkiye ile Suriye her alanda işbirliği yapsın. Bütün bölge ülkelerinin ve halklarının yararına olan, Amerikan emperyalizmine ve İsrail Siyonizmine karşı işbirliği yapsınlar ve bölgede terörü temizlesinler. Hem etnik terörü, hem de mezhepsel ve yobaz terörünü birlikte temizlesinler. Bunu talep ediyoruz.”ifadelerini kullandı. 

Türkiye’nin Suriye ile olduğu kadar Mısır ile de ilişkilerin güçlenmesinin zorunlu olduğunu dile getiren Vatan Partisi Genel Başkanı, “Bakın Türkiye, Mısır, Suriye, Lübnan, Libya, bunların Doğu Akdeniz’de kıyıları var ve bunlar komşular. Doğu Akdeniz’de Amerika, İsrail, Yunanistan, Güney Kıbrıs kendilerine göre bir takım askeri tatbikatlar yapıyorlar. Bunlar intikam tatbikatları ve doğrudan doğruya bölgeyi hedef alıyorlar. Buna karşı bölge ülkelerinin Mısır, Türkiye dahil, birleşmeleri çok doğal. Mısır bölgenin Türkiye ve İran’la birlikte en büyük üç devletinden biridir. Bu bakımdan Türkiye-Mısır ilişkilerinin gelişmesi bölgedeki bütün ülkelerin ve halkların yararınadır.” diye konuştu.

“BÖLGE ÜLKELERİ İLE İŞBİRLİĞİ KÜRTLERİN DE YARARINA BARZANİ YÖNETİMİNİN DE YARARINADIR”

CHP heyetinin Barzani’ye yaptıkları ziyareti değerlendiren Perinçek, “Ben ilk başta bunu memnuniyetle karşıladım. Çünkü CHP’nin Türkiye-Kürdistan Yönetimi ilişkilerine karşı soğuk ve hatta eleştirel bir tavrı vardı. Bundan vazgeçti diye düşündüm. Fakat öyle gözüküyor ki Cumhuriyet Halk Partisi burada Amerika’nın bir nevi aleti olarak böyle bir ziyarette bulunuyor. Yani Barzani önderliğindeki Kürdistan yönetimini bölge ülkelerinden ve halklarından koparıp tekrar Amerika’ya, İsrail’e yapıştırmaya yönelik bir çaba içerisinde oldukları gözüküyor. Fakat ben şu konuda berrakım ve eminim; buna Kuzey Irak Yönetimi, Kürdistan Yönetimi hiç bir zaman evet demeyecektir. Çünkü bölge ülkeleri ile işbirliği Kürtlerin de yararına ve Barzani yönetiminin de yararınadır. Yani onları aldatabileceklerine fazla bir ihtimal tanımıyorum.” ifadelerini kullandı.

“PKK ABD’SİZ YAPAMAZ AMA BARZANİ ABD’SİZ YAPAR”

PKK ile Barzani’yi dikkatle ayırıyorum diyen Vatan Partisi Genel Başkanı, “Barzani bir tabana dayanıyor. Amerika’ya doğrudan doruya bağlı olan ve mecbur olan PKK’dır.  Yani PKK ABD’siz yapamaz. ABD olmadan PKK biter. Ama Barzani ABD’siz yapar, İsrailsiz yapar. Çünkü dayandığı bir halk ve taban var. Dolayısıyla onun Amerika’ya bir ihtiyacı yok. Tam tersine, Irak Kürdistan Özerk Yönetimi’nin ihtiyacı bölgede barış ve huzur olsun, bölge ülkeleri ile iyi ilişkileri olsun. Türkiye ile ilişkilerin gelişmesine özellikle önem veriyorlar. Bu da çok doğru ve akıllıca bir politika. Bu bakımdan ben Barzani yönetiminin veyahut Kuzey Irak’taki Özerk Kürdistan Yönetimi’nin bu tür Amerika planlarına evet diyeceğine ihtimal vermiyorum.” dedi.

“AFGANİSTAN’IN DA ÇAĞDAŞLAŞMASI VE REFAHA DOĞRU İLERLEMESİ İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

Perinçek, Afganistan ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, “Biz halkların ve devletlerin özgür olmasını savunuyoruz. Çünkü bir millet, bir devlet ancak özgürse gelişebilir. Hiç kimseyi boyunduruk altında geliştiremezsiniz. Veya Amerika’dan, Avrupa’dan bir ülkeye ilerleme, refah, çağdaşlık ithal edemezsiniz. Herkes kendi gücüne dayanarak ama tabi çeşitli ülkelerle de işbirliği ve dayanışma halinde gelişir. Bu bakımdan Afganistan’ın Amerikan emperyalizmine karşı mücadelesinin başarıyla bitmesi bizi çok sevindirdi. Bütün dünya halklarının lehinedir bu. Kürtlerin de, Arpların da, Farsların, Türklerin, bütün Asya ve dünya halklarının da lehinedir. Çünkü Amerikan emperyalizmi dünyada etkisini kaybettikçe bu hem refah yönünde hem çağdaşlık yönünde gelişmelere hizmet eder. Biz öncelikle ülkelerin bağımsızlığına önem veriyoruz. Ama o bağımsız ülkelerin de kendilerini kendi iradeleri ve kendi gayretleri ile geliştirmeleri konusunda olumlu tavır alıyoruz. Yani isteriz ki Afganistan her türlü baskıdan kurtulsun, feodal ilişkilerden kurtulsun, ağalıktan, beylikten, şeyhlikten, dinsel baskılardan ve mezhepsel düşmanlıklardan kurtulsun. Bunu da tabi destekliyoruz ama bunu ihraç edemeyiz. Yani biz Afganistan’a, veya İran’a, Irak’a, Suriye veya Kürt Özerklik Yönetim Bölgesi’ne Türkiye’den herhangi bir çağdaşlık veya rejim ihraç edemeyiz. Bu kibirli tutumları doğru bulmuyoruz. Çünkü bir halk kendisi karar verirse çağdaşlaşabilir, siz dışarıdan dayatamazsınız. O bakımdan biz Afganistan’ın şimdi Çin, Rusya, Pakistan, Türkmenistan, Özbekistan, İran, Türkiye, Arap ülkeleri ve Özerk Kürt yönetimi ile dostluk içerisinde, kendi geleceğini olumlu yönde tayin edeceği ümidini taşıyoruz. Ancak böyle olur, başka türlü de olmaz. Bu bizim bütün ülkelere karşı tutumumuzdur. Yani evet, bağımsızlıktan yanayız ama o bağımsız olan Afganistan’ın da çağdaşlaşması ve refaha doğru ilerlemesi ile dayanışma içerisinde olacağız.” diye konuştu.

AYDINLIK