Dünya basınında bugün | ABD ve Almanya'dan Ukrayna için "tarihi" kararlar

Farklı ülkelerin gazeteleri, bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

Dünya basınında bugün | ABD ve Almanya'dan Ukrayna için "tarihi" kararlar


Dünya basınında bugün | ABD ve Almanya'dan Ukrayna için "tarihi" kararlar

Farklı ülkelerin gazeteleri, bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

Çeşitli kaynaklar, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un, Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının sevkiyatına onay verdiğini bildirdi. New York Times'a konuşan yetkililer, Biden yönetiminin de uzun süreli duruşunu değiştirerek, Ukrayna'ya M1 Abrams tankları göndereceğini söyledi. Türkiye, Stockholm'de hafta sonu düzenlenen ve Ankara'nın tepkisine neden olan Kuran-ı Kerim yakma eylemi sonrası İsveç ve Finlandiya ile şubatta yapılması planlanan üçlü mekanizma toplantısını iptal etti. Daha sonra toplantının ertelendiği belirtildi.

25 Ocak 2023'te dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Guardian | Berlin, tarihi adımla Ukrayna’ya silah gönderilmesini kabul etti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un, Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının sevkiyatına onay verdiği belirtildi. Alman basın ajansı dpa'nın haftalık haber dergisi Spiegel'in online sayfasına dayandırdığı haberinde, en az bir bölüğün kullanımına sunulmak üzere Alman ordusunun envanterinde bulunan Leopard 2 A6 tipi tanklarının Ukrayna'ya sevkiyatına karar verildiği kaydedildi. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, salı sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkesinin sevkiyata hızlı şekilde onay vermesini beklediğini belirtmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Berlin'de bi raraya gelen Pistorius, "Kararın kısa sürede verilmesini bekliyorum" ifadesini kullanmıştı.


The Independent | Normal İnsanlar'dan Oscar’a: Mescal Hollywood’a un altın çocuğu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929'dan bu yana verilen Oscar Ödülleri, bu yıl Jimmy Kimmel'ın sunuculuğunda Los Angeles'ta düzenlenecek törenle 95. kez sahiplerini bulacak. Normal People dizisiyle ses getiren İrlandalı oyuncu Paul Mescal, bu kez Aftersun filmiyle en iyi erkek oyuncu adayı olarak yer aldı.


New York Times | Yetkililer: ABD, Ukrayna'ya Abrams tankları göndermeyi planlıyor

New York Times'a konuşan yetkililer, Biden yönetiminin uzun süreli duruşunu değiştirerek, Ukrayna'ya M1 Abrams tankları göndereceğini söyledi. Gazete, bunun Ukrayna'nın Rus kontrolündeki topraklarını geri alması için büyük bir adım olacağını söyledi. 

Yetkililer, Beyaz Saray'ın kararını çarşamba itibarıyla açıklayacağını ve gönderilecek tank sayısının 30 kadar olacağını ifade etti.

Pentagon, tankları göndermek konusunda isteksiz olsa da Beyaz Saray'ın tankları göndermeyerek Almanya'nın da Leopard 2'lerin Ukrayna'ya gönderilmesine izin vermemesine alan sağlandığını düşündüğü belirtildi.


Financial Times | Almanya tankları göndermeyi kabul etti; Ukrayna'yı destekleyen müttefikleri mutlu edecek

Financial Times'a konuşan kaynaklar, Almanya'nın, Ukrayna'ya Leopard 2 tankları göndereceğini söylerken detay sunmadı. Alman dergisi Spiegel'e konuşan bir kaynak ise bir batarya tank gönderilmesinin planlandığını belirtti. FT, kararın uzun süredir Ukrayna'ya ağır zırhlılar göndermeyi reddeden Almanya Başbakanı Olaf Scholz için bir "U dönüşü" olduğunu söyledi.


Moscow Times | Hava savunma sistemleri kurulurken Moskova'da korku ve hayal kırıklığı

Moskova'da binaların tepelerine hava savunma sistemleri kurulduğuna dair fotoğraflar sosyal medyada paylaşılırken, Moscow Times, başkent sakinlerinin saldırıya uğrayabileceklerinden korktuğunu belirtti. Bazı Moskovalılar, konuyla ilgili bilgi paylaşılmamasından rahatsızlıklarını dile getirdi.


Le Monde | Avrupa’da ilaç krizi

Avrupa’da grip ve türevi solunum yolu rahatsızlıklarındaki ciddi artış hayatı olumsuz etkilerken birçok ülkede özellikle antibiyotik gibi ilaçların temin edilmesinde güçlükler yaşanıyor. İlaç üretim maliyetlerinin yüksekliği dolayısıyla imalatın Avrupa dışında olması nedeniyle, bu zaman kadar Çin gibi ülkelerde Kovid-19 önlemlerinin yol açtığı sıkıntılardan ötürü tedarik zincirinde aksamalar meydana gelebiliyor. Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, bazı ilaçların temin edilmesindeki darboğaza dikkati çekerek, halkı, "imece usulüyle birbirine yardım etmeye" çağırdı.


Al Jazeera | Türkiye, İsveç ve Finlandiya’yla NATO toplantısını erteledi

Türkiye, Stockholm'de hafta sonu düzenlenen ve Ankara'nın tepkisine neden olan Kuran-ı Kerim yakma eylemi sonrası İsveç ve Finlandiya ile şubat ayında yapılması planlanan üçlü mekanizma toplantısını iptal etti. Reuters, TRT'ye dayandırdığı haberinde, şubatta Brüksel'de düzenlenmesi planlanan görüşmenin Ankara tarafından, "süresiz" olarak ertelendiğini aktardı.

İsveç'te aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmıştı.

 

t24