Doğu Türkistan'da Uygurlara zorla yemek yediriliyor iddiası: Oruç tutanlara 'Çin işkencesi'

Oruç tutanlara 'Çin işkencesi'

Doğu Türkistan'da Uygurlara zorla yemek yediriliyor iddiası: Oruç tutanlara 'Çin işkencesi'

Doğu Türkistan'da Uygurlara zorla yemek yediriliyor iddiası: Oruç tutanlara 'Çin işkencesi'

Çin hükümeti, işgal altındaki Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik baskılarını Ramazan ayında da sürdürüyor. Yemekli toplantılar düzenleyerek oruç tutanları tespit etmeye ve zorla oruçlarını bozdurmaya çalışıyor.

Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine yönelik uzun yıllardır devam eden oruç yasağı ve baskı politikalarına Ramazan ayında da devam ediyor. Özgür Asya Radyosu'nun haberine göre, Çin hükümeti bu yıl Ramazan ayında çeşitli yemekli sanatsal etkinlikler düzenleyerek, katılımcıları zorla yemek yemeye teşvik ettiği ve bu uygulama ile gizlice oruç tutanlar tespit edilerek, oruçları zorla bozdurduğu iddia edildi.

Kaşgar'ın Artuş ilçesinde düzenlenen yemekli sanat faaliyetlerine katılan binlerce kişinin oruçlarının zorla bozulduğu ve bu durumun halk arasında sert tepkilere neden olduğu bildiriliyor. Bu tür etkinliklerin Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde yoğun bir şekilde düzenlendiği, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla da gözler önüne seriliyor.

SİYASİ EĞİTİM TOPLANTILARI

Yemekli toplantılar dışında, bölge sakinleri siyasi eğitim dersleri adı altında toplantılara davet ediliyor. Bu toplantılarda Çin Komünist Partisi'nin öğretileri ve liderlerinin söylemleri Çince olarak aktarılıyor. Katılmayanlar ise güvenlik güçleri tarafından zorla getiriliyor.

ULUSLARARASI MEDYA DA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer uluslararası medya kuruluşları da Ramazan ayı boyunca yapılan sanatsal faaliyetlerin siyasi amaçlarla gerçekleştirildiğini ve köylerde sistematik olarak düzenlendiğini belirtiyor. Bu etkinliklerin toplumsal düzen ve istikrar üzerine dersler vererek dolaylı yoldan oruç tutmamanın teşvik edildiği ifade ediliyor.

RAMAZAN AYININ MANEVİYATINA GÖLGE DÜŞÜRÜYOR

Çinli yetkililer bu tür etkinliklerin halk arasında "farkındalık" yaratmak amacıyla yapıldığını iddia etse de, vatandaşlar arasında memnuniyetsizliğe yol açtığı ve Ramazan ayının maneviyatına gölge düşürdüğü belirtiliyor. Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerinin yaşadığı bu zorlu süreç, uluslararası toplumun dikkatini çekmeye devam ediyor.

KARAR