Dolar: Ekonomistler Türk Lirası'nın değer kaybını nasıl yorumladı?

Euro/TL kuru ilk kez 12'yi geçerken, Sterlin/TL kuru da 14,38'i aştı.

Dolar: Ekonomistler Türk Lirası'nın değer kaybını nasıl yorumladı?


Dolar: Ekonomistler Türk Lirası'nın değer kaybını nasıl yorumladı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada "Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam" dedi.

Erdoğan, "Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim" diye konuştu.

Erdoğan'ın sözleri sonrası Dolar/TL kuru bugün 10,68'i aşarak yeni bir rekor kırdı.

Euro/TL kuru ilk kez 12'yi geçerken, Sterlin/TL kuru da 14,38'i aştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener ortak bir basın toplantısı düzenleyerek erken seçim çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu "Türk Lirası eriyor. Sadece seyirci kalıyorlar. Böyle zırvalıklarla ekonomi yönetilemez. Yönetemiyorsunuz" derken Akşener ise "Üniversite mezunu çocuklarımızın garsonluk yapmak üzere Kanada'ya Avustralya'ya gitmek için yol bulmaya çalışıyor. Merkez Bankası Başkanı yazlık ve kışlık olarak değiştiği için ömrünü doldurmuş gibi görünüyor" diye konuştu.

Türk Lirası'nın değer kaybı, yerli ve yabancı ekonomistlerin gündeminde.

Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara, "Döviz kuru ve enflasyonu raydan çıkarıp sonra 'vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz' demenin hiçbir anlamı yok" paylaşımında bulundu.

Kara, bunun "Kamyonla vatandaşın üzerinden geçip sonra tedavi masrafını biz karşılarız demeye benzediğini" söyledi.

Twitter paylaşımını geçin, 1

Twitter paylaşımının sonu, 1

'Türkiye'de üçüncü kur krizi yaşanabilir'

Ekonomist Erik Meyersson, Türkiye'de ciddi bir politika değişikliği görülmemesi durumunda 2018'den bu yana üçüncü kur krizinin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Bluebay Varlık Yönetimi'nden Tim Ash de bu paylaşımı alıntılayarak "Katılmamak çok zor. Bu yıl halihazırda yüzde 25 devalüasyon yaşandı, bunun sonu ne olacak? TCMB'nin bu gidişatı durdurmak için elinde hangi araçlar var?" diye sordu.

'Bu yerli ve milli bir devalüasyondur'

Prof. Veysel Ulusoy ise "Bu yerli ve milli bir devalüasyondur" dedi.

OMG Capital Advisors'tan Murat Gülkan, "Enflasyonu boşlayarak düşük faizde ısrar etmek halkın büyük çoğunluğu için ekonomik yıkıma yol açtığı gibi siyasi açıdan da tarihe geçecek bir 'kendi kalesine gol' olmaya doğru gidiyor" dedi.

Uğur Gürses TL'nin serbest düşüşe bırakıldığını ve ülkenin yoksulluk tüneline girdiğini söyledi ve "Bir ülke parası bu kadar mı sahipsiz kalır?" diye sordu.

Yalçın Karatepe ise kurda rekor ve zirve gibi sözcükleri anlamsız kılan bir yükseliş olduğunu belirtti.

'Çözüm ekonomik değil siyasi'

Mustafa Sönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın bugünkü konuşmasında Merkez Bankası ve Saray'a mesaj gönderdiğini söyledi ve ekledi:

"Çözüm ekonomik değil siyasi."

Twitter paylaşımını geçin, 2

Twitter paylaşımının sonu, 2

Özlem Derici Şengül de Elvan'ın sözlerini alıntılayarak "Arzuladığımız seviyeye ulaşmak için atmayı planladığınız adımları paylaşırsanız çok seviniriz" dedi.

Twitter paylaşımını geçin, 3

Twitter paylaşımının sonu, 3

Ne Düşünüyorsun?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0
Site Yöneticisi - Editör