Dünya basınında bugün | 'Six and the City'

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

Dünya basınında bugün | 'Six and the City'


Dünya basınında bugün | 'Six and the City'

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

T24 Dış Haberler

Britanya’da Sterlin’in rekor değer kaybı sonrası Başbakan Liz Truss hükûmetinin ciddi vergi kesintisi içeren mini bütçe planı tartışılıyor. Brezilya'da yapılan gelen seçimlerde solcu eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, aşırı sağcı mevcut Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu geçerek birinci oldu ancak seçimin ikinci tura gitmesini önleyemedi. Manchester derbisinde Manchester City, kendi evinde ezeli rakibi United'ı 6-3 gibi ezici bir skorla geçti. Ukrayna, Rus güçlerinin işgal ettiği, ülkenin doğusundaki lojistik merkezi Lyman’da kontrolün tamamen yeniden sağlandığını açıkladı. 

3 Ekim 2022'de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Independent | Gove’dan Truss’a: Zenginlerden vergi kesintisi planından vazgeç

Britanya’da Sterlin’in rekor değer kaybı sonrası Başbakan Liz Truss hükûmetinin ciddi vergi kesintisi içeren mini bütçe planı tartışılıyor. Truss’ın Muhafazakâr Parti içinden vekilleri bütçe planı konusunda ikna etmekte zorlandığı belirtilirken eski Kabine Bakanı Michael Gove, söz konusu vergi kesintisi planının “muhafazakâr” olmadığı” görüşünü paylaştı. Gove, Truss ve Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in vergi kesintisi planına fazla güvendiğini, bu kesintilerin karşılanması için borç alındığını vurguladı.


The Guardian | Brezilya seçiminde Lula için zafer umudu

Brezilya’da devlet başkanlığı seçiminin dün yapılan ilk turunda adaylar yüzde 50’ye ulaşamadı, başkanın belirlenmesi 30 Ekim’de yapılacak 2. tur seçime kaldı. Seçimlerde mevcut devlet başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro ile daha önce ülkeyi yönetmiş solcu Luiz Inacio Lula da Silva karşı karşıya geldi. Son dönemde yapılan anketlerde Bolsonaro’nun önünde performans gösteren Lula Da Silva ilk turda  Bolsonaro’yu geride bırakmayı başardı.

Oyların yüzde 98’ine yakınının sayıldığı açıklandı. Mevcut durumda Lula da Silva’nın oyların yüzde 47,9’unu, Bolsonaro’nunsa yüzde 43,7’sini aldığı görülüyor.


Mirror Sport | Six and the City

Manchester derbisinde Manchester City, kendi evinde ezeli rakibi United'ı 6-3 gibi ezici bir skorla geçti. Erlin Haaland, 3 iç saha maçında peş peşe hat-trick yaparak tarih kitaplarına geçti. Manchester City'de Haaland'ın yanı sıra Phil Foden da 3 gol attı. 


New York Times | Polisin biber gazı kullanmasının ardından çıkış için ölümcül izdiham

Cumartesi gecesi on binlerce kişi Endonezya'nın Malang kentinde Arema takımına destek vermek için Kanjurahan Stadı'nı doldurdu. Arema, Persebaya Surabaya'ya 3-2 yenildikten sonra ise taraftarların bir bölümü sahaya indi. Polis, olaya müdahale için tribünlere biber gazı ateşlemeye başladı ve taraftarları coplarla dövdü. Polisin müdahalesinin ardından taraftarlar panik halinde stadın dar çıkışlarına yönelmeye başladı. Yaşanan izdihamda en az 125 kişi hayatını kaybetti. Olay, tarihin en büyük stadyum felaketlerinden biri oldu.


Financial Times | Karar zamanı: Brezilya oy kullanırken Lula önde

Brezilya'da yapılan gelen seçimlerde solcu eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, aşırı sağcı mevcut Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu geçerek birinci oldu ancak seçimin ikinci tura gitmesini önleyemedi.

Oyların yaklaşık yüzde 99.5'i sayılırken Lula, oyların yüzde 48.3'ünü aldı. Bolsonaro ise anketlerde aldığı sonuçların çok daha üstüne çıkarak yüzde 43.3 ile rakibinin 5 puan gerisinde kaldı. Aşırı sağcı lider, geçen hafta yapılan anketlerde yüzde 33 bandına kadar düşmüştü.

Lula, yüzde 50'yi geçmeyi başaramadığı için 30 Ekim'de Lula ve Bolsonaro arasında devlet başkanlığı için ikinci tur seçimleri gerçekleştirilecek.


eKathimerini | Yunanistan, provokasyonlar bittiğinde Türkiye ile diyaloga açık olduğunu söyledi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye ile uluslararası hukuk temelinde yapıcı diyalog istediklerini ancak "komşu ülkenin daha önce eşi benzeri görülmemiş provokasyonları durdurması gerektiğini" ifade etti. 

Proto Thema gazetesinde pazar günü yayımlanan söyleşisinde Dendias, "Diyalog olup olmayacağına Türkiye karar verecek, ancak bunun için temel gereklilik gerilimin düşürülmesi" dedi.

Ankara'yı yanlış söylemler kullanmak ve yasal zemini olmayan iddialar kullanmak, "hatta kişisel hakaretlerde bulunmakla" suçlayan Dendias, "Gerilimi düşürmek gerilime sebep olanın görevidir; bu gerilimin sorumlusu da Türkiye" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin Yunanistan üzerinde yaptığı uçuşları ve hava sahası ihlallerini artırdığını iddia eden Dendias, Ankara'nın "revizyonist bir söylem" kullanmaya devam ettiğini ifade etti.


Moscow Times | Ukrayna önemli doğu kentinin Rus askerlerinden 'temizlendiğini' ifade etti

Ukrayna, Rus güçlerinin işgal ettiği, ülkenin doğusundaki lojistik merkezi Lyman’da kontrolün tamamen yeniden sağlandığını açıkladı. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski,  pazar günüTelegram hesabından yaptığı açıklamada “Lyman tamamen temizlendi” ifadelerini kullandı.


Le Monde | Putin, savaşının merkezine Batı’yı aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen cuma günü Kremlin’de Ukrayna’nın yüzde 15’ini oluşturan dört bölgenin ilhakını açıkladı. Putin’in konuşmasında Batı karşıtı sert söylemi dikkati çekti. Putin, süren savaşı “medeniyet savaşı” olarak nitelerken ilhak adımının ardından Ukrayna hızla NATO’ya üyelik için başvuruda bulundu.


Al Jazeera | İsrail’den ABD’ye Lübnan’la deniz sınırı anlaşmazlığı övgüsü

İsrail, ABD’ye ülkenin Lübnan’la deniz sınırı anlaşmazlığının çözümünde rol oynadığı için övgüde bulundu. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile Başbakan Necib Mikati'nin, İsrail ile deniz sınırının çizilmesi konusunda ABD'den "yazılı teklifi" teslim aldıkları belirtildi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, kabine toplantısında ABD’nin sunduğu teklifin “İsrail’i güçlendirdiğini” söyledi.

İsrail ile Lübnan arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor. İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını öne sürüyor.

t24