EBİLTEM ve Ege Teknopark’a TÜBİTAK desteği

Üniversite- sanayi işbirliğinin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

EBİLTEM ve Ege Teknopark’a TÜBİTAK desteği


İZMİR (Ege Ajans)-  Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi (EBİLTEM-TTO) ve Ege Teknopark, TÜBİTAK “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı(BiGG)” kapsamında 1. aşama faaliyetlerini  gerçekleştirmek için hazırladığı proje ile uygulayıcı kuruluş arasında desteklenmeye değer görülen 34 proje arasında yer aldı.

Üniversite- sanayi işbirliğinde EBİLTEM’in önemli bir rol üstlendiğini söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversite- sanayi işbirliğinde EBİLTEM, TÜBİTAK’ın da desteğiyle önemli çalışmalara imza atıyor. Üniversite- sanayi işbirliğinin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

EBİLTEM-TTO Müdürü Prof. Dr. Şenay Şanlıer, TÜBİTAK’a 76 kurumun uygulayıcı kuruluş olmak için başvuru yaptığını ifade ederek, “Ege Üniversitesi olarak TÜBİTAK tarafından uygulayıcı kuruluş olarak çağrıya çıkıldığında başvurumuzu yaptık. Ege Teknopark işbirliğiyle hazırladığımız proje desteklenmeye değer bulunan 34 proje arasında yer aldı. Bu destek ile Ege Üniversitesi; Ege Teknopark ve EBİLTEM-TTO işbirliği üzerinden bölgedeki teknoloji tabanlı girişimcilerin ticarileşme faaliyetlerine birebir destek olmaya devam edebilecektir” dedi.

Teknoloji tabanlı iş fikrini hayata geçirmek isteyen girişimcilere 200 bin TL’ye kadar geri ödemesiz desteğin sunulduğu “TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BiGG)” 1. aşama faaliyetleri TÜBİTAK tarafından Uygulayıcı Kuruluş (UK) olarak adlandırılan kuruluşlar üzerinden yürütülüyor. TÜBİTAK tarafından seçilen Uygulayıcı Kuruluşlar 1. aşama faaliyetleri olarak “iş fikri başvurularının toplaması, değerlendirmesi, başarılı bir girişime dönüşme potansiyeli olan iş fikirleri için iş modeli oluşturma ve iş planı hazırlama desteği faaliyetleri TÜBİTAK’ın yetkilendirmesiyle gerçekleştiriliyor.